رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- یکی از مشکلاتی که امروزه تمام کلان‌شهری‌های دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بحث ترافیک و مشکلات ناشی از آن است. شهر رشت نیز از این قاعده مستثنی نیست. در حال حاضر مشکلات ترافیکی شهر رشت به دلیل حجم زیاد خودروها و عرض کم خیابان‌ها به نقطه بحرانی رسیده و اخلال در تردد عابران و وسایل نقلیه را به همراه داشته است. افزایش خودروهای تک سرنشین در رشت نسبت به سه سال گذشته با ۵۶ درصد افزایش روبرو بوده و از این حیث رتبه اول را در کشور یدک می‌کشد؛ درحالی‌که خیابان‌های کنونی سطح شهر (خیابان‌های کم عرض و فقدان توقفگاه خودرو) مربوط به چند دهه قبل بوده و جوابگوی نیاز جمعیت امروز و تردد خودروها نیست. از این‌رو مدیریت شهری رشت همان‌گونه که در شهرهای پرجمعیت دنیا در تلاش هستند با استفاده از تکنیک‌ها و مدهای مختلف حمل و نقلی این مشکلات را سامان دهند، قسمت عمده‌ای از توان خود را معطوف به رفع این معضل کرده است. مدت بحث بر سر حضور وسایل نقلیه عمومی مانند BRT، LRT مطرح است که می‌تواند بار ترافیک را به طور قابل توجه ای کاهش دهد. تراموا یا LRT یکی از رایج‌ترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی است که از خطوط ویژه بهره برده و با تعبیه ریل‌های سبک شهری و با استفاده از انرژی الکتریکی در سطح خیابان‌ها حرکت می‌کند. تراموا مزیت‌های زیادی نسبت به دیگر سیستم‌های حمل نقل عمومی دارد؛ تراموا به دلیل تسهیل در عبور مرور، سرعت بالا، انعطاف بیشتر نسبت به دیگر قطارهای شهری، اشغال کمترین جا بر روی ریل، جابه‌جایی حجم زیاد مسافر، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی و غیره نسبت به گونه‌های مشابه دیگر در حمل و نقل عمومی ترجیح داده می‌شوند.

مصوبه احداث تراموا، تشویق مردم به استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی
با پیگیری و تلاش کمیسیون حمل و نقل شورای شهر رشت که یکی از فعال‌ترین کمیسیون‌های دور چهارم شورا در این مدت بود، لایحه احداث تراموا در اسفند ماه سال گذشته به تصویب رسید. هر چند این طرح همچون طرح‌های دیگر شهرداری در مدت اخیر با دو طیف موافق و مخالف روبرو بود اما مهم‌ترین بحث طیف مخالف در درون شورا این بود که مشکل شهر رشت تنها ترافیک نیست و نباید این همه انرژی به بحث ترافیک معطوف شود. اما در سوی دیگر منتقدان، برخی هم بر این باور هستند که شهر رشت جوابگوی مدهای جدید حمل و نقل نیست و خود این مدها به علت عرض کم خیابان‌ها موجب افزایش بار ترافیکی می‌شود. اما موافقان این طرح عقیده دارند که یکی از راه‌های مورد استفاده در کلان‌شهرهای سایر نقاط جهان، تشویق مردم به استفاده از حمل و نقل عمومی با ایجاد تنوع در مدهای حمل و نقلی است به طوری که شهروند شاید در روز و برای هر مسیر از یک مد استفاده کند.

قطار شهری تمایل مردم نسبت به استفاده از ماشین شخصی را کم می‌کند
اما به عقیده شهروندان بیشترین دغدغه مردم این شهر رفع معضل ترافیک و پیامدهای آن است که می‌تواند بر سطح کیفی زندگی مردم تأثیرگذار باشد. بسیاری از شهروندان رشتی معتقدند که حجم وسایل نقلیه این شهر به حدی افزایش یافته که دیگر جوابگوی خیابان‌های این شهر نیست و زندگی و تردد را برای مردم این شهر دشوار کرده است. و اگر وضع به همین شکل پیش برود و تمهیداتی اندیشیده نشود؛ رشت هم در آینده نزدیک دچار بحران آلودگی هوا، آلودگی صوتی، مشکلات روانی همچون استرس و عصبانیت خواهد شد.

خانم م.هاشمی که معمولاً از تاکسی برای تردد استفاده می‌کند، معتقد است: اگر دقت داشته باشید، تعداد ماشین‌های تک‌سرنشین در رشت گاهاً با عابران پیاده برابری می‌کند. فرهنگ بدی که در جامعه ما شایع شده این است که بسیاری از این سفرهای درون‌شهری در راستای کارهای ضروری نیست و بسیاری از جوانان از ماشین به عنوان یک وسیله تفریح استفاده می‌کنند و مشکلات بسیاری را برای مردم به وجود می‌آورند. این شهر با این میزان وسایل نقلیه و با این بار ترافیکی دیگر جای زندگی نیست و اگر یک زمان برای افراد کارهای ضروری پیش بیاید، امکان ندارد که بتواند سر موقع به آن رسیدگی کند.

وی با بیان اینکه رشت نیازمند اقدامات اساسی و رفع مشکلات به شکل ریشه‌ای است، می‌گوید: اگر طرح قطار شهری اجرایی شود، بسیاری از مردم به سمت وسایل حمل و نقل عمومی تمایل پیدا می‌کنند. اگر امروزه این تمایل وجود ندارد به این دلیل است که تنوع حمل و نقل عمومی در شهر کم است، و برای مردمی که ماشین دارند فرقی نمی‌کند که با ماشین خود توی ترافیک گیر کنند یا با تاکسی. اما وقتی مردم ببینند که با قطار شهری می‌توانند خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به سر کار بروند و برگردند یا کارهای روزمره خود را به راحتی انجام دهند، دیگر کمتر از ماشین شخصی استفاده می‌کنند و هزینه کمتری هم متحمل می‌شوند.

رضا دانشجوی رشته کامپیوتر و عضو جمعیت دوستداران محیط زیست می‌گوید: تراموا می‌تواند پیامدهای مثبتی برای رشت داشته باشد زیرا اگر ترافیک رشت به همین شکل ادامه پیدا کند و فکری برای آن نشود، به زودی باید شاهد بحران آلودگی هوای اینجا مثل تهران باشیم و دیگر از آب و هوای مطبوع گیلان در رشت خبری نخواهد بود. تاثیرات تراموا بر کسی پوشیده نیست و با توجه به توسعه شهری و افزایش جمعیت، هر شهری نیازمند تغییر و تحول است تا بتواند در کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، حفظ محیط زیست، تسهیل در عبور و مرور، سلامت روحی و روانی جامعه، توسعه فرهنگی و بسیاری موارد دیگر اثرگذار باشد. با نگاهی به شهر کیش مشاهده می‌کنید که نه از ترافیک و آلودگی خبری است نه مشکلاتی برای رفت و آمد وجود دارد. مردم کیش از همین جامعه و همین فرهنگ هستند اما در آنجا بوق زدن و آشغال ریختن، مذموم شمرده می‌شود. بنابراین نیاز است ما با طرح‌های شهری بتوانیم فرهنگ جامعه خود را به سمت توسعه‌یافتگی فرهنگی سوق دهیم. هرچند که قطع درختان کهن‌سال که جزو سرمایه‌های عمومی رشت محسوب می‌شد، با توجیه اجرای طرح تراموا از سوی شهرداری به هیچ روی قابل قبول نبود.

تراموا در خیابان‌های کم‌عرض رشت جوابگو نیست
یکی از شهروندان رشتی که بازنشسته مخابرات است با مثبت ارزیابی کردن طرح تراموا، معتقد است: اجرایی شدن طرح تراموا مستلزم پیش‌فرض‌هایی ست که باید مورد مطالعه دقیق قرار بگیرد. به عنوان نمونه اجرای طرح پیاده راه فرهنگی میدان شهرداری بسیار خوب بود و موجب تغییر چهره شهر شد، اما زیباسازی شهر نباید به قیمت افزایش حجم ترافیک باشد. شهرداری با این طرح نه تنها موجب افزایش حجم ترافیک شد بلکه این حجم را در سطح محلات و کوچه‌ها پخش کرد. طرح تراموا باید در راستای ساماندهی معضل ترافیک انجام گیرد و این مسئله مستلزم فرهنگ‌سازی، آموزش و روی آوردن مردم به سمت استفاده از حمل و نقل عمومی است.

وی با اشاره به اهمیت این طرح‌ها در جهت توسعه فرهنگ عمومی، می: توسعه فرهنگی یک فرایند بلند مدت است و نمی‌شود انتظار داشت اجرای این طرح‌ها همزمان با توسعه فرهنگی اتفاق بیافتد. اجرای طرح تراموا زمانی موفق خواهد بود که شهرداری بودجه کافی جهت خرید املاک حاشیه داشته باشد تا بتواند خیابان‌ها را تعریض کند. زیرا در چنین خیابان‌های کم‌عرضی، نمی تراموا آورد و انتظار داشت به‌واسطه آن ترافیک کنترل شود. همان‌طور که اجرای مدهای دیگر حمل و نقل مثل بی آر تی و اتوبوس‌های شرکت واحد در رشت موفق نبود و شما می‌بینید که همین ایستگاه‌های بی آر تی که قسمتی از مساحت خیابان‌ها را اشغال کرده، چقدر موجب افزایش بار ترافیک شده است.

معضل ترافیکی رشت مربوط به فقدان کمربندی است
علی دوستی فارغ‌التحصیل رشته جامعه‌شناسی که تجربه خدمت در راهنمایی و رانندگی رشت در زمان سربازی را دارد، می‌گوید: اولین کار در اجرای هر طرح شهری، مطالعه دقیق و مهندسی طرح است تا جوانب کار به درستی ارزیابی و مورد بررسی قرار گیرد و با پیش بینی مشکلات طرح، درصد خطا کاسته شود. پدیده تراموا برای شهر رشت یک اتفاق تازه است و نمی‌شود پیامدهای آن را در کشورهای دیگر با شهر رشت مقایسه کرد زیرا شرایط محیطی و شیوه شهرسازی رشت خصوصیات خاص خودش را دارد و باید اجرای این طرح را با شرایط و ویژگی خیابان‌های همین شهر مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

وی با اشاره به اینکه شاید جمعیت شب رشت در حدود ۹۰۰ هزار نفر باشد اما به دلیل مرکزیت آن در استان، جمعیت روز رشت به یک میلیون دویست نفر می‌رسد، تاکید می‌کند: رشت با این شرایط گنجایش بسته شدن بیشتر خیابان‌ها را ندارد. از این‌رو با اجرای این طرح بدون شک عرض خیابان‌ها برای وسایل نقلیه کاهش می‌یابد، و اگر مطالعه دقیق انجام نگیرد، این شهر متحمل بار ترافیکی بیشتری خواهد شد. به نظر من سیاست‌های بار ترافیکی رشت و اجرای این طرح‌ها نیازمند سیاست‌های پیشگیرانه مثل زوج و فرد کردن تردد است. یا یک نکته اساسی دیگر در این خصوص، نیاز رشت به کمربندی است. متاسفانه بسیاری از مشکلات ترافیکی شهر رشت به دلیل عدم وجود کمربندی است و اگر برای رفع این معضل تمهید درستی صورت نگیرد، تراموا هم مرهم مؤثر بر زخم خیابان‌های رشت نخواهد بود.