امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان در زمینه شهر خلاق رشت

رشت رویایی- در نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری رشت و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان امضا شد.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، فاطمه شیرزاد عضو شورای اسلامی رشت، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت، مریم گل احضار مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری رشت، علیرضا اعلایی مدیر سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری رشت، رضا حق جو مدیر حراست شهرداری رشت، عاطفه رمضان‌نیا چیرانی مدیر عامل سازمان عمران شهرداری رشت، رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، حمید رضا آذر پور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دکتر رفیعی رئیس مجمع متخصصان شاخه آموزش و پژوهش و دکتر جواهریان مدیر گروه معماری دانشگاه گیلان برگزار شد.

ثابت‌قدم: تغییر کالبد و زیباسازی رشت با ایجاد بسترهای فناورانه برای متخصصان

در این نشست دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با بیان اینکه معماری ارتباط مستقیمی با میراث فرهنگی و بحث‌های توسعه‌ای دارد گفت: در نگاه به فضای کالبدی شهر و برنامه‌ریزی‌های مرتبط نباید یک نگاه تک‌بعدی را دنبال کنیم.

شهردار رشت افزود: مدیریت شهری باید بین بخش‌های مختلف ارتباط برقرار کند و این ارتباط باید یک ارتباط سازمان‌یافته باشد تا بتواند رفتارهای مردم، برنامه‌ریزی شهری و معماری شهری را بهینه سازد.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم

او با بیان اینکه در مقوله‌های مرتبط با برنامه‌ریزی شهری در بخش‌های مختلف باید از یک استراتژی واحد و هماهنگ بهره گرفت گفت: برنامه‌ریزی منسجم و درعین‌حال قابل اتکا می‌تواند در حوزه گردشگری به عنوان یک سند بالا دستی قابل اجرا شود.

دکتر ثابت‌قدم توجه به صنایع تبدیلی و سایر علوم در یک بستر فن آورانه و هوشمندانه را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر بتوانیم برنامه ریزی را از لایه سیاست و چشم انداز به بایک لایه برنامه ریزانه در سطوح استانی و منطقه‌ای برسانیم، همواره می‌توانیم به کیفیت توجه کنیم.

او افزود: آنچه که جنس کار ما است؛ تمرکز بر کیفیت‌ها است و تنها در نگاه تمیز می‌شود به کیفیت‌ها توجه کرد و این نگاه تمیز باعث می‌شود که هنجارها رفتاری جامعه تغییر کند .

شهردار رشت تاکید کرد: به طور مثال با تولید یک جسم ناکارآمد بصری، ایجاد ناهنجاری‌های بصری می‌شود که ما را در کنار یک روح ناخوشایند شهری قرار می‌دهد و سرمایه اجتماعی که حاصل تولید ارتباطات است را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عملاً میزان نزاع‌ها در جامعه بالا می‌رود.

او توجه به معماری شهری را یکی از راه‌های ایجاد آرامش بصری در جوامع شهری دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک حوزه‌های تخصصی و انجمن مردم‌نهاد یک تیم محرک و کار گروهی خوبی تشکیل دهیم و موضوع معماری را عوام فهم کنیم.

ثابت‌قدم گفت: معماری یک کالای لوکس است که در هزینه‌های سبد زندگی ما در معماری فیزیک و ذهن ما تا معماری شهری کمتر دیده می‌شو د.

او تاکید کرد: توجه به امور صرفاً به معنای هزینه کردن نیست بلکه می‌توان گاهی با یک معماری ساده فضای مناسب برای محیط شهری و عموم ایجاد کرد.

شیرزاد: افزایش تعاملات بین دستگاهی روند توسعه شهر را تسریع می‌بخشد

فاطمه شیرزاد نیز در این جلسه با تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) افزود: قطعاً با امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری و میراث فرهنگی افزایش می‌یابد.

او با اشاره به همکاری‌های خوب بین شهرداری و میراث فرهنگی در اجرای پروژه‌های شهری تاکید کرد: در اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی رشت سازمان میراث فرهنگی بسیار همراه و همگام با پروژه بود.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ - فاطمه شیرزاد

عضو شورای شهر رشت توجه به سنت‌ها در ساخت‌وسازها را مورد تاکید قرار داد و گفت: ان شالله در شهر رشت از تخصص‌های معماران جوان در ایجاد فضایی شهری مناسب به خوبی استفاده می‌شود.

او ایجاد تعاملات بین دستگاهی را مورد تاکید قرار داد گفت: این ارتباطات با متخصصان و دستگاه‌های مختلف در روند رشد و توسعه شهر بسیار مؤثر هستند.

قدیمی: برنامه‌ریزی برای استفاده هدفمند از فرصت شهر خلاق جهت جذب پروژه‌های بین‌المللی

فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با بیان اینکه هفته‌ای که گذشت هفته پر باری برای بخش گردشگری گیلان بود اظهار داشت: همایش‌هایی با مشارکت شهرداری، میراث فرهنگی و حوزه‌های دانشگاهی و سازمان‌های مردم‌نهاد مرتبط با بخش گردشگری در رشت برگزار شد.

او گفت: امیدواریم به صورت ساختارمند و هدفمند بتوانیم با امضای تفاهم‌نامه بین شهرداری رشت و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گام‌های بهتری برداشته شود اگر چه در تاکنون فعالیت‌ها و برنامه‌های هدفمندی توسط شهرداری و سازمان گردشگری انجام شده است.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ - فاطمه قدیمی

مدیر برنامه‌های یونسکو در شهر خلاق رشت با بیان اینکه بعد از ثبت رشت به عنوان شهر خلاق دیدگاه‌های حمایتی نسبت به رشت در یونسکو بیشتر شده است گفت: این دیدگاه مثبت نشان می‌دهد گیلان می‌تواند مسیر بهتر و علمی‌تر برای رسیدن به جایگاه بالاتر بر دارد.

قدیمی گفت: این اتفاقات برای یک شهر می‌تواند دریچه‌هایی را برای گرفتن پروژه‌های بین‌المللی به ارمغان آورد.

او گفت: اگر با هدف‌گذاری درست کاها را پیش ببریم می‌توانیم از ظرفیت‌های پیش‌آمده به درستی استفاده کنیم و امیدواریم سایر دستگاه‌ها را با خود همراه کنیم و از این ابزار در مسیر رشد و توسعه بهره‌مند شویم.

مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت با اشاره به راه‌اندازی دفتر مدیریت گردشگری در شهرداری رشت گفت: ان شالله با ایجاد این دفتر مسیر بهتری برای همکاری‌های متقابل گشوده می‌شود.

علیزاده: ایجاد نگاه مسئولانه به معماری هویتی شهر در شهروندان

رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه تاکید کرد: شهردار رشت با نگاه تیزبین و هدفمند، جهت بندی‌های شهری را به سمت درست هدایت می‌کنند و هر بار ظرفیتی بر ظرفیت‌های رشت افزوده شود.

او با بیان اینکه شهر رشت نیاز به خلق فرصت‌های جدید دارد تصریح کرد: باید با ایجاد ظرفیت‌های جدید به سمت توسعه حرکت می‌کنیم تا اراده و عزم گردشگران برای حضور در رشت بیش از بیش شود.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ - رضا علیزاده

علیزاده خاطرنشان کرد: این امر با یک تشریک‌مساعی حاصل می‌شود و به منظور ایجاد بستر اثربخش و کارآمد امروز تفاهم‌نامه همکاری بین شهرداری و میراث فرهنگی بسته می‌شود.

او ایجاد نگاه مسئولانه به معماری هویتی شهر در بین شهروندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایجاد گردشگری تخصصی با علایق متنوع در دستور کار میراث فرهنگی قرار داد و ما با ایجاد بسته‌های مناسب این امر را دنبال می‌کنیم.

او از فاطمه قدیمی برای تلاش اثرگذار در ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی تشکر ویژه کرد و گفت: باید برای پی گیری این مسیر و برای ثبت دیگر غذاهای محلی در یونسکو تلاش دو چندان داشته باشیم.

دکتر رفیعی رئیس مجمع متخصصان در بخش آموزش و پژوهش نیز در این جلسه توضیحاتی را در ارتباط با این مجمع ارائه دارد.

در پایان تفاهم‌نامه ما بین این دو نهاد توسط شهردار رشت و مدیر کل میراث به امضا رسید.

نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت - مهر ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم - رضا علیزاده

گزارش تصویری نشست تخصصی معماری به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz