تفاهمنامه مجمع جهانی راه ابریشم و ICCAP زمینه‌های همکاری فراوانی ایجاد می‌کند

رشت رویایی- نشست خبری اختتامیه بیست و نهمین نشست کمیته دائمی کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی و دومین کنفرانس ویژه راه ابریشم برگزار شد.

این اجلاس دو روزه در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد که در روز دوم برگزاری آن علاوه بر مسعود نصرتی شهردار رشت و رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم، چهره های شاخصی نظیر سید حسن خمینی، حسن غفوری‌فرد عضو کمیته مرکزی حزب‌موتلفه اسلامی، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، پروفسور خوزه ده ونشیا رئیس سازمان بین المللی احزاب آسیایی ICAPP ( آی کپ) و پارک رو بیوگ دبیرکل دبیرخانه ICAPP نیز حضور داشتند.

مسعود نصرتی با اعلام اینکه ۷۷ شهر در شبکه جهانی راه ابریشم عضویت دارند،گفت: در حال حاضر ۴ کارگروه فرهنگی، اقتصادی، گردشگری و محیط زیست فعالیت می کنند.

شهردار رشت و رئیس مجمع جهانی راه ابریشم با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۰ شهر از شرق چین تا غرب اروپا در این مسیر واقع‌اند، مطرح کرد: ۱۷۰۰ سال به طور نانوشته این پیوند وجود داشته است.

نصرتی در ادامه گفت: در شهر رشت به دنبال ارتقای اقتصادی با نگاه گردشگری هستیم. گردشگری زیرساختی است که رونق بالایی را به همراه خواهد داشت و در بسیاری از این شهرها این ظرفیت وجود دارد.

رئیس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم اضافه کرد: ۴۱ شهر ایرانی در این شبکه عضویت دارند و تفاهم نامه امضا شده مابین مجمع جهانی شهر های راه ابریشم و سازمان بین المللی احزاب آسیایی به منظور حضور عضو ناظر به صورت متقابل، زمینه های همکاری های مشترک را فراهم می کند.

در ابتدای این نشست خبری هم دکتر حسن غفوری فرد به بخشی از سوابق پروفسور ونشیا اشاره کرد و گفت: خوزه دونشیا موسس و دبیرکل ICAPP است و این مجمع را در سال ۱۳۷۹ راه اندازی کرد. مجمع مجالس آسیایی یا APA دیگر مجمعی است که راه اندازی کرده اند و به دلیل علاقمندی به ایران دبیرخانه آن را در تهران قرار داده اند که هر سال دوبار جلسه هیات اجرایی و هر دو سال یکبار مجمع عمومی برگزار می‌شود.

او در ادامه با اشاره ای به حضور چهره های شاخص در این نشست، اضافه کرد: دکتر نصرتی شهردار رشت با عنوان رئیس مجمع شهرداران جاده ابریشم در این نشست حضور دارد.

غفوری فرد مطرح کرد: پیش از این رئیس جمهور چین تصمیم به احیای این مسیر گرفت و کمیته ای ۸ نفره از اروپا و آسیا تشکیل شد و بنده نیز به عنوان یکی از آن ۸ نفر عضویت دارم.

خوزه ده ونشیا نیز با ابراز خرسندی از این نشست گفت: امروز در تهران نشست کمیته دائمی را برگزار کردیم و همچنین میزبان کنفرانس جاده ابریشم بودیم.

رئیس سازمان بین المللی احزاب آسیایی ICAPP در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: به کشور ایران و رهبر و رییس جمهور این کشور بابت تلاش های ویژه ای که برای استقرار صلح در خاور میانه و پیشرفت کشورشان داشته اند تبریک می گویم.

او در پایان بر وحدت مسلمانان شیعه و سنی تاکید کرد و یکی از موارد مورد تاکید در این اجلاس را همین مورد اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *