رشت رویایی- رنگ قرمز دوست‌داشتنی و پر از خاصیتِ پرتقال خونی ناشی از وجود ترکیبی عجیب و بی‌نظیر است به نام سیانیدین ۳-گلوکزید (C₃G). (C₃G) در پرتقال‌های معمولی وجود ندارد ولی در برخی میوه‌های قرمزیا ارغوانی نظیر توت سیاه، توت‌فرنگی، انگور فرنگی سیاه و کرن‌بری یافت می‌شود.

پرتقال خونی

دانشمندان دریافته‌اند C₃G نه تنها در مبارزه با سلول‌های سرطانی در محیط آزمایشگاهی یعنی آزمایش سلول‌ها در ظروف شیشه‌ای آزمایشگاه ۱۰۰ درصد موفق بوده است، بلکه هم‌چنین تومورهای موجود در ریه موش‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش داده و تا بیش از ۷۰ درصد جلوی متاستاز را گرفته است. این دستاوردی بزرگ در مبارزه‌ی واقعی علیه سرطان است و کاملاً نشان می‌دهد این ماده می‌تواند تاثیراتی مشابه بر بدن انسان نیز داشته باشد.

این نتایج منحصر به یک پژوهش نیست و پژوهش‌های دیگر نیز به تأثیر مثبت و فوق‌العاده‌ی سیانیدین ۳-گلوکزید در مبارزه با سلول‌های سرطان ریه دست یافته‌اند.

ترکیبات گروه سیانیدین که C₃G نیز یکی از آنها است، یکی از انواع آنتوسیانین‌ها رنگ‌دانه‌های طبیعی عامل قرمز و ارغوانی شدن بسیاری از میوه‌ها هستند که نه تنها در پرتقال یافت می‌شوند بلکه هم‌چنین در انگورهای قرمز، بیل‌بری، توت سیاه، بلوبری، گیلاس و آلبالو، کرن‌بری، اِلدِربری، لوگان‌بری، آکای‌بری و تمشک وجود دارند.

پرتقال خونی فواید و خواص حیرت‌آور دیگر نیز برای سلامتی دارد: آزمایش‌های بالینی بر روی بزرگسالان به تازگی نشان داده‌اند پرتقال خونی خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. آزمایش‌هایی که بر روی بدن جانداران انجام شدند، نشان دادند پرتقال خونی به صورت بالقوه می‌تواند به کاهش وزن کمک کند و از تجمع چربی در کبد نیز جلوگیری نماید.

به علاوه، پژوهش‌های متعدد دریافته‌اند آنتوسیانین‌ها خاصیت ضدسرطانی دارند: آنتوسیانین‌ها چه در محیط آزمایشگاهی و چه در آزمایش بر روی بدن جانداران قابلیتی برجسته از خود نشان داده‌اند که با آن می‌توانند تکثیر سلول‌های سرطانی را کاهش دهند و از شکل‌گیری تومور جلوگیری کنند.

یکی از چالش‌های پژوهشی در مورد تاثیر آنتوسیانین‌هایی نظیر C₃G بر روی سلامت انسان آن است که این ترکیبات تا حدودی در طول فرآیند هضم تجزیه می‌شوند – هرچند بیش‌تر دانشمندان معتقدند حداقل برخی از این آنتوسیانین‌ها می‌توانند از دستگاه گوارش جان سالم به در ببرند و به نواحی مورد نیاز بدن بروند و نقش‌های چندوجهی‌شان را در محافظت از سلامت بدن انسان ایفا کنند. اهمیت این ترکیبات برای سلامتی انسان هم‌زمان با گزارش‌ پژوهش‌های متعدد مبنی بر خواص و فواید همه‌ی انواع آنها روز به روز بیش‌ترمی‌شود.

نکات بسیار مهم برای افزایش ۵۰ درصدی میزان جذب و کاربرد آنتوسیانین‌ها در بدن به این ترتیب است: بر اساس یافته‌های دانشمندانِ برجسته میزان تجمع آنتوسیانین‌ها در میوه‌هایی که به صورت ارگانیک (زیستی) تولید می‌شوند به شکلی عجیب تا ۵۱ درصد بیش‌تر است. هم‌چنین، قدرت آنتوسیانین‌ها در میوه‌های تازه بسیار بالاتر است و به این نکته نیز دقت کنید حرارت دادن و ذخیره کردن میوه‌ها می‌تواند میزان این ترکیبات ارزشمند را کاهش دهد.