سمانه پاکدل:
جای هیچ اعتراض و حرفی باقی نمانده است

سمانه پاکدل، بازیگری که با سریال‌هایی چون «دلنوازان» و «بچه‌های نسبتا بد» پا به دنیای تلویزیون گذاشته است، این شب‌ها بعد از سه سال وقفه در مجموعه جدید مهران غفوریان با عنوان «همسایه‌ها» در ژانری متفاوت از کارهای قبلی خود، یعنی کمدی ایفای نقش می‌کند.

جای هیچ اعتراض و حرفی باقی نمانده است

او در گفت و گو با «بانی فیلم» از دلایل این خانه نشینی سه ساله‌اش، همکاری با مهران غفوریان و محدودیت‌های ساخت کارهای طنز به ویژه برای بازیگران خانم در ایران و موضوعات دیگری صحبت کرد که در ادامه آن را می‌خوانید:

ابتدا از گلناز و شخصیتی که با آن وارد این ژانر جدید شدید بگویید.
من به عنوان گلناز سریال «همسایه‌ها» نقش دختری را که از لحاظ علمی و آی کیو در سطح بالا و از لحاظ رفتاری و پردازش موضوعات دیگر کاملا خنگ است، در کنار سپند امیرسلیمانی ایفا می‌کنم؛ همچنین از نظر من که برای اولین بار وارد کار طنز شده‌ام‌، این مجموعه خوب و جذاب است و همه تلاشم را برای ایفای این نقش به نحو احسن می‌کنم.

حوزه طنز و کمدی را تا این قسمت از کار چه طور می‌بینید؟
ژانر کمدی بسیار دشوار است چرا که در این حوزه برای رقم زدن یک طنز جذاب غالبأ مثل خیلی از کشورها باید شوخی هایی با صنوف، مشاغل، گاهی افراد و این دست موارد صورت بگیرد اما ما به کلی از این موارد محروم هستیم و از طرفی این سختی برای بازیگران خانم به جهت حدود و فیلتر هایی که وجود دارد بیشتر می‌شود، علاوه بر این‌ها تنها بازیگران نیستند که در نحوه ایفای نقش با مشکل مواجهند بلکه به دلیل همان محدودیت‌ها داستان‌ها غالبا یکی هستند و تنها عوامل‌اند که تغییر می‌کنند. من در این حوزه معتقدم که بازیگران کمدی به جهت مهارتی که کسب می‌کنند راحت‌تر از هنرمندانی که تنها جدی کار کرده‌اند می‌توانند در ژانرهای دیگر ایفای نقش کنند. ما نیز در این سریال با وجود بضاعتی که داریم سعی‌مان بر این است تا اثری که لااقل مردم با آن بخندند را ارائه دهیم.

باز هم به فضای این سریال برمی‌گردیم؛ بازی با سپند امیرسلیمانی به عنوان بازیگر نقش مقابلتان چه طور است؟
تکلیف سپند امیرسلیمانی با خانواه هنرمندی که دارد کاملا مشخص است و او پارتنر خوبی است که کار کردن را خوشایند می‌کند. ما در این کار پیش از اینکه مقابل دوربین برویم در اتاق فکر مشورت می‌کنیم و تا الان به نتایج مطلوبی برای اجرای کنش‌ها و واکنش‌ها رسیده‌ایم. انعکاس این اتفاق در نوع دیالوگ‌ها، انتخاب حالات و مواردی از این دست قابل مشاهده است، البته من گاهی بابت دادهایی که شوخی وجدی سر او می‌کشم عذرخواهی می‌کنم.

و کار با مهران غفوریان به عنوان کارگردان و بازیگر چه طور؟
آقای غفوریان طناز خیلی خوبی است که ریتم کار را خوب می‌شناسد و کار با ایشان برای من کسب تجربه است، اما بازی او در سریال نیز اتفاق دیگری است که ابتدا برای من سخت بود، ولی بعد باعث شد تا مواردی چون ریتم دادن به دیالوگ‌ها، بداهه گفتن و این دست موارد را از ایشان یاد بگیرم.

شما به بداهه گفتن در کار اشاره کردید، این اتفاق چه قدر در حین ایفای نقش گلناز رخ می‌دهد؟
می توانم بگویم تا حدی که همان چهارچوب مذکور حفظ شود و دیالوگ جای تغییر داشته باشد اما به طور کلی به جهت این‌که سه نویسنده که در این امر تخصص دارند متن‌ها را نوشته‌اند، دیالوگ‌ها کاملا همان مواردی‌اند که نوشته شده‌اند و من به همراه سپند امیرسلیمانی تصمیم گرفتیم تا خیلی در آن‌ها تغییر ایجاد نکنیم و از اضافه‌گویی به جهت اینکه مخاطب را خسته می‌کند به دور باشیم.

تغییر شبکه پخش این سریال از شبکه دو به نسیم اتفاق عجیبی بود که با واکنش های مختلفی روبه‌رو شد…
ما هم متوجه نشدیم که چرا این اتفاق افتاد. البته شبکه نسیم نیز با وجود برنامه‌هایی چون خندوانه و دورهمی شبکه پرمخاطبی است که امیدوارم موجب شود تا کار ماهم دیده شود. واقعیت این است که جای هیچ اعتراض و حرفی وجود ندارد چرا که وقتی صحبتی شود می‌گویند اگر ناراضی هستید تشریف ببرید! همچنین شاید آن‌ها کره‌ای‌ها را بیشتر از ما دوست دارند که جای «هم‌سایه‌ها» آن مجموعه کره‌ای را گذاشته‌اند!

شما سه سال از تلویزیون دور بودید؟
-بله درست است.

و پس از این سه سال خانه‌نشینی چه شد که وارد این مجموعه شدید و در این مدت چرا بازی نکردید؟
من می‌خواستم کاری را انجام دهم که شریف باشد و به گونه‌ای به مخاطبم احترام بگذارم، اما واقعیت این سریال کارنکردن‌ها در این است که کار خوب نبود و تنها پیشنهاد مناسبی از سیروس مقدم داشتم که به جهت سناریو ناقص، از آن ترسیدم، اتفاقی که در این کار هم با آن مواجه شدم اما دیگر با آرش معیریان که به علت آسیب وارد شده نتوانستیم در خدمتشان باشیم مشغول شده بودم. اما به طور کلی من بازیگر پرکاری نیستم و ترجیح می‌دهم حضورم موثر و به جا باشد تا اینکه نقشی بی‌اثر را ایفا کنم، به همین جهت در طول مدت کاری‌ام نیز سعی کردم که تا هر نقش کوتاه یا بلند را با کیفیت ایفا و درست انتخاب کنم.

بازهم علاقه مند هستید که در ژانر طنز دیده شوید؟ و پیش بینی شما از آینده پیش روی سمانه پاکدل چیست؟
یکی از اهداف من همیشه این بوده که کار‌های متنوعی را بپذیرم و این تنوع تنها در نوع نقش نیست بلکه در ایفای آن هم متجلی می‌شود، در همین راستا نیز فکر می‌کنم شخصیت انعطاف پذیری در بازیگری دارم و هر کارگردانی می‌تواند آن چه را می‌خواهد از من بیرون بکشد تا نقش متفاوتی خلق شود، اما متاسفانه این قدرت ریسک پذیری در کارگردانان و تهیه کنندگان به شدت کم شده است و از جهتی در دوره کاری من یکدفعه تعداد کارها افت کرد و همه نگاهشان این است که نقشی که در یک فرد تثبیت شده را مجددا تکرار کنند. اما در مورد کار طنز هم باید بگویم چرا که نه، اگر بازخوردهای خوبی از مردم دریافت کنم و پیشنهادات مناسبی داشته باشم به طور حتم می پذیرم.

فارغ از این عرصه، موضوعی که مدتی است هنرمندان را درگیر خود کرده، حضور در شبکه‌های گوناگون اجتماعی است، شما این اتفاق را چه طور می‌بینید؟
این فضا‌ها باعث شده‌اند تا ارتباطات ساده‌تر و صمیمیت بین افراد بیشتر شود اما از طرفی این فضا مقداری بی‌حرمتی ایجاد کرده و با موجب شده تا آدم‌ها دم دستی شوند.

خود شما تا چه حد در این دنیای مجازی حضور دارید؟
من تنها صفحه‌ای در اینستاگرام دارم که در آن در حد کلیات در مورد وضعیتم اطلاع رسانی می‌کنم و به صورت خیلی معمولی تصاویری را منتشر می‌کنم؛ اما به طور کلی این فضا خیلی برای من جدی نیست و درگیرش نمی‌شوم چرا که عده‌ای با افکار سطحی گاهی اظهار نظرهایی می‌کنند که آدم هیچ جوابی برای آن‌ها ندارد و به همین دلیل هیچ وقت جدی درگیر این فضا نشده‌ام.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz