رشت رویایی- سخنگوی دولت از افزایش حقوق فرهنگیان در سال جاری خبر داد.

[su_frame align=”left”]محمدباقر نوبخت[/su_frame]

به گزارش فارس محمدباقر نوبخت پیش از ظهر امروز در همایش بزرگداشت مقام معلم همزمان با عید سعید مبعث در دهکده ساحلی این شهرستان با تبریک این عید گفت: نقش معلم در امر آموزش بسیار تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه مقام معلم ارزشمند است، افزود: معلم نقش مهمی در امر تربیت و تربیت جامعه دارد و انسان‌ساز است.

سخنگوی دولت با اشاره به تمهیدات دولت برای توجه به معیشت فرهنگیان تصریح کرد: امسال حقوق فرهنگیان افزایش می‌یابد.

وی هویت اصلی خود را معلمی دانست و گفت: به نمایندگی از معلمان در امور اجرایی حضور دارم امروز می‌خواهم مقداری غیر رسمی با معلمان صحبت کنم.

نوبخت با بیان اینکه صحبت‌های امروز بنده از زبان یک معلم است و دیگر جنبه حقوقی در نظر گرفته نشود، تصریح کرد: در سال ۱۳۵۲ در دبیرستان نوربخش ابلاغیه تدریس را دریافت و معلمی حق‌التدریسی را از ۲۰ سالگی آغاز کردم.

وی با تصریح بر اینکه در تدریس روش متفاوتی داشتم، افزود: انقلاب اسلامی آغاز شد و در مسیر انقلاب معلمی را در همان مدرسه ادامه دادم و از سال ۵۷ پس از انقلاب اسلامی تدریس‌های خود را برای جذب جوانان متمرکز کردم.

سخنگوی دولت گفت: ریاضیات جدید را در کلاس‌های اول و دوم دبیرستان تدریس کردم و از سال ۵۹ مدیریت آن دبیرستان به بنده واگذار شد اما این موضوع موجب تعطیلی کلاس‌های درس بنده نشد.

وی با اشاره به اینکه در سال ۶۵ به باختران شهر آشوب و خون در دفاع مقدس به همراه خانواده اعزام شدم، افزود: در این شهر دومین کتاب ریاضی خود نوشتم و پس از آن نماینده مردم رشت در مجلس شدم و اکنون به نمایندگی شما در دولت هستم.

نوبخت از فرهنگیان خواست به او ایده فکری دهند و اظهار کرد: می‌توان با استعانت فکری از معلمان اثرگذاری در تصمیم‌گیری‌های دولت کرد.

اگر فرهنگیان فکر می‌کنند دولت مسیر را اشتباه رفته، اعلام کنند
وی اضافه کرد: در سال ۹۲ دولت به سرکار آمد و اگر شما فرهنگیان فکر می‌کنید مسیر را اشتباه رفتیم نظر خود را به بنده اعلام کنید.

معاون رئیس جمهور درآمدهای کشور را از نفت و مالیات دانست و افزود: درآمدهای مالیاتی وابسته به نفت بوده و فروش نفت ایران به یک‌میلیون بشکه نفت و درآمدهای نفتی سالانه از ۱۱۸ میلیارد دلار به ۴۰ میلیارد دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ابتدا تلاش کردیم فروش یک میلیون بشکه نفت کاهش پیدا نکند، یادآور شد: در مذاکرات به دنبال حق غنی‌سازی اورانیوم در کشور بودیم و اینکه تحریم‌ها برداشته شود.

نوبخت با بیان اینکه شاهد تورم ۴۰ درصدی و رشد اقتصادی منفی ۶ دهم درصدی بودیم، گفت: اکنون تورم مهار شده اما هنوز تورم در جامعه وجود دارد.

وی به ورود سرمایه‌گذاران به کشور اشاره کرد و گفت: سه ماه پس از برجام ۱۶ هیأت اقتصادی خارجی و پنج رئیس جمهور وارد کشور شدند.

سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری خارجی‌ها در ایران
سخنگوی دولت اضافه کرد: از دی ماه سال ۹۴ تاکنون ۳ میلیارد و ۱۸۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کشور انجام شده و در سال ۹۲ بودجه کشور ۲۱۰ میلیارد تومان بود.

وی بودجه آموزش و پرورش در سال ۹۲ را مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: امسال این بودجه به ۲۷ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

نوبخت با اشاره به اینکه سال گذشته آموزش و پرورش بیش از صددرصد اعتبارات خود را دریافت کرده است، خاطرنشان کرد: معلمان در جایگاه فرهنگی هستند و رقمی که در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد کافی نیست.

وی با تصریح بر اینکه سال گذشته کشور را با ۱۹ میلیارد دلار اداره کردیم، خاطرنشان کرد: سال گذشته صندوق بازنشستگی برای پرداخت حقوق با مشکل مواجه شد و رتبه‌بندی فرهنگیان بهانه‌ای برای ارتقای حقوق فرهنگیان بود.

ارتقای حقوق فرهنگیان در سال جاری
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک هزار و ۳۵۰ هزار تومان رتبه‌بندی معلمان برای دولت بار مالی داشت، اظهار کرد: از پرداخت آن دفاع کردیم و امسال این رقم به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: سال ۹۲ حقوق معلمان یک‌میلیون و ۲۸۰ هزار تومان بود و اکنون به ۲ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسیده و باید افزایش پیدا کند.

نوبخت با اشاره به اینکه سازوکاری تعریف کردیم که امسال بازنشستگان فرهنگی کمتر از یک میلیون تومان نگیرند، یادآور شد: از ابتدای امسال ۳۵ درصد افزایش درآمدی کارمندان ستادی آموزش و پرورش را انجام دادیم.