[su_frame align=”center”]Abnama (1)[/su_frame]

رشت رویایی- حدود دو هفته پیش، شهرداری رشت در اقدامی عجیب، آبنمای موزیکال رشت را تعطیل کرد. علت این اتفاق، آغاز عملیات اجرایی فاز دوم پروژه اعلام شد. این در حالی بود که چند روز قبل تر جمشیدپور، سرپرست شهرداری از بستن شیرفلکه پروژه های عمرانی خبر داده بود. بهانه هم این بود: پول نداریم! در این مورد استثنائاً پول دارند گویا. البته باید از چنین تناقضی بین حرف و عمل که منتج به تعطیل نشدن چرخ توسعه در رشت شود، استقبال کرد. اما این اتفاق یک غفلت تاسف آور و حیرت انگیز را نیز در خود دارد.
آبنمای موزیکال رشت که در حال حاضر بزرگترین آبنمای موزیکال کشور و دومین آبنمای بزرگ خاورمیانه است (و پس از تکمیل به بزرگترین آبنمای موزیکال خاورمیانه تبدیل می شود) ۲۶ اردیبهشت ماه با استقبال کم نظیر مردم افتتاح شد. هدف از اجرای این پروژه، ایجاد یک جاذبه تفریحی گردشگری بود که اتفاقاً در فاصله اندک زمانی از افتتاح، این هدف به شکل بسیار مطلوبی محقق شد. نشان به آن نشان که هر شامگاه، عده بسیار زیادی از مردم در محل آبنمای موزیکال رشت در بوستان ملت جمع می شدند و ترکیب دلپذیر موسیقی و رقص آب، آرامش را در وجودشان جاری می کرد. تجربه لذت مشروع دسته جمعی، طراوتی خاص به منطقه بخشید و زندگی را در یکی از محلات آسیب پذیر رشت متحول کرد.

[su_frame align=”left”]Abnama (2)[/su_frame]
روزهای تابستان از راه رسیدند و فصل برداشت از آنچه کاشته شده بود، فرا رسید؛ زمان کشاندن مسافران به آبنمای موزیکال که یکی از اهداف کلان اقتصاد شهری در دنیای امروز است، و البته زمانی که شهر به اماکن تفریحی بیشتر نیاز دارد. اما ناگهان آن اتفاق عجیب رخ داد. آبنما تعطیل شد. دلیل؟ آغاز عملیات اجرایی فاز دوم! یعنی کشتن غنچه در لحظه شکفتن. یعنی واقعاً درک این موضوع ساده برای مدیران شهرداری اینقدر دشوار بود که در بهترین زمان کاربری آبنما، زمان آغاز عملیات فاز دوم نیست؟ تصور کنید صاحب یک رستوران یا هتل، تصمیم بگیرد در ایام تعطیلات نوروزی رستوران یا هتلش را تعمیر کند و به همین دلیل کسب و کارش را در بهترین زمان ممکن بفرستد روی هوا. واقعاً به چنین تصمیمی نباید خندید؟ نیازی نیست صاحب رستوران باشید تا بدانید زمان تعمیر یا بازسازی رستوران، در روزهای ماه مبارک رمضان است که رستوران ها در طول روز باید تعطیل باشند.
فرض کنیم که به دلیل تحولات مدیریتی در شهرداری، مدیران شهرداری از درک این واقعیت ساده اقتصادی عاجز مانده باشند که البته پذیرفتنی نیست؛ وظیفه شورای شهر چیست؟ یعنی هیچیک از اعضای شورا حواسشان نبود و نیست که چه تصمیم غلطی گرفته شده است؟ البته از شورایی که کارنامه چهارساله اش برای عالم و آدم روشن است، بیش از این نمی توان انتظار داشت. شورای چهارم که در آغاز کار مسبب تعطیلی شهربازی شد و یکی از معدود مراکز برای پر کردن اوقات فراغت را شهروندان گرفت، با بی توجهی به تعطیلی آبنمای موزیکال در فصلی که شهر بیش از هر زمانی به اماکنی برای پر کردن اوقات فراغت نیاز دارد، نشان داد که توجهی به نیازهای مردم ندارد.

[su_frame align=”left”]افتتاح آبنما[/su_frame]
این روزها شورای شهر چهارم، به ویژه بعضی از اعضا که در شورای پنجم نخواهند بود، در راستای وظایف نظارتی خود مشغول رایزنی به منظور انتخاب یک شهردار از میان خود برای شورای پنجم هستند! و طبیعتاً فرصتی برای فکر کردن به چنین مور پیش پا افتاده ای ندارند. چه فرقی می کند آبنما تعطیل باشد یا نباشد، گردشگران بیایند یا نیایند. حالا وقت یارکشی و مصاحبه های هر روزه با ترجیع بند «شهر باید… باشد» و فعالیت های پشت پرده برای گرفتن انتقالی به شهرداری، و زمینه سازی برای تصاحب پست سرپرستی و لابد بعداً شهرداری است! خانواده اوقات فراغت شان با چیزهای دیگر پر کنند! آبنما می خواهیم چکار؟ گردشگر می خواهیم چکار؟