حداقل حقوق ماهیانه مستمری‌بگیران تامین اجتماعی

حقوق - اسکناس

رشت رویایی- مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه در حال حاضر حداقلی بگیر با حقوق حدود ۷۰۰ هزار تومان بر اساس قانون در سازمان تأمین اجتماعی نداریم، گفت: در حال حاضر با مزایایی که به حداقلی بگیران می‌پردازیم سرجمع دریافتی آنها به ۹۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است.

سید تقی نوربخش به اعلام جزئیات افزایش مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی پرداخت و گفت: افزایش مستمری‌ها بر اساس دو ماه قانونی تأمین اجتماعی انجام می‌شود.

او گفت: بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی موظف هستیم افزایش مستمری حداقلی بگیران را برابر با رشد حقوق و دستمزد شاغلان انجام دهیم. به این معنا که رشد مستمری حداقلی بگیران ۱۴ درصد در سال جاری خواهد بود.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه درباره سایر سطوح نیز بر اساس ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی موظف هستیم متناسب با رشد هزینه‌های زندگی یا به عبارتی نرخ تورم افزایش مستمری داشته باشیم، گفت: مکانیسم این افزایش به این گونه‌ای است که سازمان تأمین اجتماعی درصدی را به هیات وزیران پیشنهاد می‌کند و آن درصد پس از تصویب به حقوق سایر سطوح تسریع پیدا می‌کند.

او ادامه داد: به راین اساس افزایش حقوق مستمری‌بگیران دریافت‌کننده حداقل حقوق و دستمزد از خرداد ماه اعلام خواهد شد. برای سایر سطوح نیز منتظر تشکیل جلسه هیات وزیران در یکشنبه هفته آینده هستیم.

به گفته نوربخش معوقات دو ماهه فروردین و اردیبهشت پس از مشخص شدن درصد افزایش‌ها در جلسه هیات وزیران در تیرماه پرداخت خواهد شد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه طی هشت سال دولت نهم و دهم افزایش حقوق مستمری‌بگیران ۴۳ درصد بوده است، گفت: این در حالی است که ما در دولت تدبیر و امید طی سه سال در مجموع ۶۷ درصد حقوق مستمری‌بگیران را افزایش دادیم.

در واقع در سال ۹۲، ۲۵ درصد در سال ۹۳، ۲۵ درصد و در سال ۹۴، ۱۷ درصد به حقوق مستمری‌بگیران اضافه شد و دولت با توجه به توان خود و توان کارفرما افزایش‌های متناسبی برای حقوق‌ها تصویب کرده است.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد منابع پرداختی و بودجه‌ای ما از محل حق بیمه‌هاست گفت: حداقل و حداکثر مستمری در مکانیسم بیمه‌ای بر اساس پرداخت افراد خواهد بود که این مساله با عدالت نیز همخوانی دارد، در واقع به همان میزان که فرد حق بیمه پرداخت می‌کند در بازنشستگی مستمری دریافت خواهد کرد.

نوربخش گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد پرداختی‌های ما حداقلی است و ما قبول داریم که مستمری‌های ما یعنی دریافتی مستمری‌بگیران متناسب با شرایط معیشتی امروز نیست. ما تلاش کردیم با در نظر گرفتن مزایایی چون حق مسکن، خواروبار، حق اولاد و غیره تا حدودی این کمبود را جبران کنیم. در واقع حداقلی بگیران فقط حداقل حقوق را دریافت نمی‌کنند و مزایا و امکانات رفاهی برای آنها ارائه می‌شود.

او گفت: متاسفانه یک دهه عقب‌افتادگی در افزایش حقوق‌ها داریم و همه نقصان‌های معیشتی را می‌پذیریم و بنده به عنوان مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از این افراد عذرخواهی می‌کنم؛ اما تمام تلاش و توان خود را به کار گرفته‌ایم تا با افزایش متناسب مستمری‌ها بر اساس قانون و مزایای جنبی بخشی از این نقصان را جبران کنیم.

او در پاسخ به اینکه آیا کف دریافتی مستمری بگیران حدود ۷۰۰ هزار تومان است و سقف دریافتی آنها تا هفت برابر این مبلغ است، گفت: کف و سقف دریافت مستمری بگیران بر اساس ماده ۴۱ قانون تأمین اجتماعی همین گونه است؛ اما ما در حال حاضر اعلام می‌کنیم که حداقلی بگیر با مبلغی که گفته شد در سازمان تأمین اجتماعی نداریم و با مزایایی که برای حداقلی بگیران در نظر گرفته‌ایم سرجمع دریافتی آنها به ۹۰۰ هزار تومان می‌رسد.

او اعلام کرد: به هیات وزیران پیشنهادی داده‌ایم که در روز یکشنبه هفته آینده بررسی خواهد شد و براساس آن اگر درصد کمی از افراد باقی مانده باشند که دریافتی آنها زیر ۹۰۰ هزار تومان باشد آن را به ۹۰۰ هزار تومان خواهیم رساند و در واقع یک همسان سازی با بازنشستگان کشوری انجام خواهیم داد.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در ادامه به پرسش‌هایی درباره ادغام بخش درمان سازمان تأمین اجتماعی پاسخ داد و گفت: منابع تأمین اجتماعی مربوط به بیمه شدگان است که طی دوره اشتغال پرداخت کرده‌اند و در قانون برنامه پنجم توسعه تأمین اجتماعی اموال و دارایی‌هایش از ادغام مستثنا شده و هیچ پیشنهادی نه در سازمان مدیریت و نه در مجلس در این خصوص مطرح نشده است.

نوربخش ادامه داد: در ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم توسعه الزامی برای ادغام سازمان در هیچ کجا نیست و در بند “د” و “ج” این قانون اموال سازمان از این ادغام‌ها منفک شده است و در واقع قانون‌گذار در آن زمان هوشمندانه عمل کرده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz