تلگرام ۲۵ هزار خانم جوان در ۷ استان هک شد

هک

رشت رویایی- رئیس پلیس فتا فارس از شناسایی و دستگیری اعضای باند کلاهبرداری اینترنتی خبر داد که با هک و اغفال خانم‌های جوان در شبکه اجتماعی تلگرام، از آنها اخاذی می‌کردند.

سرهنگ سید موسی حسینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، گفت: یک خانم جوان شیرازی با ارائه‌ی مرجوعه‌ای قضایی به پلیس فتا مراجعه و اظهار کرد؛ اکانت تلگرام وی هک و در اختیار شخصی دیگر قرار گرفته است و با توجه به دسترسی فردی ناشناس به اطلاعات موجود در اکانت شامل کانتکت ها، تصاویر و پیام‌ها اقدام به اخاذی از او می‌کند.

او افزود: در همین راستا طی مدت ۴۸ ساعت ۱۶ فقره پرونده دیگر با موضوع مشابه به این یگان واصل که با توجه به اهمیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: پس از بررسی مشخص شد در کلیه پرونده‌های مفتوحه شخصی با تلفن همراه با شکات که اکثراً خانم می‌باشند تماس گرفته و خود را به‌عنوان یکی از دوستان آنان معرفی و درخواست کد ارسال شده به گوشی شکات را می‌نماید.

سرهنگ حسینی ادامه داد: قربانیان نیز بدون اهراز هویت اصلی فرد تماس گیرنده کد درخواستی را به فرد تماس گیرنده ارسال می‌کنند و بلافاصله اکانت تلگرام آنها هک می‌شود.

او بیان کرد: شاکیان عنوان داشتند با توجه به صدای زنانه، متهم مؤنث بوده و به تمام مشخصات شناسنامه‌ای آنها دسترسی داشته است.

رئیس پلیس فتا استان فارس گفت: در این پرونده‌ها هر ۱۶ تن شاکی اظهار داشنتد متهم یا متهمان با استفاده از شماره‌های مختلف با قربانیان تماس، پس از معرفی خود به عنوان یکی از دوستان نزدیک اقدام به اخذ کد تلگرام و دسترسی به آن می‌نموده است.

او ادامه داد: با بررسی‌های فنی و تخصصی افسران این پلیس متهمان شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی به دادسرای شیراز اعزام شدند.

رئیس پلیس فتا استان فارس بیان کرد: متهمین این ۱۶ پرونده، خانم و آقایی بودند که باهم نسبت خواهر و برادری دارند که در خصوص موارد اتهامی به بزه انتصابی خود اعتراف کردند.

رئیس پلیس فتا استان فارس بیان کرد: متهمین این ۱۶ پرونده، خانم و آقایی بودند که باهم نسبت خواهر و برادری دارند که در خصوص موارد اتهامی به بزه انتصابی خود اعتراف کردند.

سرهنگ حسینی گفت: این دو متهم از کلیه کاربران تلگرامی که به‌صورت غیر مجاز به پروفایل آنها متصل شده‌اند علاوه بر یک هزار و ۷۰۰ عکسی که از صفحه گوشی (اسکرین شات) گرفته‌اند، حدود ۲۵ هزار و ۵۰۰ شماره تلفن موجود در تلفن همراه شاکیان را استخراج کرده و همین بزه را برای شماره‌های جدید به دست آمده تکرار کرده‌اند.

او توضیح داد: بیشتر قربانیان زن و از استان‌های فارس، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، تهران، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان بوده‌اند.

رئیس پلیس فتا استان فارس از کاربران شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام درخواست کرد: به هیچ وجه به کسانی که در شبکه‌های اجتماعی از شما درخواست ارسال کدی خاص را دارند و یا درخواست ارسال اطلاعات شخصی‌شان را دارند اعتماد نکرده حتی اگر از سوی اکانت خانواده و یا دوست صمیمی آنها باشند و بعد از احراز هویت اصلی شخص درخواست کننده اطلاعات، با رعایت نکات امنیتی به درخواستشان پاسخ دهید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz