تورم در گیلان به ۱۰.۲ درصد رسید

بازار رشت

رشت رویایی- استاندار گیلان به حساسیت توزیع برنج در استان اشاره کرد و گفت: مخالف هرگونه واردات و توزیع برنج خارجی در گیلان هستم.

محمدعلی نجفی بعدازظهر دیروز در جلسه تنظیم بازار گیلان با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و التماس دعا اظهار کرد: ستاد تنظیم بازار موارد را به‌خوبی در استان هدایت و مدیریت می‌کند.

او به اقدام بزرگ دولت در تنظیم بازار اشاره کرد و افزود: اکنون کالا به اندازه کافی در انبارها موجود است و مشکلی در این زمینه نداریم.

استاندار گیلان با اشاره به اعلام نرخ تورم در ۱۲ ماه امسال توسط مرکز آمار ایران، تصریح کرد: میانگین نرخ تورم گیلان از اردیبهشت ماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال به ۱۰.۲ درصد رسیده است.

نجفی، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه گیلان در اردیبهشت‌ماه امسال را ۶.۲ درصد خواند و بیان کرد: با توجه به کاهش نرخ تورم باید دقت داشته باشیم، تولید دچار رکود نشود.

او به تلاش دولت در کسب درآمدها بالاتر از نرخ تورم اشاره کرد و گفت: در ماه مبارک رمضان، ذخیره و توزیع کالا به منظور تنظیم بازار حائز اهمیت است.

استاندار گیلان با تأکید بر حمایت از تولید داخلی، خاطرنشان کرد: اکنون رضایت‌مندی در بازار وجود دارد و تولیدکنندگان باید حمایت شوند، ضمن اینکه افزایش قیمت‌ها نباید به مصرف‌کننده ضرر برساند.

نجفی به توزیع مرغ منجمد در ماه مبارک رمضان در تهران اشاره کرد و یادآور شد: گیلان از استان‌های تولیدکننده گوشت مرغ محسوب می‌شود و تا وقتی ضرورت نباشد نیازی به توزیع مرغ منجمد در استان نیست.

او با بیان اینکه روی توزیع برنج حساسیت داریم، اظهار کرد: قیمت برنج زمانی که از دست کشاورز خارج شد، افزایش پیدا کرده و از کیلویی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان با رشد ۲۵ درصدی مواجه شده است.

استاندار گیلان، ورود برنج تولید داخلی را سبب کاهش قیمت‌ها در بازار عنوان کرد و افزود: دو ماه آینده محصول جدید وارد بازار می‌شود و قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نجفی با اشاره به سهمیه یک‌هزار تنی برنج برای توزیع بین افراد کم‌درآمد در گیلان، بیان کرد: یک‌هزار تن برنج وارداتی در مقابل ۶۰۰ هزار تن برنج تولیدی استان معنادار نیست اما در عرصه روانی تاثیرگذار است.

او، گیلان را استان تولیدکننده برنج خواند و تصریح کرد: برنج وارداتی با قیمت کیلویی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و امکان اختلاط با برنج داخلی وجود دارد.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه با توزیع برنج خارجی در استان مخالفم، گفت: مخالف واردات و توزیع برنج حتی با نیت توزیع بین گروه‌های آسیب‌پذیر هستم.

نجفی به ذائقه مردم گیلان در استفاده از برنج محلی اشاره کرد و یادآور شد: مردم حاضر هستند برنج نیم‌دانه داخلی را مصرف کنند.

او خواستار تشکیل ستاد تنظیم بازار در تمام شهرستان‌ها تا ۲۴ ساعت آینده شد و اظهار کرد: حمایت از تولید داخلی باید در دستور کار مسؤولان استان باشد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه حمایت از دامداران از تکالیف ما است، خاطرنشان کرد: دامداری‌های استان در حال تعطیلی است و این امر برای گیلان زیبنده نیست.

نجفی بر مقابله با واسطه‌گری به بهانه کاهش قیمت و افزایش کیفیت تأکید کرد و افزود: حمایت از دامداران، مرغداری‌ها، برنج‌کاران و چایکاران در کنار رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان مهم است.

وی با بیان اینکه گردشگران از قیمت بالای غذا در سالن‌های پذیرایی گیلان گلایه دارند، تصریح کرد: یکی از موفقیت کشورهای گردشگرپذیر پایین بودن قیمت‌ها است و اگر قیمت‌ها را پایین نگه‌داریم برای گردشگران انگیزه ایجاد می‌شود.

استاندار گیلان بر نگه‌داشتن حرمت ماه مبارک رمضان تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه گیلان استانی گردشگرپذیر محسوب می‌شود، نانوایان با رعایت حرمت ماه مبارک رمضان پخت کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz