رشت رویایی، آمنه فتوحی- در نخستین جلسه کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت که با موضوع آمادگی رشت برای برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید استان گیلان برگزار شد، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت گفت: هر کدام از اعضای شورای شهر رشت با توجه به تخصص‌های خود در ۱۸ کمیته کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان فعالیت می‌کنند.

[su_frame align=”left”]گزارش تصویری اولین جلسه شورای شهر رشت در سال جدید[/su_frame]

مظفر نیکومنش‌نودهی در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی این شهر به منظور برگزاری کنگره ملی هشت هزار شهید گیلان، گفت: تاکنون یادبودها و یادمان‌های متعددی با این مضمون برگزار شد اما برای نخستین بار چنین برنامه‌ای برای تمام شهدای استان برگزار می‌شود.

او با بیان اینکه جلسه کمیسیون فرهنگی به منظور هم‌اندیشی برای برگزاری هرچه بهتر این کنگره برگزار شده است، گفت: برگزاری این کنگره آبروی مسئولان استان و خانواده‌های شهدا است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت افزود: هر چه داریم از برکت خون شهداست و باید از تمام ظرفیت خود برای برگزاری هر چه بهتر برگزاری کنگره ملی هشت هزار شهید استان استفاده کنیم.

وی فضاسازی و زیباسازی شهر رشت را مهم دانست و یادآور شد: چهار مدخل ورودی رشت ویترین این شهر محسوب می‌شود و باید به گونه‌ای تزئین شود که همگان متوجه شوند در این شهر برنامه بزرگی در حال انجام است.

نیکومنش‌نودهی عنوان کرد: در دیداری اخیر با فرمانده سپاه گیلان و اعضای شورای اسلامی رشت مقرر شده تا هر کدام از اعضای شورا با توجه به تخصص‌هایی که دارند در ۱۸ کمیته مربوط به برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید استان فعالیت داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هر کاری که برای شهدا کنیم ادای دین کرده‌ایم و این خدمت افتخاری در کارنامه فعالیت مسئولان است و اجر معنوی و اخروی به همراه دارد.

در این جلسه ریس ستاد برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید استن گیلان گفت: گیلان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی برای شهدا ید طولایی دارد که می‌توان به ۹۰۶ یادواره در سال ۹۴ اشار کرد.

ابراهیم جوادی گفت: همچنین تاکنون ۲۰۷ عنوان کتاب با موضوع شهدا در استان منتشر شده است.

ریس ستاد کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان گفت: حدود یک‌هزار و ۵۰۰ معابر شهر رشت به نام شهدا نام‌گذاری شده است.

وی در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان در کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی این شهر، اظهار کرد: شهدا شاهد و ناظر اقدام‌های ما هستند.

وی اوج برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان را دیدار با مقام معظم رهبری دانست و گفت: در این دیدار ایشان درباره نقش گیلان در دوران دفاع مقدس سخن می‌گویند.

جوادی زمان برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان را ۱۱ تا ۱۴ اردیبهشت ماه امسال عنوان کرد و گفت: در این مدت مهمانان متعددی به منظور حضور در کنگره وارد گیلان می‌شوند.

وی با تصریح بر اینکه درباره مکان برگزاری کنگره ۸ هزار شهید استان بحث و گفت‌وگوی فراوان شد، خاطرنشان کرد: تصمیم گرفتیم کنگره ملی در میدان شهرداری رشت برگزار شود.

این مسئول به اهمیت میدان شهدای ذهاب رشت اشاره و اضافه کرد: شهدای گیلان از میدان شهدای ذهاب به جبهه اعزام و یا از این مکان تشییع پیکر شدند.

وی با اشاره به اینکه فضای گیلان و شهر رشت در اردیبهشت ماه بارندگی است قصد داریم به منظور برگزاری کنگره در فضای باز میدان شهدای ذهاب فضای سرپوشیده مهیا کنیم.

جوادی با ابراز امیدواری از همکاری شهردار و اعضای شورا در برگزاری بهتر کنگره ملی، خاطرنشان کرد: سه سازمان زیباسازی، فرهنگی‌ـ ورزشی و روابط عمومی شهرداری رشت نقش مهمی در برگزاری کنگره به‌عهده دارند.

رییس نخستین ستاد کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان خواستار نصب عکس ۸ هزار شهید این استان در بلوارها و میادین نصب شد.

وی با اشاره به اینکه فضاسازی از مکان عوارضی امامزاده هاشم تا میدان گیل رشت آغاز شود، یادآور شد: کمیته‌ای برای برگزاری هر چه بهتر کنگره در نظر گرفته شده و به طور کلی ۶۶۹ آیتم برای برگزاری کنگره در دست داریم و امیدواریم با همکاری تمام مسئولان این کار بزرگ به بهترین نحو انجام شود.