[su_frame align=”center”]ماهی آزاد [/su_frame]

رشت رویایی- صیاد متخلف یک قطعه ماهی آزاد در رودخانه شفارود  رضوانشهر در غرب گیلان، از سوی دستگاه قضایی جریمه و بابت وارد کردن ضرر و زیان به محیط زیست و صید غیرمجاز این گونه در خطر انقراض، از سوی محیط زیست با مطالبه جریمه ۷۵۰ میلیون ریالی روبرو شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان به ایرنا ، اکبر میغی رئیس اداره محیط زیست رضوانشهر در توضیح این مطلب گفت: در فضای مجازی به عکسی برخورد کردیم که فردی به صورت غیر مجاز اقدام به صید یک قطعه ماهی آزاد و عکس برداری و انتشار تصاویر آن در صفحه های اجتماعی مجازی کرده بود.

او گفت:  با مشخص شدن محل تقریبی صید از طریق پلیس فتا ، اقدام به پیگیری موضوع کردیم که در نتیجه فرد خاطی شناسایی شد.

به گفته میغی، با شکایت اداره حفاظت محیط زیست رضوانشهر و معرفی متخلف به حوزه قضایی ، او به پرداخت یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جریمه کیفری در حق صندوق دولت محکوم شد و مبلغ ۷۵۰ میلیون ریال نیز بابت ضرر و زیان محیط زیست و جریمه صید غیر مجاز این گونه در خطر انقراض از سوی اداره حفاظت محیط زیست از او مطالبه شده است .

رئیس اداره حفاظت محیط زیست رضوانشهر افزود: براساس قوانین، با توجه به اهمیت زیستگاه های رودخانه ای بخش جنوبی دریای خزر در تکثیر و تولید مثل ماهیان استخوانی و خاویاری، صید در رودخانه های شهرستان رضوانشهر اکیدا ممنوع است و در صورت مشاهده هرگونه تخلف با متخلفین از طریق مراجع قضایی برخورد می شود.

میغی گفت : آزاد ماهیان از گونه های در خطر انقراض به حساب می آیند و نسل آنها به شدت مورد تهدید واقع شده از این رو توجه و همکاری بیش از پیش دوستداران حیات وحش و محیط زیست برای حفظ این گونه ارزشمند لازم است.