رشت رویایی- رییس ارشاد اسلامی رشت با بیان اینکه از میان ١٨۶ نشریه استان گیلان تنها یک نشریه به زبان گیلکی منتشر می‌شود، گفت: حتی یک کلاس آموزش زبان گیلکی در شهر رشت وجود ندارد.

[su_frame align=”left”]محمد حسن‌پور[/su_frame]

محمد حسن‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه فرهنگ زنده نگه داشتن زبان گیلکی باید از محیط خانه آغاز شود،‌ اظهار کرد: تا زمانی که پدر و مادر، مدرسه و معلمان با زبان گیلکی با احترام برخورد کنند کلاس زبان انگلیسی و استفاده از واژه‌های انگلیسی در محاورات روزمره افتخار نمی‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از هزار کلاس زبان انگلیسی در شهر رشت وجود دارد و هزینه زیادی صرف یاد گرفتن این زبان می‌شود، گفت: حتی یک کلاس آموزش زبان گیلکی در شهر رشت وجود ندارد.

رییس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت همچنین گفت: از میان ١٨۶ نشریه استان گیلان تنها یک نشریه به زبان گیلکی منتشر می‌شود لذا برای ترویج زبان گیلکی باید فعالیت‌های موجود، منسجم و در گام بعدی گسترش پیدا کند.

حسن‌پور یادآور شد: افزایش تالیفات برای آشناسازی نسل جوان و نوجوان با فرهنگ و اصطلاحات زبان گیلکی می‌تواند به زنده نگه داشتن این زبان شیرین کمک کند.

رییس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی شهرستان رشت تاکید کرد: مطبوعات و صدا و سیما نیز سهم بسزایی در کمک به افزایش رغبت در نسل جوان برای استفاده از زبان گیلکی دارند.

وی با اشاره به اینکه زبان تنها کلمات جاری شده از دهان آدمی نیست، تصریح کرد: زبان عرصه نمایش فرهنگ چند هزار ساله‌ای است که به کمک کلمات بیان می‌شود.

این مسئول فرهنگی زبان را فرهنگ و هویت گذشتگان خواند و بیان کرد: زبان گیلکی منتقل‌کننده پیشینه پر افتخار این خطه به نسل بعد است لذا امدواریم با تعامل و وحدت رویه فرهنگ چند هزار ساله گیلکی را به فرزندان منتقل کنیم.