جشنواره تخم مرغ‌های رنگی در آستارا برگزار شد

جشنواره تخم مرغ‌های رنگی در آستارا

رشت رویایی- جشنواره تخم مرغ‌های رنگی با حضور جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این جشنواره فرهنگی توسط انجمن داستان و رمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آستارا برگزار شد.

شرکت کنندگان در این جشنواره هر کدام با همراه آوردن چندین تخم مرغ یادی از آیین‌های سنتی آستارا کردند.

تزیین و رنگ آمیزی تخم مرغ با استفاده از ذوق هنری هنرمندان از جمله بخش‌های جذاب این جشنواره بود.

داوود ملک زاده مسئول انجمن داستان و رمان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا روز پنجشنبه در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: این جشنواره بهانه‌ای برای یاد کردن از سنت‌های فراموش شده آستارا است.

وی افزود: این جشنواره در دو بخش رنگ آمیزی تخم مرغ و نیز تخم مرغ بازی برگزار شد که در هر کدام از این بخش‌ها جوانان و افراد بزرگسال به یاد روزهای نه چندان دور آستارا با شور و حرارت خاصی از این آیین استقبال کردند.

وی با اشاره به اینکه در این جشنواره ۲۰ نفر از بانوان و آقایان با همدیگر به رقابت پرداختند، اضافه کرد: در بخش رنگ آمیزی تخم مرغ فهیمه فقیهی و مریم نیک نام و در بخش تخم مرغ بازی توفان محجوب به عنوان نفرات برتر شناخته شدند.

جشنواره تخم مرغ‌های رنگی در آستارا

وی ادامه داد: امید داریم در سال‌های آتی این جشنواره در یک سطحی گسترده و با همکاری تنگاتنگ نهادهای متولی برگزار شود تا بلکه بتوانیم قدمی در راستای احیای سنت‌های غبارگرفته این شهرستان فرهنگی برداریم.

رنگ آمیزی تخم مرغ و هدیه کردن آن و نیز تخم مرغ بازی جزو رسوم اهالی دیار بام‌های سفالی در ایام نوروز بود.

سنت مربوط به رنگ کردن تخم مرغ و گذاشتن آن بر سر سفره هفت سین در میان برخی از خانواده‌ها کم و بیش دیده می‌شود ولی ردپای آیین تخم مرغ بازی خیلی وقت است در ایام نوروز آستارا گم شده است.

تخم مرغ بازی جزو یکی از رسومی بود که پدران ما با استفاده از تخم مرغ آن را در ایام نوروز در محلات مختلف اجرا می‌کردند.

این بازی به صورت برد و باخت انجام می‌گرفت و به این صورت بود که در هر مرحله دو نفر با هم روبه رو می‌شدند، هر کدام از طرفین تخم مرغی را محکم در دستش نگه می‌داشت به طوری که یک سر تخم مرغ به طرف بالا باشد و دیده شود.

جشنواره تخم مرغ‌های رنگی در آستارا

سپس فرد دیگری تخم مرغ خود را از طرف سر آن به تخم مرغ طرف مقابل می‌زد اگر تخم مرغ یکی از آن‌ها ترک بر می‌داشت این بار دو سر دیگر تخم مرغ را به هم می‌زدند اگر این بار نیز همان تخم مرغ ترک بر می‌داشت، صاحب این تخم مرغ بازنده محسوب می‌شد و می‌بایست تخم مرغ خود را به طرف مقابل بدهد و اگر هر دو ترک برمی داشتند، آن طرفی بازنده محسوب می‌شد که تخم مرغش بیشتر شکسته باشد.

با استفاده از این بازی، یک فرد ممکن بود در روز چند تخم مرغ را صاحب شود.

شهرستان ۸۶ هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده و به سبب رخ دادن تحولات امروزی در بخش‌های مختلف جامعه و نیز روی آوردن مردم به زندگی ماشینی، همانند بیشتر نقاط کشور آیین‌های سنتی این شهرستان نیز شکل کم رنگی به خود گرفته است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz