جاسوسی با اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند، جدیدترین شگرد هکرها

رشت رویایی- رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در خصوص جدیدترین شگرد هکرها جاسوسی با اپلیکیشن های تلفن‌های هوشمند به شهروندان هشدار داد.

هک - جاسوسی - فضای مجازی - پلیس فتا

به گزارش مهر، رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به روند رو به رشد استفاده از تلفن‌های هوشمند گفت: اگر شما از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنید، احتمالاً از برنامه‌های کاربردی موبایل برای بازی، دسترسی به اخبار، کتاب‌ها، آب و هوا و… نیز استفاده می‌کنید اما دسترسی آسان به این نرم افزارها و ساده بودن دانلود و اغلب رایگان بودن این برنامه‌ها نباید منجر به دانلود هر برنامه بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی شود.

سرهنگ علیرضا آذردرخش اظهار داشت: بسیاری از دارندگان گوشی‌های هوشمند این روزها با دانلود اپلیکیشن های مختلف موبایلی از سایت‌ها و فروشگاه‌های مختلف خود را در معرض سوءاستفاده قرار می‌دهند.

وی گفت: برخی از کاربران نسبت به دانلود حساسیت داشته و به نوعی معتاد به دانلود می‌باشند و بدون توجه به مشکلات احتمالی همواره اقدام به دانلود برنامه‌های غیرضروری می‌کنند.

این مسئول با اشاره به ارسال ویروس و بدافزار واز طریق دانلود از سایت‌های غیرمعتبر تاکید کرد: اپلیکیشن های مورد استفاده و میزان استفاده کاربران از این ابزارها بسیار مهم بوده و کاربران باید در نظر داشته باشند از دانلود اپلیکیشن های غیرضروری خودداری کنند.

وی با بیان اینکه برخی اپلیکیشن های موبایلی موجود در این سایت‌ها و فروشگاه‌ها از کدهای مخرب استفاده کرده و کنترل گوشی کاربر را در اختیار می‌گیرند، افزود: فهمیدن این موضوع نیز بسیار مشکل است چرا که کدهای این اپلیکیشن ها با ترکیب میلیون‌ها کد مختلف دیگر در سیستم عامل باعث می‌شوند از گوشی کاربران جاسوسی صورت گیرد.

سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: کاربران عزیز قبل از دانلود باید بدانند این برنامه‌ها چه دسترسی‌هایی از کاربران می‌گیرند؛ لذا باید ابتدا از وضعیت دسترسی‌ها کسب اطلاع کرد و سپس اقدام به دانلود کرد.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا در پاسخ به این سؤال که برنامه‌های کاربردی به چه نوع داده‌هایی می‌توانند دسترسی داشته باشند؟ گفت: برخی از نرم افزارها در حین نصب از شما مجوز دسترسی به دفترچه تلفن یا فهرست مخاطبین ایمیل، فهرست تماس‌ها، داده اینترنت، داده‌های تقویم، داده‌هایی درباره مکان دستگاه و شناسه‌های دستگاه و نیز اطلاعاتی درباره چگونگی استفاده از برنامه‌های کاربردی را از کاربر می‌گیرند.

سرهنگ آذردرخش تاکید کرد: برخی از دسترسی‌ها در راستای نوع فعالیت اپلیکیشن نبوده و هیچ ضرورتی ندارد که به اطلاعات خصوصی و مهم شما دسترسی داشته باشد. لذا در صورت مواجهه با اینچنین برنامه‌ها، از نصب کردن آنها خودداری کنید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz