گزارش رشت رویایی از یک‌صدوچهل و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت
حجت جذب، عضو شورا شد/ نرخ کرایه تاکسی‌ها کاهش پیدا نکرد

جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یکصدوچهل و چهارمین جلسه در ساعت پنج با حضور اعضای شورا آغاز شد. در این جلسه حجت جذب به‌عنوان دومین عضو علی‌البدل شورای چهارم با حضور فرماندار رشت عیسی مهدوی تحلیف شد.

در بخشی از متن نامه استعفای دکتر منوچهر جمالی که توسط رفیعی نوده قرائت شد، گفت: برای همکارانم در موقعیت حساس کنونی و ادای وظیفه سنگینی که بر عهده‌دارند آرزوی توفیق روزافزون از خدای متعال مسألت دارم.

بعد از قرائت متن نامه استعفای دکتر منوچهر جمالی، حجت جذب دومین عضو علی‌البدل شورا مطابق قانون شوراها، در پیشگاه قرآن، فرماندار، اعضای شورا و اصحاب رسانه سوگندنامه عضویت در شورای شهر را قرائت و رسماً به‌عنوان عضو شورا مشغول به‌کار شد.

دکتر رضا رسولی: بازگشت نرخ کرایه  تاکسی به قیمت قبلی بسیار سخت است
جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95 - رضا رسولی
در ادامه جلسه، دکتر رسولی با اشاره به مصوبه نرخ افزایش تاکسی در تاریخ ۱۹ اسفندماه سال گذشته به فرمانداری گفت: پاسخ این نامه از فرمانداری حاوی مخالفت پیرامون این افزایش نرخ به‌شرطی که از سوی دولت ابلاغی صورت نگیرد، نبوده است. ماده ۸۰ شوراها صراحت دارد که اگر مصوبه بعد از دو هفته از سوی فرمانداری رد نشود، طبق قانون برای اجرا به شهرداری ابلاغ شود. در رابطه با افزایش نرخ تاکسی همه ما موافق بودیم. امروز در جلسه کمیسیون با حضور دو نماینده از سوی دوستان مهندس کاظمی، مهندس علوی و اعضای کمیسیون حمل‌ونقل به این نتیجه رسیدیم که مصوبه جلسه چهارم خردادماه آن چیزی نیست که اعضای شورا به آن اعتقاد داشته باشند.

رسولی با اشاره به تصمیم ۸ نفره در کمسیون برنامه‌وبودجه گفت: خواستار اصلاح شدیم، اما بازگشت نرخ کرایه  تاکسی به قیمت قبلی بسیار سخت است. ما شش هزار و صد تاکسی و سه هزار آژانس و تاکسی ‌داریم که این موجب تنش در بین راننده‌ها می‌شود.

فرماندار رشت: مصوبه را مشروط کرده بودیم
جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95 - عیسی مهدویفرماندار در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی گفت: ما پیرو مصوبه‌ای که از طرف کمیسیون به فرمانداری ارائه شد با توجه به اینکه این مصوبه با نظر کارشناسان تهیه‌شده بود، مصوبه را به‌صورت مشروط گذاشتیم تا سیاست‌های ابلاغی دولت مشخص شود و به دوستان اعلام کردم که این مصوبه را اجرا نکنید. دولت بر اساس هدفمندی یارانه‌ها ستاد تنظیم بازار را مسئول افزایش قیمت کردند که افزایش قیمت حمل‌ونقل درون شهر و برون‌شهری را نیز شامل می‌شود. بنده به‌عنوان نماینده دولت باید این قانون را رعایت کنم. من به دوستان اعلام کردم که یا مصوبه شش درصدی دولت را اجرا کنند یا در صورت مخالفت همان نرخ قبلی را اجرا کنند و مصوبه خود را به شورای تنظیم بازار ارائه دهند و هر آنچه آنجا مصوب شود ملاک عمل قرار می‌گیرد.

او با اشاره به اعتراض شدید مردم در مورد افزایش نرخ کرایه تاکسی گفت: افکار عمومی افزایش نرخ کرایه تاکسی را قبول نکرده و به‌شدت معترض بودند و میزان مراجعه به ما خیلی زیاد بوده است. در حال حاضر این مصوب خلاف قانون است و تا بررسی موضوع توسط شورای حل اختلاف ما باید به نرخ کرایه تاکسی در حالت قبل بازگردیم و چاره‌ای نداریم.

موسوی روزان در پاسخ به نظر فرماندار در خصوص نرخ کرایه تاکسی گفت: مصوبات شورا را نمی‌شود با قید شرط پذیرفت، یعنی یا باید رد کنید یا بپذیرید.

علوی در پاسخ فرماندار گفت: شورا بر مصوبه خودش اصرار دارد، نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که در آخرین مصوبه‌ای که از سوی شورا به فرمانداری ابلاغ‌شده است یک اشکال شکلی وجود دارد که با توجه به جلسه امروز کمیسیون حمل‌ونقل ترافیک هدف شورا رفع این اشکال است.

محمدعلی رفیعی نوده نیز گفت: اصلاحیه این خواهد بود که شورا نمی‌تواند مصوبه خود را بعد از ابلاغ، ملغی کند.

باقری خطیبانی: هنوز شفتی هستم و به روستایی بودن خود افتخار می‌کنم
جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95در ادامه جلسه، محمود باقری خطیبانی در نطق خود گفت: ما نه ‌تنها ناظر بر امور شهرداری نیستیم مرکزی در شهرداری توسط شخص آقای شهردار تشکیل‌شده است که ما را هدایت می‌کند.

این عضو شورا گفت: من برای خودم متأسفم که نقش ما در شورا فقط ماله‌کشی باشد. میلیاردها تومان خارج از مصوبه در پروژه پیاده راه هزینه می‌شود و در هنگام حسابرسی در پایان سال از ما می‌خواهند که فقط مصوب کنیم. اگر به شهردار اعتراض کنیم که شما آن قول‌هایی که در پیاده راه داده بودید انجام نداده‌اید، مخالف توسعه می‌شویم. راست می‌گویند شفتی و دهاتی هستیم در خطیبان چه می‌دانیم توسعه چه چیزی است. من از سال ۵۲ به رشت آمده‌ام، هنوز شفتی هستم و به روستایی بودن خود افتخار می‌کنم و نقد هم در سایت‌های اجاره‌ای از ما می‌کنند و عکس ما را به‌عنوان مخالفان توسعه می‌زنند.

او در ادامه گفت: سازمان موتوری که بر اساس مصوبه شورا تشکیل‌شده است را یا ادغام می‌کنند یا ابطال می‌کنند. خانم ستاره‌شناس ادعا می‌کنند ما سازمان موتوری را ابطال نکردیم بلکه ادغام کرده‌ایم یعنی اساسنامه شورا هیچ، ماله‌کش هستیم و این مصوبه را که باید از ما بگیرند نمی‌خواهند و به دنبال تأیید وزارت کشور هستند. خسارت این ادغام یا ابطالی را که اعضای شورا تأیید نکرده‌اند‌ چه کسی خواهد داد؟ آیا این نشان نمی‌دهد ما هیچ‌کاره هستیم؟

خطیبانی در پاسخ شهردار گفت: تو استاد انحراف نیستی، بلکه اسطوره انحراف هستی. ساختمان شهرداری که در میدان گیل در حال ساخت است انحراف از بودجه‌اش بدتر از پیاده راه است و هیچ‌گونه تشریفاتی در آن رعایت نشده است. من متأسفم که مدیر شهرداری به عضو شورا بگوید که ما وکیل و وصی نمی‌خواهیم و نماینده مردم را متهم می‌کنند. کسی که در آزمون استخدامی سال ۹۲ ، از سهمیه فرزند جانباز استفاده کرده و وارد شهرداری شده است، مدیر سازمانی شده است که در زمان تحویل سازمان به او ۵۰ یا ۶۰ اتوبوس داشته و اکنون به ۷ تا رسیده است. البته حق هم دارند ایشان مدیر چهار پنج سازمان شده است و وقت لازم را ندارد.

او در ادامه گفت: رفتگران شهرداری با مشقت زیاد از حومه شهر به رشت می‌آیند و کفش و لباس ندارند  و خانم ستاره‌شناس می‌گویند که هیچ اختلاسی صورت نگرفته است و این کارت به‌کارت بابت بیمه و هزینه غذا در روزهای تعطیل فرودین بوده است و دو میلیون تومان هم علی‌الحساب داده‌ام. من هفته دیگر مدارک جانبازی می‌آورم و به بنیاد جانبازان بروید ببینید تاکنون از سهمیه خود استفاده کرده‌ام. من کجا جنگ را به اسم خود تمام کرده‌ام؟

خطیبانی گفت: شهردار خود استاد باج و مدرس باج است بعد می‌گویند از من باج می‌خواهند و من نمی‌دهم. من که خود هفته پیش از او پرسیدم که تا به‌ حال از شما چیزی خواسته‌ام؟ جواب خیر دادند. می‌گویند اعضای شورا به ستاد نمایندگان رفتند؟ به شما چه؟ مگر شما وکیل و وصی اعضای شورا هستید؟ آیا جرم ما این است که انحرافات ایشان در ساختمان دانا را اعلام کردیم یا گفتیم به‌جای خیابان ۱۹۷ به تالاب عینک رسیدگی کنید؟

باقری ادامه داد: کسی که پرونده‌اش در شورای سوم باز است ما را به انحراف متهم می‌کند، همین اصحاب رسانه‌ای که من را نقد می‌کنند و مخالف توسعه می‌دانند نمی‌توانند در رابطه با مجموعه شهری ۵ مطلب بیاورند؟ اگر این جرم من است من به آن افتخار می‌کنم.

او با شاهد گرفتن موسوی روزان گفت: آیا من به خاطر رای این دادها را می‌زنم؟ خودت می‌دانی من دنبال چیزی نیستم. والله هفته گذشته بازنشستگی خود را گرفته‌ام، یک ریال در زندگی من نمانده است.

خطیبانی همچنین گفت: من مخالف پیاده راه فرهنگی نبوده‌ام و گفتم زیر‌ساخت‌هایش را فراهم کنید و آن طرحی که با ناز و غمزه نقاشی کرده بودید و به ما قالب کردید را اجرایی کنید. چند سال است که مردم به دنبال انجام پروژه بلوار آیت‌الله احسان‌بخش هستند؟ آیا پیاده راه فرهنگی واجب بود یا حریم رودخانه‌ها؟ حاج‌آقای روزان، به من گفتید چرا سوریه نرفتم درحالی‌که سردار حق‌بین گفت بگذارید بروم ببینم وضعیت چطور هست با هم برویم. یعنی محمود از تیر و ترکش می‌ترسد؟ بهترین کار این است که بروم و برای اهل‌بیت آنچه دارم را هدیه کنم.

این عضو شورای اسلامی شهر رشت در پایان گفت: من از آقای ثابت‌قدم برای مناظره در یکی از مساجد دعوت می‌کنم هرچند فکر نکنم ایشان مرد میدان باشند و بیاین.د البته اگر نیامدن من خود شخصاً به سؤالات پاسخ‌ خواهم داد.

رفیعی نوده: در جلسه بعد جواب شهردار را می‌دهم
جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95 - محمدعلی رفیعی نودهرفیعی با اشاره به نطق خود در خصوص پاسخ به اتهامات شهردار به اعضای شورا گفت: من نطق خود را به دلیل اینکه بقیه دوستان می‌خواهند صحبت کنند به جلسه بعد موکول می‌کنم و فقط یک چیز خواهم گفت: خود گویی، خود خندی، عجب مرد هنرمندی! همه را به تالار گفتمان دعوت می‌کند و خودش می‌گوید و می‌خندد. می‌خواهم بگویم من می‌دانم هیچ‌یک از اعضای شورا دوست و همکار ایشان نیست، بلکه دوست مردم شهر هستند و منافع مردم برایشان اهمیت دارد. اگر پیگیری همکاران من در امورات شهر و جلوگیری از تضعیف حقوق شهروندان و ریخت‌وپاش از درآمدهایی که از شهروندان گرفته می‌شود ضدتوسعه باشد، بنده اولین ضدتوسعه این شهر هستم.

فاطمه شیرزاد با تبریک به حجت جذب و آرزوی توفیق برای ایشان گفت: روز جهانی محیط‌زیست را گرامی می‌داریم و به همه فعالان این عرصه خسته نباشید و خدا قوت می‌گوییم.

شیرزاد گفت: حوزه حمل‌ونقل بسیار فرسوده است و شهروندان بسیار گله‌مند هستند. افزایش اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها در حومه شهر از جمله مسکن مهر فراهم شود. همچنین باید خطوط تاکسی در مسکن مهر به‌صورت ثابت راه‌اندازی شود و اتوبوس‌های دور شهری نیز برای مسکن مهر فراهم کنیم.

او همچنین گفت: امیدوارم در افزایش نرخ تاکسی صرف و صلاح مردم را مدنظر قرار بدهید و این افزایش کرایه با وجود تورم فشار اقتصادی به مردم وارد می‌کند.

این عضو شورا در رابطه با افزایش اعتبار در بخش زیست محیطی در سال ۹۵ گفت: متأسفانه تاکنون سی درصد از بودجه پنجاه میلیاردی که به سازمان‌های متولی مثل محیط‌زیست، شهرداری، اداره آب و فاضلاب و بیمارستان تخصیص داده‌ شده بود هنوز مشخص نیست نمایندگان این سازمان‌ها هنوز منتظر اعلام نتیجه هستند.

موسوی روزان: افکار ما در پیشگاه تاریخ است
جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95 - موسوی روزانموسوی روزان دیگر ناطق جلسه شورا گفت: توصیه‌های رهبر انقلاب در مراسم ارتحال امام می‌تواند چراغ راه ما باشد که پایبندی به مبانی و ارزش‌های اسلامی، حمایت از محرومان و اقشار ضعیف، داشتن همت بلند برای رسیدن به آرمان‌ها، تقوای دینی و سیاسی که اساس را تقوای دینی دانستند که تقوای سیاسی به دنبالش خواهد آمد و اینکه از میان حرف‌های دو جریانی و دو قطبی است خودداری کرد تا دشمن همه اینها را یکپارچه ببیند. ما باید نسبت به سخنان آقا توجه و عنایت بیشتری داشته باشیم.

موسوی روزان با خطاب به فاطمه شیرزاد گفت: آقای سترگی از مشاوران کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری هستند، در کنفرانسی در صوفیه بلغارستان با موضوع بررسی اندیشه‌های امام خمینی سخنرانی داشتند که جا دارد از ایشان بعد از برگشت در کمیسیون محیط‌زیست و بهداشت قدردانی شود.

موسوی روزان صعود والیبال به المپیک جهانی را تبریک گفت و ادامه داد: اعضای شورا باید فکر کنیم عمر کاری ما در شورا تمام‌ شده است و آیندگان درباره ما چه قضاوتی می‌کنند؟ جناب آقای محمدابراهیم خلیلی خاطرات خود را در این دوره‌ای که کمتر از یک سال در شهر رشت شهردار بوده است به رشته تحریر درآورده و در قالب یک کتاب منتشر کرده است که نشان می‌دهد افکار ما در پیشگاه تاریخ است.

دکتر رضا رسولی: میز رشت‌پژوهی راه‌اندازی شود
دکتر رضا رسولی در نطق کوتاهی گفت: ۱۶ خرداد  مصادف است با روزی که میرزا کوچک خان در سال ۱۲۹۹ اولین جمهوری آسیایی را در رشت اعلام کرد. پیشنهاد بنده این است که یک میز رشت پژوه مشخص با دستور کار مشخص در رابطه با پیدا کردن وقایع تاریخی مهم در تاریخ رشت و احیای افراد و وقایعی که در تاریخ پرشکوه رشت اتفاق افتاده است در کنار پروژه بازآفرینی که بیشتر نگاه کالبدی به وقایع رشت دارد، راه‌اندازی کنیم.

رسولی در ادامه گفت: به نظر من باید یک بازآفرینی تاریخی هم در ثبت تاریخ شهر اتفاق بیفتد و افراد مستعدی داریم که این کار را انجام دهند و امیدوارم در شهرداری از افرادی که خارج از گرایش‌ها و تمایلات‌شان که توان انجام این کار را دارند استفاده شود.

در ادامه جلسه مهندس رجبی ویسرودی تاکید کرد: ‌من در سه سال اخیر سعی کرده‌ام بر اساس مستندات صحبت کنم، من نامه‌ای را در پنج نسخه بر اساس مستندات تهیه‌کرده و در صورت عدم بررسی به دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه خواهم داد.

رجبی همچنین با اشاره به نشست خبری شهردار در روز پنج شنبه گفت: شما در مورد باج‌خواهی این‌جانب مطالبی عرض کردید که در صورت عدم اثبات بر اساس ماده ۶۹۷ قانون مجازات عمومی جرم تلقی می‌شود.

او در پایان گفت رونوشت این نامه را به ریاست شورا،  شهردار، بازرسی، اداره اطلاعات و دادستانی فرستاده خواهد شد.

مصوبات شورا
در ادامه جلسه اعتراض فرمانداری نسبت به افزایش نرخ کرایه تاکسی بار دیگر بررسی شد. در این زمینه رسولی برای شفاف‌سازی اذهان عمومی گفت: ماده ۸۰ قانون شورا صراحت دارد، به مدت دو هفته از تاریخ ابلاغ مصوبه ‌به فرمانداری، قابل‌اعتراض است در غیر این صورت مصوبه لازم‌الاجراست.

در ادامه شش عضو شورا رای دادند که تا اعلام نتیجه شورای حل اختلاف نرخ تاکسی تغییر نکند‌.

همچنین در این جلسه شورا، بند ۹ و ۱۰ و ۱۴ نرخ افزایش تعرفه آرامستانها که از فرمانداری عودت داده شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

رفیعی نو‌ده دراین‌باره گفت: برخی از دوستان می‌گویند وادی تازه‌آباد اوقافی است و نمی‌شود آن را بفروشند.

اسماعیل حاجی‌پور گفت: وادی تازه‌آباد ‌با باغ رضوان متفاوت است. یک زمین وقفی بوده است، آیت‌الله لاکانی در آن زمان فقط اجازه داده بودند که هزینه‌ها را به ‌اضافه ده درصد دریافت کنند، اما حالا یک قبر با قیمت یک متر زمین در خیابان مطهری برابری می‌کند و حدود هشت میلیون تومان است. فرمانداری افزایش ۴۰ درصدی در نرخ تعرفه را زیاد دانسته بود.

دکتر رسولی: دولت نمی‌تواند بر محتوای مصوبات شورا اعمال نظر کند
دکتر رسولی به ‌عنوان مخالف گفت: ما در حال حاضر در اینجا به‌عنوان نمایندگان مردم هستیم و ممکن است در یک سال بعد اینجا نباشیم، من نگران بدعتی هستم که در حال رایج شدن است که نهادهای فرادستی و اجرایی از آن محدوده‌ی تعریف شده خود تجاوز کنند، با تمام احترامی که برای دولت قائل هستم، فرمانداری محترم نمی‌تواند بر محتوای موارد اعمال نظر کند.

جهت احترام به در خواست فرماندار و همچنین حفظ احترام کمیسیون بهداشت که بر اساس نظر کارشناسی این تصمیم را گرفته باید این موضوع به کمیسیون ارجاع داده شود تا دوباره بررسی شود و این بی‌احترامی به کمیسیون‌هاست که به‌طور دیمی درصد نرخ تعرفه‌ها را افزایش یا کاهش دهیم.

عباس صابر در این باره پیشنهاد کرد ‌که مصوبه به جهت حفظ سیر قانونی به همان شکل باقی بماند و یک لایحه حمایتی مانند لایحه تشویقی در عوارض به آن اضافه شود.

در ادامه این لایحه حمایتی جهت حمایت افرادی که افزایش نرخ تعرفه برایشان مشکل است، با موافقت اعضای شورا پذیرفته شد.

در پایان جلسه حجت جذب در نطقی کوتاه گفت: امیدوارم که با این لطفی که خداوند شامل حال من کرده است، در این مدت کوتاه باقی مانده بتوانم در کنار همه خوبان و با همکاری اعضای شورای اسلامی یک خدمت ماندگار برای مردم عزیز رشت داشته باشم.

نظرات

1 دیدگاه برای "گزارش رشت رویایی از یک‌صدوچهل و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت
حجت جذب، عضو شورا شد/ نرخ کرایه تاکسی‌ها کاهش پیدا نکرد"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
امید
10 ماه 16 روز پیش

تو سنگ خودت را به سینه بزن از جانب بقیه اعضا شورا حرف نزن “هیچ کس دوست شهردار نیست” خجالت داره
میتونستی جواب داشتی میدادی چرا جلسه بعد ؟؟؟؟

wpDiscuz