رشت رویایی- رییس سازمان حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان گفت: پس گرفتن جنس فروخته شد از حقوق مصرف‌کننده است.

[su_frame align=”center”]محمود نوابی[/su_frame]

نوابی دیروز در سومین همایش استانی حمایت از حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، گفت: با حضور واحدهایی که در استان به رعایت حقوق مصرف‌کننده توجه دارند، پیش‌بینی می شود گیلان به زودی به توفیقات خوبی دست پیدا کند.

او اضافه کرد: امسال ۱۵ همین همایش ملی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در اسفند ماه برگزار می‌شود و از گیلان هم منتخبانی برای حضور و تقدیر در این همایش ملی خواهیم داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گیلان استانی موفق در برگزاری همایش‌های رعایت حقوق مصرف‌کنندگان است و کارکرد مناسبی دارد.

او افزود: بنگاه‌های اقتصادی که از قضاوت شدن نمی‌ترسند، اعتماد به نفس دارند و باید به آنها تبریک گفت.

نوابی خاطر نشان کرد: همایش مهم دیگری سال آینده با محوریت اصناف صحیح العمل برگزار خواهد شد.

او افزود: رصد دستگاه‌های خدمات‌رسان امری که در سال‌های قبل مغفول باقی مانده بود و با همکاری انجمن حقوق مصرف‌کنندگان و با مسولیت استانداری باید این مهم احیاء شود تا برمبنای مولفه‌ها دستگاه‌ها موفق را معرفی کنند.

دکتر نوابی با بیان اینکه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در همایش‌ها باید دنبال شود تا هزینه‌های همایش هدر نرود، گفت: تولید صادارت محور گامی مهم در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

رییس سازمان رعایت حقوق مصرف‌کنندگان با تاکید بر اجتناب از انجام کارهای موازی، تصریح کرد: برخورد با قاچاق کالا از مهم‌ترین کارهای سازمان ما است و البته که باید از مرز و حتی قبل از مرز این مقابله‌ها انجام شود.

نوابی از حمایت واحدهایی که می‌توانند تا به چرخه تولید برگردند خبر داد و افزود: این حمایت‌ها از واحدهایی صورت می‌گیرد که محصولاتشان از بازارپسندی خوبی برخوردارند و رونق چنین واحدهایی مسئله‌ای حساس برای کشور است.

وی تاکید کرد: واحدهای بدهکار نباید از دریافت تسهیلات بانکی جا بمانند، تا با برگشت این واحدها به چرخه تولید شاهد شکوفایی تولیدات و صنایع در استان باشیم.

نوابی تاکید کرد: فاصله از آموزه‌هایی نظیر حق‌الناس دینی منجر به عدم رعایت حقوق مردم و مصرف کنندگان می‌شود و این آموزه‌ها باید یادآوری و پررنگ شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: حدالمکان در همکاری با اصناف سعی شود پرونده به تعزیرات نرود و به اصنافی که به اشتباه خود واقف هستند فرصت داده شود.

وی خاطر نشان کرد: خدمات پس از فروش از وظایف تولیدکننده است این در حالیست که ما وارد مغازه‌هایی می‌شویم که نوشته شده جنس فروخته شده پس گرفته نمی‌شود و این یعنی توهین و عدم رعایت حقوق مصرف کننده.

نوابی در پایان سهم ایران در برخورداری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۵ درصد عنوان کرد و گفت: این سهم در دنیا ۸۰ درصد است و این یعنی اینکه کار در بخش اصناف هنوز خیلی زیاد است.