وقتی یک کانال تلگرام پای مردم را به آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت باز کرد
جشن سالمندان و معلولین پیش از فرارسیدن نوروز

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- انجمن مردم‌نهاد وارش به همراه تعدادی از اعضای شورای شهر صومعه‌سرا و رشت، طی دیداری از آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت، با برگزاری جشن در آسایشگاه به استقبال نوروز رفتند. در این مراسم خیریه، جمعیتی بالغ بر صد نفر با حضور در آسایشگاه سالمندان و معلولین با اهدای گل و شیرینی و هدایای مختلف، عید نوروز را پیشاپیش در کنار اعضای آسایشگاه جشن گرفتند.

شبکه مجازی تلگرام در خدمت امور خیریه
نقش فضای مجازی در افزایش سرمایه و مشارکت اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. در هفته گذشته لینک یک کانال تلگرامی به نام دیدار با معلولین و سالمندان در بین کاربران گیلانی تلگرام دست به دست شد. در روزهای نخست، بیش از پنجاه عضو نداشت اما به تدریج با دعوت افراد دیگر به صد نفر رسید. این کانال با تدوین آئین نامه و تنظیم و تشریح اهداف خیرخواهانه گروه اقدام به گرفتن عضو کرد و در شهر صومعه‌سرا با استقبال مواجه شد. در میانه مسیر، پای اعضای شورا شهر صومعه‌سرا و همچنین خیرین به این گروه خیریه باز شد و دامنه فعالیت و عضوگیری آن به رشت نیز رسید تا در عرض یک هفته توانست ۳۰۰ عضو فعال جذب کند و کمک‌های مردمی کم و زیادی را جمع‌آوری کند.

در پی انتشار فراخوانی در تلگرام مبنی بر دیدار از آسایشگاه سالمندان و معلولین رشت در تاریخ ۲۴ اسفند تعداد زیادی از جوانان صومعه‌سرایی و رشتی به دور یکدیگر جمع شدند. در حالیکه این حرکت انسان دوستانه با همراهی تعدادی از اعضای شورای شهر صومعه‌سرا از جمله مجتبی حسین زاده، فرزاد طالبی و دو تن از اعضای شورای شهر رشت سید رضا موسوی روزان و فاطمه شیرزاد همراه بود. در این دیدار با جمع‌آوری کمک‌های مردمی که از طریق کانال تلگرام انجام گرفته بود، مقدار زیادی شیرینی، میوه، آجیل و هدایایی نظیر شال زنانه، لباس مردانه، کلاه، عروسک، لباس ورزشی، اسباب‌بازی برای کودکان، کیک تولد، شمع، بادکنک، تجهیزات سفره هفت سین، سبزه، تنگ ماهی قرمز،۲۰۰ شاخه گل تهیه و در بین ساکنین این آسایشگاه توزیع شد.

زنان و مردانی که مدت‌های مدید در انتظار ملاقات اعضای خانواده خود چشم به در دوخته بودند، در مواجه با جمعیت مشتاق جوانان غافلگیر شده و شادی خود را با سر دادن خنده و ریختن اشک شوق و دعای خیر با آنان تقسیم کردند. در ابتدای مراسم، گروه موزیک با اجرای موسیقی زنده در محوطه آسایشگاه، جمعیت زیادی را وادار کرد از تخت‌های خود به زیر آمده و خود را به محوطه برسانند. در حالیکه بسیاری از زنان و مردان به تماشای کنسرت مشغول بودند،بسته‌های میوه و شیرینی در بین آنها تقسیم شد.

فرزندانی به تعداد مردم شهر
در این آسایشگاه مرز بین شادی و غم به باریکی یک مو است.نمی‌شود بین لبخند و گریه تفاوتی قائل شد. هر کس به نوبه خود وظیفه‌ای بر عهده گرفته و مشغول فعالیت است. مهمانان از میزبانان پذیرایی می‌کنند و چند دقیقه‌ای در کنارشان می‌نشینند، دستشان را می‌گیرند، سرشان را می‌بوسند، به حرفها و درد و دلهایشان گوش می‌دهند. اما جنس درد و دلهای امروز آنها فرق دارد؛ زیرا اکثر آنها حس می‌کنند، تک تک این جمعیت، فرزاندانشان هستند که امروز به ملاقات آمده‌اند. از آنها می‌خواهند که زود به زود به به آنها سر بزنند. از تنهایی و دردشان می‌گویند. دردهایی که امروز در پس شادی‌شان پنهان شده و خنده را روی لب هاشان به زیباترین شکل ممکن رسم کرده است.این‌ها مادران و پدرانی هستند که روزگاری نه چندان دور در جامعه حضور داشتند اما اکنون جبر زمانه دست آنها را از جامعه دور کرده و هیچ توقعی ندارند جز اینکه هر از چند گاهی با فرزندان خود دیدار کنند؛ فرزندانی که می‌توانند مردم یک شهر باشند. زیرا آنها بندگان کم توقع پرودگار هستند که با حداقل‌ها راضی می‌شوند.حداقل‌هایی به شکل یک محبت کوچک؛ محبتی که می‌تواند غریبه‌ای را به فرزندشان تبدیل کند.

می‌شود از فضای مجازی جهت مشارکت‌های مردمی در امور خیریه بهره برد
ادمین کانال «دیدار با معلولین و سالمندان» و سرپرست گروه وارش جوانی صومعه‌سرایی به نام «کامیار تعالی پسند» جوانی ۲۴ ساله است که مدت‌ها انرژی و توان خود را در این مسیر صرف کرده است. شاید در ابتدای مسیر انتظار چنین استقبالی را از سوی مردم نداشت اما وقتی با افزایش تعداد اعضای گروهش مواجه شد، به این نتیجه رسید که حتی با دست‌های خالی می‌توان کار بزرگی را انجام داد.

وی در خصوص انگیزه‌های این کار می‌گوید: «دفعات قبل هربار به همراه دوستان برای دیدار از سالمندان و معلولین به آسایشگاه رشت مراجعه می‌کردم و پای صحبت آنها می‌نشستم، ذهنم درگیر می‌شد و احساس می‌کردم باید به نوبه خود کاری کنم. از اینرو سعی کردم هربار که می‌آیم تعداد پنج تا شش نفر از دوستانم را با خود همراه کنم اما هرگز به بیش از ده نفر نمی‌رسید. بنابراین به این نتیجه رسیدم که یک کار اساسی، به صورت انفرادی نتیجه نمی‌دهد و نیاز به همدلی، تعامل و مشارکت عمومی دارد. لذا این ایده به ذهنم رسید تا از پتانسیل فضای مجازی در راستای اهداف خیر استفاده کنم و گروهی در تلگرام باز کنم تا در آنجا مؤسسات و آسایشگاه‌ها و افراد خیر را معرفی کنم و مردم را با تاریخ امور خیریه و افرادی مثل آرسن میناسیان (از پیشگامان احداث آسایشگاه خیریه معلولین و سالمندان گیلان در ایران)، دکتر محمدرضا حکیم‌زاده، حسین استقامت و غیره آشنا کنم. بعد از مدت کوتاهی که تعداد اعضا گروه زیاد شد چون این ظرفیت و انرژی را در خود می‌دیدم، سعی کردم به شکل هدفمندتری این گروه را مدیریت کنم و با تدوین آئین‌نامه و اهداف گروه،برنامه‌های مشارکتی در راستای امور خیریه و بازدید از سالمندان و معلولین را بنا بگذارم. فراخوان این برنامه‌ها طی یک تقویم زمان‌بندی‌شده در گروه منتشر شد و همان‌طور که امروز شاهدش بودید با استقبال قابل‌توجهی از مردم و تعدادی از مسئولین مواجه شد».

تعالی پسند با اشاره به اینکه فضای مجازی از ظرفیت بالایی در راستای مشارکت مدنی و فرهنگ‌سازی برخوردار است،می‌افزاید: «نباید به پدیده‌های این‌چنینی به شکل تک‌بعدی نگاه کرد. فضای مجازی پتانسیل بالقوه‌ای دارد تا مردم را با مفاهیم مشارکت‌های مدنی و اهداف خیریه آشنا کرد و آنها را ترغیب کرد تا به همنوع خود احترام بگذارد تا از این طریق سطح مسئولیت‌پذیری اجتماعی افزایش بیابد. اگر اهداف انسان دوستانه و خداپسندانه از این طریق ترویج شود و مسئله مسئولیت‌پذیری اجتماعی نهادینه شود؛ ناخودآگاه مردم وادار و ترغیب به مشارکت و تعامل می‌شوند و یک روح جمعی خیرخواهانه شکل می‌گیرد، تا هر کس به نوبه خود و در حد وسع خود قدمی هرچند کوچک برای رفع معضلات و مشکلات افراد شهرش بردارد».

سرپرست گروه وارش با اشاره به استقبال مردم از این گروه، اشاره می‌کند: «من شماره حسابی را به منظور دریافت کمک از دوستان داخل گروه گذاشته بودم، اما پس از یک مدت کوتاه لینک گروه خود به خود داخل شهر صومعه‌سرا و بعد از آن در رشت پخش شد و تعداد اعضا روز به روز بیشتر شد. این امر با استقبال مردم همراه شد و کمک‌های نقدی به حساب مورد نظر رسید. در ادامه راه تعدادی از دوستان، ما را به افراد خیر بزرگ‌تر معرفی و آشنا کردند. و خوشبختانه محبت این افراد نیز شامل حال ما شد و این عزیزان شب و روز پیگیر کار ما بودند و کمک‌های شایان توجهی به ما کردند. همچنین در این بین شورای شهر صومعه‌سرا با ما همراه شد و نه تنها هر یک به نوبه خود کمک کردند بلکه همان‌طور که می‌بینید در کنار ما قرار گرفتند و امروز نیز با مشغله‌های زیاد در این مراسم حضور به عمل رساندند. در این بین از ۵ هزار تومان تا یک میلیون و نیم از طرق مختلف به این گروه کمک شد و ما نیز این مبالغ را صرف خرید هدایای گوناگون و خرید میوه و شیرینی و آجیل برای آسایشگاه کردیم».

کامیار تعالی پسند در خصوص برنامه‌های این گروه می‌گوید: «بنده تمام انرژی و توان خود را صرف می‌کنم تا این گروه در راستای اهداف خود گامهای مثبتی بردارد. این گروه در تاریخ ۲۵ اسفند در آسایشگاه معلولین و سالمندان صومعه‌سرا حضور خواهد یافت و چهارشنبه‌سوری را در کنار این عزیزان جشن خواهد گرفت. همچنین برنامه‌ریزی ما بدین منوال است که بتوانیم دامنه فعالیت و مشارکت خود را افزایش دهیم و بتوانیم تمام اعیاد را در کنار این عزیزان حضور به عمل رسانیم. از این‌رو از همه مردم و خیرین انتظار داریم ما را در این راه یاری دهند. متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم با مسئولین شهر رشت و خیرین توانمند این شهر ارتباط برقرار کنیم و اگر این اتفاق رخ دهد، به زودی شاهد حرکت بزرگی در سطح استان خواهیم بود».

آسایشگاه معلولین و سالمندان نیازمند توجه مضاعف مردم و مسئولین
زهرا گل‌رخ یکی از پرسنل بخش پرستاری آسایشگاه است که تمام‌وقت خود را در روز صرف ساماندهی، مراقبت، رفع نیازهای اولیه افرادی که در اینجا ساکن هستند،می‌کند. هر چند پرستاران و پرسنل این آسایشگاه بسیار دلسوز و مهربان هستند، اما زهرا گلرخ یکی از نعمت‌های این آسایشگاه ست که با فعالیت‌های شبانه‌روزی و ارتباطات خوبی که توانسه با نهادهای مردمی و افراد خیر برقرار کند، این آسایشگاه را با دیگر آسایشگاه‌ها متمایز کند. برای همین است که هر از چند وقت یک بار؛ آرایشگرهای زنانه و مردانه به آسایشگاه می‌آیند؛ موهای مردها را کوتاه می‌کنند، موهای زنان را رنگ می‌گذارند. یا گاهی به پیک‌نیک دست جمعی می‌روند و در طبیعت گشتی می‌زنند.

زهرا گلرخ در این خصوص می‌گوید: «برنامه‌هایی که ما برای این عزیزان پیش‌بینی کرده‌ایم در غالب کارگاه‌های آموزشی مثل سفال سازی، خیاطی، کاموا بافی و همچنین کارگاه‌های هنری مثل کارگاه نقاشی، تئاتر، آواز و غیره…است که خوشبختانه از طرف بهزیستی یک ساختمان برای این عزیزان در نظر گرفته شده و چند تن مربی در اینجا فعالیت دارند. همچنین گاهاً نمایشگاهی از آثار هنری بچه‌ها مثل نقاشی، سفال و … در اینجا برگزار می‌کنیم. یا در برخی از جشن‌ها و مراسم‌ها، گروه تئاتر و موسیقی را برای اجرا آماده می‌کنیم. جا دارد بدین‌وسیله از مدیریت و معاونت آسایشگاه کمال تشکر را داشته باشم که اگر حمایت‌های این دو عزیز نبود، هرگز موفق به این کار نمی‌شدم. همچنین از مسئولینی که ما را در این راه یاری می‌دهند نیز تشکر می‌کنم».

وی در خصوص موانعی که در راهشان قرار دارد و انتظاراتی که از مردم و مسئولین دارد، متذکر می‌شود: «یکی از معضلات اصلی ما نداشتن وسیله نقلیه، نداشتن آمبولانس، نداشتن امکانات لازم و همچنین همراه است. به عنوان نمونه قصد داریم بچه‌ها را برای گردش به پیک‌نیک ببریم تا کمی حال و هوایشان عوض شود و کمی روحیه بگیرند. مثلاً هفته گذشته ۳۰ نفر از این عزیزان را برای زیارت به آستانه‌اشرفیه بردم. واقعاً اگر همت مردم نبود حتی نمی‌توانستیم یک عصرانه برای آنها تهیه کنیم. این عزیزان مثل ما انسان هستند و اگر ما نباشیم زندگی آنها مختل می‌شود. بنابراین نیاز به توجه و حمایت همگان است تا بعضاً این امکانات ساده فراهم شود. از صمیم قلب دست مردمی را می‌فشارم که یا علی گفتند و از ما حمایت کردند، یا در اینجا حضور پیدا کردند تا دل این عزیزان شاد شود. ما برای اینکه بتوانیم از در آسایشگاه بیرون برویم، حتماً نیاز به یک وسیله نقلیه، یک مینی‌بوس خوب، یک آمبولانس داریم تا با کنار ما حضور داشته باشد. برای اینکار باید به چند نفر و تا کجا زنگ بزنم تا این مساعدت‌ها صورت بگیرد؟ چهار روز است این بچه‌ها گریه می‌کنند تا آنها را بیرون ببرم… چطور آنها را ببرم وقتی وسیله ندارم».

گل‌رخ در پایان می‌افزاید: «۵۵۰ بیمار و سالمند در این آسایشگاه ساکن هستند. و این ۵۵۰ نفر به پوشاک، دارو، وسیله نقلیه و بسیاری چیزهای کوچک و بزرگ دیگر نیازمند هستند. و اگر همت مردم و مسئولین محترم نباشد، این اتفاق نمی‌افتد. بنابراین از همه عزیزان خواهشمندم توجه بیشتری یه این حوزه داشته باشند. آسایشگاه معلولین و سالمندان نیازمند همت و توجه بیشتر مسئولین و مردم است تا حداقل گوشه‌ای از این مشکلات رفع گردد. تمام نیازهای اینجا توسط مدیریت از طریق کمک‌های مردمی فراهم می‌شود. این عزیزان به توجه همگان نیازمندند. مردم بیایند از آسایشگاه بازدید کنند، کمبودهای اینجا را به چشم ببینند. امکانات اینجا بسیار محدود است و حتی در تهیه پلاستیک زباله، پوشک و بسیاری امکانات کوچک در مضیقه است. این عزیزان خانواده ندارند و اگر توجه خانواده بزرگ‌تری به نام جامعه نباشد، زندگی آنها مختل می‌شود».

فرهنگ کمک، انسان دوستی و مسئولیت پذیری در برابر یکدیگر را ترویج دهد
یک عضو شورای شهر صومعه‌سرا در خصوص بازدید از آسایشگاه معلولین و سالمندان رشت، می‌گوید: «تعدادی از جوانان غیور و با غیرت صومعه‌سرا دست به کار بزرگی زدند و با خلاقیت و بهره‌مندی از ظرفیت‌های مثبت فضای مجازی، مشارکت همگانی در امور خیریه را موجب شدند. نقش مردم و تأثیر مشارکت و تعامل در انتخابات اخیر مشخص شد. این نوع مشارکت‌ها می‌تواند در مسیر مسئولیت‌های اجتماعی و امور خیریه ایجاد شود و فرهنگ کمک، انسان دوستی و مسئولیت‌پذیری در برابر یکدیگر را ترویج دهد. بنابراین شورای شهر صومعه‌سرا نیز این وظیفه را برای خود متصور بود تا در کنار این عزیزان قرار بگیرد و به نوبه خود قدم کوچکی در راستای اهداف این گروه بردارد».

مجتبی حسین‌زاده با بیان اینکه این گروه می‌تواند الگوی مناسبی برای جوانان در شهرهای دیگر باشد،می‌افزاید: «اقدام این عزیزان جای تقدیر و تشکر دارد. تعدادی از جوانان با دست‌های خالی، دست به کار بزرگی زدند و امروز توانستند لبخند را بر روی لبان تعدادی از افراد آسایشگاه رشت بنشانند. این اقدام درس بزرگی به همگان بود و باعث شد مسئولیت‌های اجتماعی را به ما یادآور شود. همه باید دست به دست یکدیگر دهند و فضا و بستر لازم را برای فعالیت و گسترش دامنه اقدامات این گروه فراهم کنند؛ تا این رویکرد به تدریج به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود و جوانان شهرهای دیگر نیز در فضای مجازی دست به کارهای این‌چنین زیبا بزنند».

حسین زاده در پایان افزود: «جا دارد از اعضای شورای شهر رشت که دعوت ما را بجا آوردند و با مشغله‌های فراوان در این مکان حضور پیدا کردند تشکر کنم. ضمن اینکه از این فرصت استفاده می‌کنم و به نمایندگی از شورا شهر صومعه‌سرا از تمام عزیزانی که در این راه پیش‌قدم بودند کمال تشکر و قدردانی را دارم و بدین وسیله حمایت مجموعه شورای شهر صومعه‌سرا را در جهت چنین اقداماتی اعلام می‌دارم و از همشهریان عزیز دعوت می‌کنم تا جوانان شهر را در این مسیر بزرگ یاری برسانند».

لازم به ذکر است افرادی که قصد دارند در این کار خیر شرکت کنند،می‌توانند کمک‌های نقدی خود به شماره حساب زیر واریز کنند.

شماره کارت بانک مسکن به نام کامیار تعالی پسند:  ۱۵۷۸-۵۰۸۷-۲۳۱۴-۶۲۸۰

A slider with the ID of 23 doesn't exist.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *