رشت رویایی- جعبه سیاه هواپیمای ترکیه‌ای دقایقی قبل پیدا شد.

به گزارش ایسنا، با پیدا شدن جعبه سیاه هواپیما، معاون سیاسی و امنیتی استاندار چهارمحال و بختیاری دستور انتقال جعبه سیاه به دامنه کوه توسط بالگرد را صادر کرده است. جعفر مردانی همچنین از انتقال ۱۰ جسد شناسایی شده توسط بالگردهای خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد به فرودگاه شهرکرد برای انجام کارهای قانونی خبر داد.

به گزارش ایرنا، خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ترکیه ای صبح روز دوشنبه برای انجام تشریفات قانونی و انتقال اجساد همراه با معاون سفیر این کشور وارد فرودگاه شهرکرد شدند.

این افراد ساعت ۸ و ۳۰ صبح از فرودگاه مهرآباد تهران وادر فرودگاه شدند و یک گروه دیگر نیز ساعت ۹ و۳۰ از ترکیه به فرودگاه شهرکرد وارد می شوند. یک فروند جت شخصی ترکیه ای شامگاه یکشنبه در کوههای دورک اناری شهرستان کیار سقوط کرد، علت این حادثه مشخص نیست. این جت شخصی از نوع بمباردیه سری سی ساخت کانادا بود که رجیستر آن در ترکیه صورت گرفته است. هواپیمای سانحه دیده ترکیه‌ ای از شارجه امارات عازم استانبول ترکیه بود.

به گزارش میزان، مسئول عملیات هوایی سانحه سقوط هواپیمای ترکیه گفت: باد شدید در منطقه سقوط هواپیما، کار انتقال اجساد را دچار اختلال کرده است.

اسماعیل اسکندری اضافه کرد: صبح امروز بالگرد هلال احمر برای انتقال اجساد جانباختگان هواپیمای ترکیه ای به ارتفاعات هلن در شهرستان کیار اعزام شد. در حال حاضر تیم امداد در داخل بالگرد مستقر شده و تلاش برای انتقال اجساد ادامه دارد.

او ادامه داد: امدادگران ۱۰ جسد را تاکنون در منطقه پیدا کرده و تلاش برای یافتن آخرین جسد ادامه دارد.

مسئول عملیات هوایی سانحه سقوط هواپیمای ترکیه گفت: باد شدید در منطقه کار بالگرد را مختل کرده است اما خلبانان بالگرد در تلاش هستند تا با نشستن بالگرد اجساد را به کیار منتقل کنند. تا ظهر امروز اجساد به پائین کوه منتقل می شود.

به گزارش مهر، معاون امداد و نجات هلال احمر چهارمحال و بختیاری گفت: اجساد سرنشینان هواپیمای ترکیه ای قابل شناسایی هستند.

رضا ظاهری با اشاره به اینکه اجساد هواپیمای ترک قابل شناسایی هستند، اضافه کرد: ۱۰ جسد سرنشینان هواپیمای ترک توسط امدادگران کشف شده است که از این تعداد هشت جسد قابل شناسایی است.

او ادامه داد: دو جسد به علت سوختگی شدید و شدت جراحات غیر قابل شناسایی است.

معاون امداد و نجات هلال احمر چهارمحال و بختیاری مطرح کرد: تلاش برای یافتن تنها جسد باقی مانده از سرنشینان هواپیمای ترک در این منطقه ادامه دارد.

او اضافه کرد: ۴۰ نیروی امدادی تجهیز شده اند و در حال جستجو در کوه های اطراف محل وقوع حادثه هستند.

همزمان با اعلام هویت سرنشینان هواپیمایی که عصر دیروز در جنوب غرب ایران در اطراف شهرکرد سقوط کرد، نام یکی از سرنشینان این هواپیما به دلیل شهرت خانوادگی‌اش در صدر اخبار رسانه‌های ترکیه قرار گرفته است.

مینا باشاران، دختر حسین باشاران، سرمایه‌دار و تاجر معروف ترکیه‌ای و مالک شرکت هولدینگ باشاران یکی از ۱۱ سرنشین این هواپیمای تجاری کوچک بوده که هنگام بازگشت از شارجه در ایران سقوط کرد. روزنامه دیلی صباح ترکیه نوشته است مینا باشاران به همراه ۷ دوست خود برای جشن فارغ‌التحصیلی‌اش به امارات رفته بود که موقع بازگشت از این سفر هواپیمای آنها به دلیل بدی آب و هوا دچار سانحه می‌شود.

پدر او، حسین باشاران، ۶۰ ساله، مالک شرکت هولدینگ معروف باشاران است که در حوزه‌های مختلفی از جمله حمل و نقل، گردشگری، ساخت و ساز، هوانوردی و بانکداری به فعالیت و سرمایه‌گذاری می‌پردازد. هواپیمای حامل مینا باشاران نیز متعلق به همین شرکت بوده است. به نوشته دیلی صباح، مینا باشاران در حالی به همراه تمام دوستان خود و ۳ خدمه هواپیما در این حادثه جان خود را از دست داد که قرار بود پایان ماه جاری میلادی مراسم ازدواج خود را برگزار کند.