هیات رییسه شورا باز هم انتخاب نشد
حاضران چهارشنبه رفتند، غایبان ماندند

جلسه فوق‌العاده انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر رشت - ۱۳ شهریور ۱۳۹۵

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- در یکصدو پنجاه و پنجمین جلسه به صورت فوق‌العاده بعد از لغو جلسه امروز ۱۳ شهریورماه با حضور فرماندار به منظور انتخاب هیات رییسه تشکیل شد.

در ابتدای جلسه اسماعیل حاجی‌پور، کارگرنیا، محمود باقری خطیبانی، مسعود کاظمی، رجبی ویسرودی، عباس صابر، و محمدعلی رفیعی نوده، فرهاد شوقی و فرانک پیشگر حضور داشتند.

محمدعلی رفیعی نوده ضمن عرض سلام به فرماندار و اعضای شورا و اصحاب رسانه و شهروندان که از طریق اصحاب رسانه پیگیر انتخاب هیئت رییسه در سال چهارم هستند گفت: جلسه چهارشنبه با درخواست کتبی من از فرماندار، با توجه به این‌که چند نفر از اعضا حضور نداشتند لغو شد و با موافقت فرماندار امروز برگزار شد.

او گفت: ریاست جلسه با جناب فرماندرا است و من فقط ادای وظیفه کرده‌ام.

فرماندار رشت ضمن آرزوی توفیق برای دولت تدبیر و امید و گرامیداشت یاد شهدا و عرض تشکر از حضور اعضای شورا در این جلسه گفت: خوشحالم که دور هم جمع شده‌اید تا یک سال کاری دیگری را آغاز کنید و امیدوارم شورای این دوره بتوانند کما فی سابق خدمات ارزنده‌ای را به شهرستان رشت ارائه دهند و تصمیمات مهمی را اخذ کنند و به اجرا بگذارند.

سید عیسی مهدوی همچنین با تشکر از اصحاب رسانه جهت انعکاس دقیق اخبار گفت: امروز روز عزیزی است و این روز معنوی را به فال نیک بگیریم تا انتخاب هیئت رییسه شهر رشت در این روز بزرگ که پیوند آسمانی بین دو معصوم حضرت فاطمه و امام علی (ع) انجام شود. این انتخاب بی‌مورد نبوده، و برآن شدیم انتخاب ریاست شورا در این روز عزیز انجام شود.

نماینده دولت ضمن اشاره به اینکه شورا یکی از پایه‌های دموکراسی نظام مقدس جمهوری اسلامی و مردم‌سالار است گفت: عملکرد مثبت شورا می‌تواند در تثبیت پایه‌های نظام مقدس جمهوری بسیار مفید باشد و میزان اعتماد عمومی مردم به نظام جمهوری اسلامی بالا ببرد و این واقعیت انکارناپذیر است.

او شورا را پل ارتباطی مردم با دولت در تصمیم‌سازی‌ها دانست و گفت: من با یک شعر انتخاب هیئت رییسه را شروع کنم و امیدوارم با متبرک شدن فضا این کار انجام شود.

فرماندار شعری در وصف مناسبت این روز خواند:
قد و بالای علی از چشم زهرا دیدنی است/ وای وقتی می‌رسد دریا به دریا دیدنی است

او سپس از اعضای شورا خواست با ذکر یک صلوات با استقبال دستور کار جلسه بروند.

فرماندار همچنین اشاره کرد که رفیعی به عنوان همیار او در اینجا حضور دارد و با تقدیر و تشکر از او گفت: ایشان یک سال پرکار را پشت سر گذاشته‌اند.

محمد رفیعی نوده با تقدیر و تشکر از حضور هر ۱۵ عضو شورا از اعضای شورا بابت کم و کاستی‌ها در مدت ریاست خود عذرخواهی کرد و گفت: همه‌کسانی که در سال چهارم رییس، نایب رییس و ریاست کمیسیون‌ها را برعهده می‌گیرند کمافی‌سابق با عهد و پیمانی که با مردم شهر ما بسته‌اند ان‌شالله در خدمت مردم باشند.

او انتخاب رییس شورا را در دستور اول قرار داد و از اعضایی که تمایل دارند به کاندیدا شوند دعوت کرد تا دست خود را بالا ببرند. در پی این فراخوان، امیرحسین علوی و فرانک پیشگر دست خود را بلند کرند.

اما لحظاتی بعد، امیرحسین علوی، رضا رسولی، فاطمه شیرزاد، موسوی روزان، مظفر نیکومنش و حجت جذب جلسه را ترک کردند و جلسه از اکثریت افتاد.

رفیعی با اشاره به معاون فرماندار خانم ابرو فراخ گفت: در روز چهارشنبه که فرماندار بزرگواری کردند و جلسه را برای امروز برگزار کنند، اعضای شورایی که جلسه را ترک کردند کنفراس مطبوعاتی گذاشتند.

فرماندار از اعضای شورا خواست جهت اعلام لغو جلسه چند دقیقه صبر کنند.

فرهاد شوقی گفت: اگر نیاز است تا شب هم منتظر می‌مانیم ولی اگر می‌خواستند شور کنند باید قبل از خروج درخواست آنتراک می‌کردند.

عباس صابر این عکس‌العمل اعضای شورا را به معنای آبستراکسیون ندانست و گفت: این نشان بی‌احترامی است، چون جلسه علنی شده است. درست است ما در روز چهارشنبه به هر دلیلی نیامده‌ایم یا اشتباه کرده‌ایم، ولی امروز صحن تشکیل شده است.

با عدم بازگشت اعضایی که شورا را ترک کرده بودند، سیدعیسی مهدوی اعلام کرد که ساعت ۲۰:۳۰ فردا پس از نماز مغرب و عشا جلسه فوق العاده در در صحن شورا برگزار می‌شود.

او گفت: اعضای شورای اسلامی توجه کنند که نگاه هفتصد هزار آدمی که نماینده‌شان هستند به آنهاست، پس عاقلانه و درست تصمیم بگیرند.

فرماندار همچنین گفت: انتخاب هیئت رییسه بالاخره باید اتفاق بیفتد و به عنوان مثال می‌گویم اگر شورا نتواند نقش خود را به موقع در سیستم تصمیم‌گیری شهر ایفا کند و خللی ایجاد شود همه شما باید پاسخگوی مردم شهر باشید.

او گفت: اگر در حال حاضر شهردار محترم یک طرح یا لایحه دو فوریتی تقدیم شورا کند در این خلا چه کسی باید تصمیم بگیرد؟ اعضای شورا به این مسائل دقت کنند و انتخابات هیئت رییسه را انجام دهند تا مدیریت شهری روال کاری درست را طی کند. چشم مردم به شماست و عملکرد شما را رصد می‌کنند.

مهدوی نسبت به انتخاب هیئت رییسه در جلسه فوق‌العاده ابراز امیدواری کرد و گفت: اعضای شورا کار مردم را نمایندگی می‌کنند و کار مردم باید در درجه اول اهمیت باشد و این خلا تصمیم‌گیری نباید وجود داشته باشد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz