جزییات سفر نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت به کره جنوبی

سفر نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت به کره جنوبی

رشت رویایی- عباس صابر رییس کمیسیون عمران و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و بهداشت و محیط زیست، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت و مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت، حسن هادی زاده مدیر دفتر توسعه گردشگری شهرداری رشت در نشست شبکه شهرهای خلاق در جئونجو کره جنوبی حضور یافتند.

فاطمه قدیمی در تشریح برنامه‌های برگزار شده در این نشست گفت: نشست شبکه شهرهای خلاق، با حضور ۱۵۰ شرکت‌کننده، متشکل از هیئت‌های عالی‌مقام شهرهای خلاق یونسکو و شبکه شهرهای خلاق کره و شهرهای متقاضی و علاقه‌مند به پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو خوراک‌شناسی بود که در جئونجو کره جنوبی از چهارشنبه ۲۸ مهر الی جمعه ۳۰ مهر ماه جاری برگزار شد.

او ادامه داد: در مراسم افتتاحیه این نشست نماینده وزارت فرهنگ، ورزش و گردشگری میزبان، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو کره و همچنین شهرداران سئول، اینچئون، جئونجو، گوانگجو، بوسان، تونگیئونگ، دائگو، پاجو، بوچئون و یوسو از جمله افراد حاضر در جلسه بودند.

سفر نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت به کره جنوبی

فاطمه قدیمی افزود: مدیر بخش خلاقیت یونسکو، دستیار فرهنگی یونسکو و نمایندگان شبکه شهر خلاق کانادا و ژاپن نیز از سخنرانان کلیدی بودند که به بررسی اهداف توسعه پایدار و استراتژی آینده و مطالعات موردی عملکرد شبکه‌های شهر پرداختند.

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت گفت: از جمله اهداف برگزاری این نشست توسعه شبکه، بحث و بسط دادن فعالیت‌های مشارکتی در میان شهرهای خلاق یونسکو در زمینه خوراک‌شناسی، افزایش آگاهی عمومی از شبکه شهرهای خلاق یونسکو به عنوان مدلی برای توسعه پایدار شهری با استفاده از خلاقیت به عنوان یک عامل استراتژیک و ایجاد شبکه شهرهای خلاق کره به منظور فعالیت به عنوان یک گروه مشورتی را می‌توان نام برد.

فاطمه قدیمی افزود: برگزاری کارگاه آموزشی بین‌المللی برای نمایندگان شهرهای خلاق خوراک‌شناسی در راستای تقویت شبکه، تبادل برنامه شهرهای خلاق یونسکو، معرفی شبکه شهرهای خلاق یونسکو و استراتژی آن در رابطه با اهداف توسعه پایدار از دیگر موارد انجام شده در این نشست بود.

سفر نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت به کره جنوبی

قدیمی عنوان کرد: برگزاری تورهای آشپزی و گردشگری، جشن مجللی از غذای جئونجو و اجرای سنتی جئونجو نیز در دستور کار قرار داشت.

او با اشاره به کارگاه آموزشی شهرهای خلاق خوراک‌شناسی گفت: این کارگاه با سخنرانی شهردار و رئیس شورای شهر جئونجو افتتاح شد. در جلسه اول این کارگاه، ایجاد شبکه پایدار میان شهرهای خلاق خوراک‌شناسی و در جلسه دوم عصر همان روز ماهیت مواد غذایی جئونجو، دانش و کاربرد بین‌المللی آن تشریح شد.

فاطمه قدیمی ادامه داد: دیدار از جشنواره بی بومبا از دیگر برنامه در نظر گرفته شده در این روز بود. بازدید رسمی از نمایشگاه بین‌المللی خوراک‌ترش و بازدید رسمی از آموزشگاه آشپزی خلاق کره از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده بود.

سفر نمایندگان شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت به کره جنوبی

او در خصوص مباحث آموزشی مطرح‌شده گفت: در کارگاه‌های اساتید مواردی تجاری‌سازی غذاها و نحوه ارائه محصولات، اهداف، استراتژی‌ها با تاکید بر جشنواره‌ها، پیشنهاد تشکیل کمیته‌های سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، تحقیق ذیل گروه خوراک‌شناسی شهرهای خلاق و عضویت هر یک از شهرها در کارگروه‌های مختلف، نحوه ارائه غذا و برگزاری تورهای مزرعه، تأثیر سرمایه‌گذاری در مسیر غذا در توسعه اقتصادی شهرها، نحوه تغذیه سالم و موارد آزمایشگاهی انجام شده در خصوص عدم داشتن دانش درست مصرف کردن غذا، تاکید بر رابطه بین فرهنگ و غذا و رفتار شهروندان در رستوران‌ها از جمله موارد مورد بحث بود.

قدیم در پایان گفت: پیشنهادات مطرح‌شده توسط اعضا شامل ایجاد یک شبکه مانند نشنال ژئوگرافیک در خصوص غذاها توسط شبکه شهرهای خلاق غذا و به اشتراک‌گذاری داده‌ها در یک بستر یکپارچه مجازی بود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz