رشت رویایی- دومین نشست از سلسله نشست‌های موضوعی باز آفرینی شهری با عنوان «رشت در مسیر بازآفرینی» توسط شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با حضور دکتر محمد سعید ایزدی معاون وزیر و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران و دبیر علمی نشست، با سخنرانی دکتر سید محمد علی ثابت‌قدم شهردار رشت، دکتر محمدرضا قانعی سرپرست طرح بازآفرینی شهرداری رشت و اعضای پنل، مهندس سید رضا هاشمی و مهندس سید جواد میر حسینی، روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت در تهران برگزار شد و شهردار رشت به عنوان اولین شهردار کشور در این نشست حضور یافت.

[su_frame align=”center”]نشست بازآفرینی رشت در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران[/su_frame]

شهردار رشت در این نشست با بیان اینکه به دنبال جذب جمعیت با کیفیت به سمت شهر رشت هستیم گفت: جذب گردشگر اولویت ما در جذب جمعیت به سمت شهر رشت است.

وی در تشریح طرح بازآفرینی ادامه داد: ما تلاش کرده‌ایم که در قالب یک اعتمادسازی محلی، تفکر خودرومحور را در شهر رشت کنار بگذاریم و معبرهای پیاده‌محور را جایگزین نماییم.

دکتر ثابت‌قدم ضمن اشاره به مشارکت مردمی در این پروژه اذعان داشت: ما فکر می‌کنیم که با بازخوانی و بازیابی هویتی که در قالب این طرح صورت خواهد گرفت مردم شهر رشت شادمان‌تر خواهند بود. چرا که این طرح صرفاً در طرح پیاده راه و در بخش مرکزی محدود نخواهد شد و کل شهر رشت در جریان بازآفرینی شهری قرار خواهد گرفت.

شهردار رشت افق طرح را در سه محدوده زمان‌بندی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت دانست و افزود: این طرح، ریز برنامه‌هایی را مشمول خود می‌کند که قطعاً با توجه به خصلت‌های روح‌گرایی، مهمان‌پذیری، گردش‌پذیری، شهر رشت را به پایگاه هدفمند برندسازی گردشگری با هدف گردشگری سلامت و هنر تبدیل می‌کند.

او در تشریح چرایی تعیین افق گردشگری هنر برای این شهر تصریح کرد: در شهر رشت جامعه آماری بسیار بالایی از هنرمندانی وجود دارد که در زمینه‌های مختلف هنری مشغول به فعالیت هستند و آن‌چنان که می‌دانیم این شهر از گذشته تا به امروز چهره‌های شاخصی را در عرصه ملی و بین‌المللی در زمینه‌های مختلف هنری معرفی کرده است.

گردشگری سلامت یکی دیگر از محورهایی بود که ثابت‌قدم بدان اشاره کرد و در تبیین آن گفت: پزشک متخصص در شهر رشت پس از شهر تهران بالاترین تعداد را در سطح کشور به خود اختصاص داده است که خود بستر مناسبی را برای پرداختن به مقوله حوزه گردشگری فراهم کرده است.

شهردار رشت با اشاره به اینکه شهر رشت دارای ۵ منطقه، ۵۵ محله و ۱۵ ناحیه است تاکید کرد: این شهر اولین‌هایی تاریخی را دارد که می‌تواند پشتوانه عقبه فرهنگی این شهر باشد و هر کدام از آنها با رویکردهای اقتصادی، فرهنگی، هنری و اجتماعی شاید معرف مبنایی باشند که راهبرد کنونی از دل آن بیرون آمده است. البته پیش از این در سال ۱۳۹۱ مطالعات عمیقی از سوی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است که در شش رویکرد مختلف تعریف می‌شود.

ثابت‌قدم در تشریح این رویکردها اظهار داشت: درآمدهای پایدار توسعه شهری یکی از مقوله‌هاست. معماری سازمانی و درون سازمانی شهری نیز بسیار مهم است چون پشتیبانی و لجستیک انجام طرح بازآفرینی که به مرور زمان به پایدارسازی و ادامه امکان این امر کمک می‌کند وابسته به آن است. خصوصی سازی فعالیت‌هایی که می‌تواند در قالب مردمی سازی و برون سپاری باشد یکی دیگر از اهداف طرح است. حوزه عملیاتی شهرداری که شهر را فقط برای یک رویکرد صرفاً متمرکز نمی‌بیند و…

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی، خدمات شهری، ترافیکی، عمرانی و شهرسازی و زیر شاخه‌های آنها قطعاً باید به گونه‌ای رفتار کنیم که یک سری برنامه‌های واقع‌نگر و عملیاتی و نقشه عملیاتی مشخص داشته باشیم اذعان داشت: در این راستا برای اینکه راهکارهای توسعه را شکل دهیم باید اعتمادسازی محلی، برند سازی و سرمایه گذاری را به تدریج مد نظر قرار دهیم.

شهردار رشت در توضیح اقدامات شهرداری در سال ۱۳۹۴ گفت: ما تاکنون در قالب طرح بازآفرینی ۸ سرای محله را با رویکردهای آموزشی، فرهنگی و ترویجی در سطح شهر راه اندازی کرده‌ایم که البته مشمول حوزه‌های مختلفی مانند توانمندسازی، سلامت و… است که تلاش داریم در سال جاری تعداد اینها را تا ۱۵ مرکز گسترش دهیم به گونه‌ای که هر کدام ۳ تا ۴ محله را تحت پوشش قرار دهد.

ضرورت ایجاد دفاتر تسهیل گری از دیگر مواردی بود که دکتر ثابت‌قدم بدان پرداخت و در رابطه با آن گفت: رویکرد این دفاتر بهبود کیفیت مشارکت اجتماعی است که از رویکردهای سازمان عمران و نوسازی شهری است و مورد نظر آن توانمندسازی افراد در بافت‌های فرسوده است.

شهردار رشت در پایان به برگزاری جشنواره‌های مختلف در سال گذشته اشاره داشت و گفت: جشنواره‌ها در حوزه‌های مختلف برگزار شد تا محرک توسعه روانی محلات باشد. بخشی از آن متمرکز بودند و بخشی نیز با محوریت همان سرای محلات برگزار شد. اما طرح‌های سال جاری صرفاً محله‌محور نیست بلکه رویکردی ملی و بین‌المللی و توسعه‌یافته تر دارد که در پی آن شاهد تحولی مهم در شهر رشت خواهیم بود.

[su_frame align=”center”]نشست بازآفرینی رشت در شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران[/su_frame]

دکتر قانعی: یکی از اولویت‌های ما در ایجاد تحول در رشت رفع آلودگی از رودخانه‌های شهر رشت است
در ادامه این نشست دکتر محمد رضا قانعی سرپرست طرح بازآفرینی شهرداری رشت گفت: برنامه تحول شهر رشت با هدایت دکتر ثابت‌قدم از سال ۱۳۹۱ آغاز شده است که یکی از اولویت‌های ما در ایجاد تحول در شهر رشت رفع آلودگی از رودخانه‌های شهر رشت مانند زرجوب و گهر رود است که هم‌اکنون از آلودگی زیادی رنج می‌برند.

به گفته قانعی حفظ آثار تاریخی، بازسازی هویت شهر رشت و پیاده محوری از اهداف شهرداری رشت در طرح بازآفرینی است.

وی در ادامه گفت: زمانی که ما وارد همکاری با شهرداری رشت شدیم هدف اول بازسازی ساختمان قدیمی شهرداری برای ایجاد یک موزه بود اما بعداً متوجه شدیم که دکتر ثابت‌قدم افکار متعالی‌تری برای ایجاد تحول در شهر رشت در ذهن دارد.

قانعی گفت: ایجاد یک شهر پویا، شهری برای همه، شهر خرد، شهر خلاق، شهر دیدار و ارتباط و…از جمله اهدافی بود که دکتر ثابت‌قدم برای برنامه بازآفرینی تعریف کرده بود که مجموعه این برنامه‌ها و آرمان‌ها برای هر معماری بسیار جذاب است.

وی ضمن اشاره به ۱۰۰ مورد پروژه که در طرح بازآفرینی وجود دارد گفت: ما برای اجرای این طرح‌ها کار مطالعاتی را از سال گذشته آغاز کرده‌ایم.

سرپرست طرح بازآفرینی شهرداری رشت افکار شهردار این شهر را به جریانی که هم‌اکنون در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد نزدیک دانست و گفت: آقای آخوندی وزیر راه و آقای ایزدی معاون وزارت راه از جمله منادیان بازآفرینی شهری در کشور هستند.

وی تعاریف بازآفرینی شهری را متعدد دانست اما فرآیند آن را گام‌به‌گام اعلام کرد و ادامه داد: تحولات پروژه بازآفرینی شهری طی ۶ ماه گذشته برای ما بسیار جالب و آموزنده بود به گونه‌ای که شناخت ما را نسبت به این مفهوم بیشتر کرد و برخی پیش فرض‌های ما را نیز تغییر داد.

قانعی نتیجه این تحولات گام‌به‌گام را دستیابی به یک الگوی کارآمدتر دانست و اذعان کرد: شهر رشت پتانسیل بالایی دارد که می‌تواند رویای ۳۵ ساله من را در دستیابی به مفهوم بازآفرینی شهری که سال‌ها قبل در فرانسه تجربه عینی آن را داشتم در آن محقق شود.

وی اولویت در بازآفرینی شهری رشت را بازیابی مکان‌های تاریخی، رودخانه‌ها و تالاب این شهر دانست و گفت: مشکلات زیست محیطی این رودخانه‌ها و تالاب بسیار زیاد است که امیدواریم آن را حل کنیم.

قانعی محورهای تحول شهر رشت را به سه بخش یا سه گام تعریف کرد و در تشریح آنها اظهار داشت: می‌رشت، به معنای رشت من نخستین گام است که طی آن و تا سال ۱۳۹۸ پروژه‌های سبک و ساده شهری انجام می‌شود. از سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۴ گام دوم یا «امی رشت» انجام می‌شود که طی آن پروژه‌های بزرگ‌تر و مهم‌تری انجام خواهد شد. در گام سوم یا «شی می‌رشت»، شهر رشت در فاز جهانی خود تعریف خواهد شد و به عنوان یک شهر گردشگری جهانی معرفی می‌شود و این همان هدف غایی ما به عنوان شهر خرد است که اقتصاد آن دانش‌محور خواهد بود.

دکتر صدری: اولین بار است که می‌بینم یک شهردار چنین برخوردی با مسائل شهری دارد
در ادامه این نشست مهندس صدری، یکی از معماران با سابقه کشور با بیان اینکه امروز یکی از زیباترین روزهای زندگی من است، گفت: من در هیچ کجای ایران این‌چنین حرکت متفکرانه و بسیار زیبا را مشاهده نکرده‌ام.

وی افزود: در طول ۵۰ سالی که از فعالیت حرفه‌ای من می‌گذرد این اولین بار است که می‌بینم یک شهردار چنین تفکر و برخوردی را با مسائل شهری دارد.

صدری ضمن اعلام آمادگی برای کمک به مجموعه شهرداری رشت انتقادات درباره محدودیت دسترسی سواره‌ها به محل پیاده راه را غیرموجه دانست و گفت: باید نگاهمان را از خودرو محوری تغییر دهیم.

او با ارائه توصیه‌هایی به مسئولین شهرداری رشت خواستار برپایی اتفاقات فرهنگی پس از احیای بافت قدیمی و زیباسازی پیاده‌راه بر اساس فرهنگ محلی آن و برای پویایی بیشتر شد و افزود: در احیای بافت کهن بهتر است به صورت زمان بندی‌های هفتگی و یا ماهیانه اتفاقات فرهنگی مرتبط از تعزیه و نمایش گرفته تا جشنواره‌های کوچک و بزرگ -که بر اساس فرهنگ محلی سامان داده می‌شود- برنامه‌ریزی شود.

دکترخوشنویس: برنامه‌های شهرداری رشت انسان‌محور است
دکتر خوشنویس استاد دانشگاه که سابقه فعالیت در مدیریت شهری کلان‌شهر تهران را دارد در رابطه با برنامه بازآفرینی شهر رشت اذعان داشت: پیش از این و در تهران تلاش شد تا تحولاتی این‌چنینی به وجود آید اما وسعت این شهر و برخی مسائل و مشکلات دیگر اجازه نداد تا آن اتفاق آرمانی در این شهر واقع شود.

وی ادامه داد: من امیدوارم تجریه شهر رشت با موفقیت به پیش رود و به الگویی مناسب برای دیگر شهرهای کشور تبدیل شود.

این استاد دانشگاه در تأیید برنامه شهر رشت به مثالی از یکی از شهرها در خارج از کشور پرداخت و گفت: شهردار یکی از شهرهای آمریکایی در توضیح موفقیت برنامه‌های خود در طول مدت تصدی عنوان شهردار می‌گوید: «هنر من در این دوران این نبود که میدان‌های بزرگ، اتوبان‌ها و یا باغچه و فضای طبیعی را گسترش دادم. هنر من این بود که توانستم در این مدت ۵ پوند از وزن مردم را کم کنم.»

او با بیان این که شهردار ذکر شده، ماتریسی در ذهن داشته که به برنامه‌های ملی و شهری متصل بوده افزود: این برنامه در نهایت به یک برنامه انسان‌محور برای مدیریت شهر تبدیل شد و مردم آن شهر ضمن تأیید شهردار در فرآیند کار با او همراهی و مشارکت کردند.

خوشنویس با ارائه پیشنهاد مبنی بر ادامه روند بازآفرینی برای موفقیت بیشتر شهردار افزود: شهرداری رشت باید همین مسیر را ادامه دهد و زمینه‌های مشارکت مردمی را فراهم سازد.

وی با نادرست خواندن روند روی داده در کشور برای فراخوان امور تاکید کرد: می‌توان با زمینه‌سازی مناسب و فراهم کردن بسترهای مناسب شاهد مشارکت داوطلبانه مردم بود.

دکتر خوشنویس توجه به فرهنگ را لازم و با اهمیت دانست و گفت: فرهنگ و ارتقای فرهنگی باید غایت پروژه‌ها و برنامه‌ها باشد. او افزود: در این صورت می‌توان با کسب اعتماد مردم مشارکت آنها را جلب کرد.

خوشنویس برنامه شهردار رشت برای بازآفرینی شهر رشت را پر از نکات مثبت دانست و گفت: این برنامه قطعاً نمره بالایی را کسب می‌کند.