توزیع پنج میلیون لیتر نفتگاز بین کشاورزان گیلانی

[su_frame align=”center”]شالیزار[/su_frame]

رشت رویایی- از ابتدای اسفند ماه سال ۹۵ تاکنون بیش از پنج میلیون لیتر نفتگاز برای آماده سازی اراضی شالیکاری به کشاورزان گیلان تحویل داده شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه گیلان، از ابتدای عملیات آماده سازی اراضی شالیکاری در اسفند ماه ۹۵ تاکنون، پنج میلیون و ۲۱۱ هزار لیتر نفتگاز در دو مرحله به مبلغ سه هزار ریال برای هر لیتر جهت شخم و آماده سازی زمین ها به کشاورزان استان تحویل داده شده است.

سطح زیر کشت، نوع و تعداد ادوات کشاورزی مهمترین شاخص های تخصیص سوخت به کشاورزان است که در راستای کنترل مصرف سوخت و جلوگیری از توزیع خارج از شبکه پس از درخواست مالک، راستی آزمایی و تایید سازمان جهاد کشاورزی استان، ازطریق شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه گیلان تامین و توزیع می شود.

پس از درخواست مالک که ازابتدا تا بیست و پنجم هر ماه ثبت می شود، کشاورزان سهمیه یارانه ای خود را به میزان ۴۸۰ تا هزار و ۸۰۰ لیتر بسته به نوع دستگاه تا پایان ماه از فروشندگی های مجاز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان تحویل می گیرند.

گزارشهای دریافتی از نواحی ۹ گانه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان گیلان (مرکزی رشت، آستارا، انزلی، رودبار، رودسر، فومن، صومعه سرا، تالش و رودبار) نشان می دهد طی این مدت بیشترین میزان مصرف نفتگاز به ناحیه مرکزی (رشت، سنگر، خشکبیجار، لشت نشاء، خمام، کوچصفهان، شفت، احمدسرگوراب) معادل یک میلیون و ۵۸۷ هزار لیتر و کمترین میزان به ناحیه آستارا (‌شهرستان های آستارا، لوندویل و حویق ) معادل ۴۴ هزار و ۲۰۰ لیتر اختصاص یافته است.

باتوجه به اینکه از مجموع ۴۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار ( معادل ۵۵ درصد) تحت پوشش محصول برنج قرار دارد ، مرحله اول سهمیه سوخت از اولین شخم زمستانی تا پایان زمان نشاکاری به کشاورزان تعلق می گیرد.

مجموع ادوات کشاورزی برآورد شده در سطح استان که مجاز به دریافت سوخت یارانه ای هستند، شش هزار و ۵۸۰ دستگاه (تراکتور و تیلر) است که در حال حاضر سوخت لازم برای آماده سازی اراضی تحت پوشش خود را دریافت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *