رشت رویایی- معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جذب دانشجویان غیربومی را بهترین راه برای تحقق بین المللی شدن دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: اکنون ۲۵ هزار و ۴۸۵ دانشجوی بورسیه و غیربورسیه خارجی در کشور مشغول تحصیل هستند.

مجتبی صدیقی  در نشست با اعضای شورای دانشگاه گیلان در رشت گفت: تعداد دانشجویان خارجی بورسیه و غیربورسیه مشغول به تحصیل در کشور تا پایان برنامه ششم باید به ۷۵ هزار نفر برسد.

او با بیان این که سالانه چهار هزار تبعه غیرایرانی از طریق آزمون وارد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشورمان می‌شوند، گفت: تعدادی از اتباع غیرایرانی هم از طریق بورسیه و با تلاش وزارت علوم و دانشگاه‌ها جذب می‌شوند.

صدیقی گفت: همه دانشگاه‌ های کشور باید برای بین المللی شدن، نقشه راه طراحی کرده و آمادگی لازم را به لحاظ رفاهی و زیرساختی برای رسیدن به این هدف داشته باشند.

او در ادامه با تاکید بر نقش موثر دو حوزه مشاوره و سلامت در دانشگاه‌ ها گفت: وظیفه و رسالت دانشگاه‌ ها در مشاوره بسیار مهم است و باید با ارائه مشاوره و افزایش فعالیت مراکز مشاوره‌ ای دانشگاه‌ ها، از آسیب ‌های اجتماعی دانشجویان جلوگیری کرد.

 مشکل خوابگاه های دانشجویی بدون همکاری خیرین رفع نمی شود

معاون وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در ادامه نشست خود با اعضای شورای دانشگاه گیلان گفت: مشکل خوابگاه های دانشجویی کشور بدون حضور خیرین رفع نخواهد شد.

او گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید حدود ۷۵ هزار ظرفیت به مجموعه خوابگاهی اضافه شود و این برنامه، بدون همکاری خیرین امکان پذیر نخواهد شد.

صدیقی اضافه کرد: بسیاری از دانشگاه های شناخته شده در دنیا با نیت خیر خیرین ساخته شده و بسیاری از این دانشگاه‌ ها ، هزینه ‌های خود را نیز با استفاده از مواردی مانند وقف در آموزش عالی دنبال می کنند.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه حدود ۲۵۵ هزار ظرفیت خوابگاه مجردی در کل کشور وجود دارد، گفت: از این مجموع حدود ۲۲۰ هزار خوابگاه های ملکی و اجاره ای دانشجویان است.

او گفت:  علاوه بر خوابگاه های یاد شده، حدود ۳۰ هزار خوابگاه های خودگردان یا بخش خصوصی در دانشگاه های زیرمجموعه وزارت علوم فعال است که دانشجویان ساکن هستند.