رشت رویایی- مدیر منطقه‌ای یونسکو در تهران از شهرداری رشت به خاطر حضور فعال در برنامه‌های خلاقانه قدردانی کرد.

[su_frame align=”center”]مراسم روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه در فرهنگسرای نیاوران تهران[/su_frame]

از آهنگ دو زبانه «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» با حمایت مرکز خلاقیت و نوآوری شهر خلاق رشت در مراسم دفتر منطقه‌ای یونسکو در روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفتگو و توسعه رونمایی شد و نمایشگاهی شامل بیش از ۱۰ غرفه از خوراک محلی و صنایع دستی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به مناسبت بزرگداشت روز جهانی تنوع فرهنگی، مراسمی توسط دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران با مشارکت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری با شعار در راستای گفت‌وگو و توسعه در کاخ موزه نیاوران با حضور استر کیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جمعی از سفیران کشورهای خارجی، رفیعی نوده رییس شورای اسلامی شهر رشت و علوی رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر رشت، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و روابط بین‌الملل شهرداری رشت و اصحاب رسانه برگزار شد.

[su_frame align=”center”]مراسم روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه در فرهنگسرای نیاوران تهران[/su_frame]

طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این مراسم با تبریک اعیاد شعبانیه، روز جهانی موزه، آغاز هفته میراث فرهنگی در ایران و قدردانی از دفتر منطقه‌ای یونسکو و همه کسانی که در برگزاری این مراسم همکاری و تلاش کردند گفت: امروز روز بسیار مهمی برای ماست به جهت اینکه روز جهانی موزه، صدمین سال تأسیس موزه در ایران که امسال با شعار جهانی «موزه و چشم‌اندازهای فرهنگی» پیش می‌رود؛ نشان دهنده این است جامعه‌ای که می‌خواهد توسعه پایدار داشته باشد باید از دریچه فرهنگی وارد شود و وابستگی میراث فرهنگی با فرهنگ ملل از موضوعات بسیار مهم در توسعه است.

محمدحسن طالبیان با بیان اهمیت یکپارچگی فرهنگی و ابعاد تاثیرگذاران و همچنین تنوع فرهنگی فرهنگ‌ها و خرده فرهنگ‌ها افزود: برقراری گفتمان ارتباطی بین فرهنگ‌ها و ادیان برای توسعه پایدار بسیار حائز اهمیت است و احترام به تنوع فرهنگی و تفکرهای مختلف در حقیقت یک هدف جهانی است که از جنگ‌ها و دشمنی‌ها جلوگیری می‌کند و ایران به عنوان کشوری که مظهر تنوع فرهنگی است و مردم ایران در بحث تنوع زبانی با ۵۰ زبان در کنار هم زندگی می‌کنند؛ از لحاظ بسترهای فرهنگی اهمیت دارد، به عنوان نمونه استان سمنان دارای شش زبان رسمی است.

[su_frame align=”center”]مراسم روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه در فرهنگسرای نیاوران تهران[/su_frame]

او با اشاره به اینکه اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین زبان‌های مختلف در ایران داشته باشیم بسیاری از این زبان‌ها به نوعی نزدیکی واژه‌ها با هم دارند تصریح کرد: این موضوع اثبات‌کننده نزدیکی زیر بنای فکری همه زبان‌ها است و در ایران وحدت در عین کثرت مشاهده می‌شود و اگر به خوبی به آن پرداخته شود زمینه بسیار مناسبی برای توسعه پایدار در بخش‌های گردشگری، غذا، لباس، تاریخ و …. است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: این رویداد فرهنگی که به مناسبت هفته میراث فرهنگی در حال برگزاری است در آگاهی بخشی به جامعه و ارزش‌های همه اقوام و ادیان مهم است به طوری که اجرای ۲۵۰ برنامه فرهنگی و برگزاری ۱۰۰ نمایشگاه مربوط به اقوام مختلف ایران در این هفته نشان دهنده تنوع فرهنگی در ایران است.

[su_frame align=”center”]مراسم روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه در فرهنگسرای نیاوران تهران[/su_frame]

سید محمد حسنی رئیس مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد نیز با قدردانی از شهردار و مجموعه مدیریت شهری شهر رشت به جهت تلاش و حضور گسترده در این رویداد فرهنگی کشور گفت: مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد حاصل نشست وزرای خارجی عدم تعهد در تهران در سال ۲۰۰۷ است که با توجه به ارزش‌ها و سنت‌های تاریخی تمدن‌ها و فرهنگ‌های جهانی در صدد ایجاد فضای تعامل در این حوزه است.

او با بیان اینکه عملکرد اصلی این حوزه ایجاد شرایط و محلی برای تبادل مباحث علمی، تجربیات مفید و گفتگو در راستای پیشرفت حقوق بشر و تنوع فرهنگی انسان‌ها است.

حسنی در ادامه با اشاره به فرهنگ به عنوان ابتدایی‌ترین عنصر در بطن هر جامعه در راستای تقویت و نظم دهی آگاهی عمومی و همچنین مسئولیت‌پذیری شهروندان عمل می‌کند تصریح کرد: فرهنگ در صدد ایجاد شهروندانی پاسخگو در صحنه‌های مختلف اجتماعی است، همزمان تنوع نیز به عنوان منبع اصلی و مؤید توانمندی و غنی بودن ارزش‌های تمدنی انسانی است همان‌گونه که ماده یک اعلامیه وصول همکاری فرهنگی بین‌المللی ۱۹۶۶ تصریح می‌کند هر فرهنگ دارای ارزش و جایگاهی است که باید محترم شمرده شود و هر انسانی حق دارد تا فرهنگ خود را توسعه دهد و تمامی فرهنگ‌ها بخشی از میراث مشترک بشری و متعلق به تمام مردم هستند.

[su_frame align=”center”]مراسم روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه در فرهنگسرای نیاوران تهران[/su_frame]

خانم استر کیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران هم در این مراسم صحبت‌هایش را با خیرمقدم به میهمانان عالی‌قدر و ابراز خرسندی از دیدار همگی برای بزرگداشت روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفتگو و توسعه گفت: در ابتدا مایلم از مرکز حقوق بشر و تنوع فرهنگی جنبش عدم تعهد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جمهوری اسلامی ایران و کمیسیون ملی یونسکو در ایران که در برگزاری این مراسم ما را یاری کردند تشکر کنم، همچنین از شهرداری رشت، سفارتخانه‌های بنگلادش، مکزیک و ترکمنستان، مدیریت مجموعه تاریخی فرهنگی نیاوران و تمامی هنرمندانی که در ایران در برگزاری این مراسم حضور دارند جهت حمایت بی‌دریغ همکاری‌هایشان قدردانی می‌کنم.

او با بیان اینکه در سال ۲۰۰۱ میلادی سازمان یونسکو اعلامیه جهانی تنوع فرهنگی را به تصویب رساند و در ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ میلادی برابر با آذرماه ۱۳۸۱‌، مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۲۱ ماه میرا به عنوان روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای صلح و توسعه اعلام کرد افزود: در یونسکو بر این باوریم که تعامل و گفتگو میان تمدن‌ها و فرهنگ‌ها که بر پایه درک و احترام متقابل و برابری منزلت تمامی فرهنگ‌ها پیش‌نیازی ضروری برای ایجاد همبستگی و صلح مابین ملت‌هاست.

خانم لاروش با تاکید بر این که این روز برای ما فرصت مهمی را در جهت تعمیق درکمان از ارزش‌های تنوع فرهنگی و یادگیری بهتر زیستن در کنار یکدیگر فراهم می‌آورد خاطرنشان کرد: در دنیای امروز و به ویژه در این منطقه که ما شاهد مورد حمله قرار گرفتن تنوع فرهنگی توسط گروه‌های افراطی، تخریب میراث فرهنگی و آزار و اذیت گروه‌های اقلیت هستیم، می‌بایست پاسخگوی افرادی که در جستجوی ایجاد تفاوت و تنوع ایده‌ها، افکار و عقاید هستند، باشیم. این امر با حفاظت از آزادی از طریق غنای فرهنگ ما و عبارات خلاق امکان‌پذیر است.

استر کیش لاروش افزود: همچنین امروز ما قصد داریم تا این روز بین‌المللی را با اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع از نقاط مختلف کشور جشن بگیریم، پس از شما را به بازدید از نمایشگاه‌های مختلف و صرف غذاهای سنتی شهر خلاق خوراک‌شناسی رشت – عضو شبکه شهرهای خلاق یونسکو و همچنین کشورهای مکزیک و بنگلادش دعوت می‌کنیم.

گفتنی است در جریان برگزاری این مراسم گروه موسیقی سنت از شهر رشت قطعاتی را اجرا کردند و غرفه‌های غذاهای محلی و لباس و صنایع دستی نیز با مدیریت سهیلا نجاتی کارشناس آشپزی در کنار غرفه‌هایی از کشورهای بنگلادش، مکزیک، ترکمنستان، چغازنبیل و خوزستان، گنبدکاوس، ترکمن، قشقایی، آذربایجان، سیستان و بلوچستان و… برپا شد.