ثبت غار درفک به عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی گیلان

رشت رویایی- غار درفک به عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی استان گیلان به ثبت رسید.

غار درفک

به گزارش ایسنا، اداره کل حفاظت محیط زیست استان در راستای افزایش سطح مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و طی مصوبه شماره ۵۳۲۷۲ شورایعالی حفاظت محیط زیست، اقدام به ثبت قله کوه درفک با ارتفاع ۲۷۰۳ متر و با مساحت ۲۶۰ هکتار به عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی استان گیلان کرد.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه استان گیلان دارای ۵ منطقه حفاظت شده، ۵ پناهگاه حیات وحش، ۱ پارک ملی، ۶ منطقه شکار ممنوع و ۴ اثر طبیعی ملی (در مجموع) با مساحت ۲۱۲۷۱۶.۴۹ هکتار است که این میزان در حدود ۱۵.۱ درصد از مساحت استان را شامل می‌شود، گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان در راستای نیل به اهداف سازمانی در نظر دارد تا با افزایش سطح مناطق تحت مدیریت خود، به انجام تعهدات بین‌المللی کشور یاری رساند.

وی افزود: غار دفک به‌عنوان نمونه‌ای کمیاب از یخچال‌های طبیعی در کشور بوده که در سراسر سال پوشیده از یخ است.

محمدپور ادامه داد: ویژگیهای خاص این غار باعث شکل گیری نوع خاصی از زندگی شبانی و معیشتی در منطقه شده که با حضور دامداران کوچ نشین (حداقل در بخشی از سال) در جریان است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با ابراز خرسندی از ثبت قله کوه درفک عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی تصریح کرد: وضعیت خاص زمین شناختی این منطقه و همچنین وجود غاری پوشیده از یخ و برف در ضلع جنوب غربی آن به همراه شکل گیری نوع خاصی از زندگی شبانی و معیشتی، این منطقه را به یکی از چشم انداز های منحصر به فرد کشور تبدیل شده به طوریکه سالیانه این مکان پذیرای گروه‌های زیادی از بازدیدکنندگان و کوهنوردان است.

به گزارش ایسنا، تمامی ویژگی‌های مذکور باعث شده تا این مکان به‌طور سنتی محلی مناسب برای چرای دام بومیان منطقه محسوب شود، بطوریکه یخ‌های موجود در غار درفک از جمله منابع اصلی تأمین آب آنها بشمار می‌آید.

اگرچه حمایت از فعالیت‌های گردشگری و همچنین پشتیبانی از این بافت سنتی و خرده فرهنگ نشأت گرفته از مظاهر طبیعت، پراهمیت است. لکن استفاده‌های سنتی بیش از حد و لجام گسیخته و همچنین هجوم بازدید کنندگان در سالیان اخیر، باعث بروز برخی آثار مخرب در این منطقه شده است. لذا در راستای بهره برداری پایدار از طبیعت و منابع طبیعی و همچنین به‌منظور حفظ پویایی این اکوسیستم بی بدیل، اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان جهت دست یابی به اهداف ذیل نسبت به معرفی این منطقه به‌عنوان چهارمین اثر طبیعی ملی استان گیلان اقدام کرد.

کشور ما بر اساس معاهدات بین‌المللی و به‌عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون تنوع زیستی در سال ۲۰۱۰ متعهد شد تا در راستای بهبود وضعیت تنوع زیستی از طریق حفاظت از اکوسیستم، گونه و تنوع ژنتیکی، نسبت به افزایش حداقل ۱۷ درصدی از مناطق خشکی و آب‌های داخلی، و ۱۰ درصدی از مناطق ساحلی و دریایی تا سال ۲۰۲۰ اقدام کند، این درحالیست که تاکنون تنها درحدود ۱۱ درصد از کل مساحت کشور به‌عنوان مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت شده اعلام شده‌اند. استان گیلان یکی از استانهای پیشرو در عرصه حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی است.

صرف نظر از وجود بیش از ۱۸۰۰ گونه گیاهی، استان گیلان در حدود ۴۵ درصد از گونه‌های جانوری کشور را نیز در خود جای داده است (۵۰۰ گونه از ۱۱۳۱ گونه مهره دار ایران)که شامل ۷۸ گونه ماهی، ۶ گونه دوزیست، ۴۲ گونه خزنده، ۳۲۶ گونه پرنده و ۴۸ گونه پستاندار است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz