تماشای بزرگ‌ترین ماه کامل سال را از دست ندهید

ماه قرار است تا چند روز آینده در بزرگترین اندازه ممکن در آسمان شب دیده شود، حالتی که ابرماه شهرت دارد و طی آن ماه به نزدیک ترین فاصله خود از زمین خواهد رسید.

بزرگترین ماه کامل

براساس گزارش گیزمگ،‌ پدیده ابرماه در طول یک سال چند بار رخ می‌دهد و به حالتی گفته می‌شود که ماه به فاصله مداری‌ نزدیک‌تر از فاصله معمولش از زمین می‌رسد. در واقع برای سال ۲۰۱۶ سه ابرماه ثبت شده‌است که یکی از آنها در ۱۶ اکتبر رخ داد و دو ابرماه دیگر در ۱۴ نوامبر و ۱۴ دسامبر مشاهده خواهند شد.

ابرماهی که در ۱۴ دسامبر رخ می‌دهد باعث خواهد شد تا نمای شهاب‌باران جوزایی تحت تاثیر نور شدید ماه قرار گیرد و شهاب‌ها از زمین قابل مشاهده نباشند.

با این همه ماه ۱۴ نوامبر، برابر ۲۴ آبان، بزرگترین این سه ابرماه خواهد بود،‌ زیرا در این تاریخ ماه که برای دو ساعت در وضعیت حضیض قرار دارد، نقطه‌ای از مدار بیضوی ماه که کمترین فاصله را تا مدار زمین دارد، کامل خواهد شد. این نقطه نسبت به نقطه اوج ۴۸ هزار کیلومتر به زمین نزدیک‌تر است،‌از این رو زمانی که ماه در این نقطه قرار می‌گیرد، ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشانتر دیده می‌شود.

شاید ۱۴ درصد مقدار زیادی به نظر نیاید و پی بردن به بزرگتر شدن ماه درمیان آسمان شب کار ساده‌ای نباشد، زیرا مقیاسی برای سنجش این بزرگی وجود ندارد،‌اما اگر ماه را در زمان طلوع آن مشاهده کنید، می‌توانید آن را با سطح زمین مقایسه کرده و به خوبی به بزرگتر شدن آن پی ببرید.

و ابرماهی که در ۱۴ نوامبر در آسمان ظاهر خواهد شد، از ۶۷ سال پیش تا به امروز بزرگترین و نزدیک‌ترین ابرماهی است که طلوع خواهد کرد و در صورتی که شانس تماشای آن را از دست بدهید، تا سال ۲۰۳۴ دوباره چنین فرصتی دست نخواهد داد.

این ابرماه در تقویم نجومی قدیمی به نام ماه سگ آبی شناخته می‌شود زیرا قبایل بومی آمریکای شمالی و مهاجران آمریکایی در گذشته زمان طلوع ماه کامل نوامبر را به عنوان زمان تله‌گذاری برای سگ‌های آبی تعیین کرده‌بودند تا بتوانند برای زمستان خود پوست کافی جمع‌آوری کنند.

طلوع ابرماه نوامبر یا ماه سگ آبی توسط رصد‌خانه SALOOH به صورت مستقیم پخش خواهد شد تا درصورتی که آسمان ابری مانع از تماشای این رویداد شد، علاقه‌مندان بتوانند در این وب‌سایت این پدیده زیبا را تماشا کنند.

همشهری آنلاین

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz