[su_frame align=”left”]مسابقه اطلاعات عمومی به مناسبت روز قلم - شهرداری لنگرود[/su_frame]

رشت رویایی- به پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای فرهنگ عمومی، روز چهاردهم تیر ماه به عنوان روز ملی قلم در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید. دلیل انتخاب چهاردهم تیر و نام‌گذاری آن به عنوان قلم این است که در ایران باستان، روز سیزدهم تیر در جشن تیرگان که یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بود در کنار آئین‌های مختلف، مراسم پاسداشت قلم نیز برگزار می‌شد. در منابع مختلف آمده است:«یکی از دلایلی که برای این جشن ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت، مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند. دلیل دیگری هم که برای این جشن ثبت شده، این است که به نوشته‌ی ابوریحان بیرونی، سیزدهم تیرماه، روز ستاره‌ی تیر یا عطارد است و چون عطارد، کاتب ستارگان است، می‌توان سیزدهم تیرماه را روز نویسنده نامید».

از سال ۸۰ روز ملی قلم وارد تقویم ملی کشور شد و هرساله در ۱۴ تیرماه گرامی‌داشته می‌شود. به مناسبت این روز در پاسداشت قلم و اهالی قلم رویدادهای مختلف و جشنواره‌های ادبی برگزار می‌شود که از مطرح‌ترین آنها می‌شود به جایزه قلم زرین اشاره کرد که در سه بخش پژوهش، داستان و شعر است.

اما نکته جالب توجه در این رابطه این است که شهرداری لنگرود طی تصمیمی عجیب قصد دارد به مناسبت روز قلم به برگزاری «مسابقه اطلاعات عمومی» اقدام کند. بر اساس فراخوانی که چند روز پیش در خروجی پرتال شهرداری لنگرود و فضای مجازی منتشر شد، آمده است:«امور فرهنگی اجتماعی شهرداری و شورای اسلامی شهر لنگرود برای اولین بار به مناسبت «روز قلم» مسابقه‌ی بزرگ اطلاعات عمومی با عنوان «از کی بپرسم؟» برگزار می‌کند». از ماهیت این مراسم و ارتباط مسابقه اطلاعات عمومی با روز قلم اگر بگذریم، نکته جالب تاکید بر کلمه «اولین‌بار» است. تصور کنید به مناسبت روز صنعت مسابقه آشپزی برگزار شود؛ خب بدیهی‌ست که چنین ایده‌ای باید برای اولین بار در دنیا باشد و حتی ظرفیت آن را دارد که در گینس ثبت شود.

هرچند خلاقیت شهرداری لنگرود در برگزاری مراسم‌های فرهنگی-ورزشی اتفاق عجیبی نیست و بارها چنین مواردی به مطالب داغ رسانه‌ها تبدیل شده است که از شاخص‌ترین آنها می‌توان به اهدای غاز و اردک به عنوان جوایز تیم‌های برتر در مسابقات والیبال اشاره کرد.

اما برگزاری مسابقه اطلاعات عمومی و ارتباط دادن آن به قلم نشان از عدم شناخت درست و آگاهی لازم از مقوله فرهنگ در شهرداری لنگرود دارد. متاسفانه جای خالی فرهنگ و نگاه درست فرهنگی در بحث مدیریت شهری لنگرود سال‌هاست که احساس می‌شود. پیش از این بارها اجرای رویدادهای فرهنگی در قالب جنگ‌های شادی به عنوان تئاتر گویای نگاه سطحی‌نگرانه و برداشت دم‌دستی از مقوله فرهنگ در شهرداری لنگرود بوده است که به عقیده بسیاری از کارشناسان تاثیراتی سو بر سطح سواد و سلیقه هنری مردم این شهر داشته است. اما گذشته از این، چنین اتفاقاتی گاهاً باعث شده نام لنگرود و شهرت فرهنگی آن به حاشیه کشیده و دست‌مایه طنز شود. همانطور که برگزاری مسابقه اطلاعات عمومی به مناسبت روز قلم به تعبیر یکی از کاربران فضای مجازی یادآور حرکات رونالدینهویی، نگاه کردن به یک جهت و پاس دادن به جهت مخالف است.