کاوشگر ونوس اکسپرس - سیاره ناهید

حقایق جالب در مورد سیاره ناهید

رشت رویایی- کاوشگر قدیمی ونوس اکسپرس که سال گذشته در سقوطی مرگبار در جو ناهید خودکشی کرد، اخیراً حقایق جالبی را در مورد این سیاره آشکار کرده و برخی فرضیات در مورد دما و تراکم آن را رد کرده است.

فضاپیمای ونوس اکسپرس که نخستین مأموریت اکتشافی ناهید از سوی سازمان فضایی اروپا است، در سال ۲۰۰۵ به این سیاره رسید اما پس از بررسی سیاره برای هشت سال و با محدود شدن سوخت آن، این فضاپیما در ژوئن ۲۰۱۴ به داخل جو ناهید سقوط کرد. این یک فرصت منحصربه‌فرد برای کاوش مناطق بررسی نشده ناهید از جمله جو بالایی و قطب‌های آن بود.

به گفته دانشمندان، داده‌های نهایی ارسال شده از این سقوط مرگبار نشان داده است که برخی مناطق سیاره ناهید سردتر از تصورات پیشین است. میانگین دمای این سیاره، آن را به داغ‌ترین مکان در منظومه شمسی تبدیل کرده که دمای سطح آن به ۴۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

اکنون بر اساس داده‌های اخیر ونوس اکسپرس، دمای جوی قطب سیاره ناهید منفی ۱۵۷ درجه سانتی‌گراد است. این دما از هر ناحیه در زمین سردتر بوده و ۷۰ درجه سردتر از تصورات پیشین است.

این نتایج با توجه به موقعیت ناهید به عنوان گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی، به شدت هیجان‌انگیز هستند.

یک یافته جالب دیگر این بود که منطقه قطبی تحت سلطه چیزی موسوم به امواج گرانشی جوی است. با کاهش چگالی، این امواج در جو از ارتفاعات پائین به بالا حرکت می‌کنند.

ونوس اکسپرس نشان داد که امواج جوی از لایه‌های ابر بالایی ناهید در ارتفاع ۹۰ کیلومتری نشأت می‌گیرند. علاوه بر آن، امواج دارای مقیاس بزرگ‌تر موسوم به امواج سیاره‌ای که توسط چرخش ناهید ایجاد شده‌اند، نیز در آن وجود داشتند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz