[su_frame align=”center”]ایرج حریرچی[/su_frame]

رشت رویایی- معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجمع نمایندگان گیلان و هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: در حال حاضر به ازای هر هزار نفر جمعیت ۱.۳ نفر تخت بیمارستانی در گیلان وجود دارد این در حالی است که میانگین کشوری این شاخص ۱.۵ و میانگین منطقه‌ای آن ۲.۵ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی (وب دا) معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست مجمع نمایندگان گیلان و هیات رئیسه دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ایران در میان بیست کشور منطقه در اکثر شاخص‌های سلامت در رتبه‌های ۱۲ تا ۱۶ قرار دارد که این به هیچ وجه منطبق با افق ۱۴۰۴ نیست.

وی با اشاره به استقرار طرح تحول سلامت و کاهش اختلاف دریافتی بین پزشکان و پرستاران پس از اجرای این طرح، افزود: هنوز فاصله حائز اهمیتی بین این دو قشر وجود دارد اما طرح تحول سلامت قرار نیست تمام مشکلات عالم را یکدفعه حل کند.

قائم مقام وزیر خاطر نشان کرد: محرومیت گیلان زیر پوشش سبز این این استان گم شده است. در حال حاضر به ازای هر هزار نفر ۱.۳ نفر تخت بیمارستانی در گیلان وجود دارد در حالی که میانگین کشوری این شاخص ۱.۵ و میانگین منطقه‌ای ۲.۵ و در کشوری مانند ژاپن ۱۳.۵ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت است. در این خصوص ۵۰ درصد تخت‌های موجود بیمارستانی در گیلان فرسوده است.

حریرچی خاطر نشان کرد: بیمارستان پورسینا، نه دهه از تأسیس آن می‌گذرد، بیمارستان‌های الزهرا (س) و ۱۷ شهریور رشت در دهه ۴۰ و شفا و حشمت نیز در دهه ۵۰ بهره برداری رسیده است. در این میان، بیمارانی هستند که با توجه به فرسوده بودن زیر ساخت‌ها از گیلان برای درمان از استان خارج می‌شوند.

او با اشاره به هزینه بالای ایاب و ذهاب بیمارانی که از استان خود برای درمان به استان دیگر می‌روند، یادآور شد: این هزینه‌ها از هزینه‌های بیمارستانی بیشتر است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر فعالیت دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان پورسینا رشت به عنوان یک نیاز، اظهار کرد: بایستی امکانات بهداشت و درمان متناسب با فرهنگ غنی و شأن مردم گیلان مهیا شود.

حریرچی گفت: در عرصه سیاست هر نوع اختلاف نظری که هست، باید باشد؛ اما بهداشت و درمان عرصه سیاست ورزی نیست.

او ادامه داد: بایستی با تمام توان در عرصه بهداشت و درمان و ارتقاء شاخص های بهداشتی و سلامت مردم تلاش کنیم. در این زمینه نمایندگان استان گیلان نباید رییس دانشگاه علوم پزشکی را تنها بگذارند. ایشان اقدامات قابل توجهی را در راستای تدوین برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، شروع کرده اند که باید حمایت شوند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات موثری از سوی دولت برای بهبودی وضعیت بهداشت و درمان صورت گرفته است، افزود: با برنامه‌ریزی و صرفه‌جویی در هزینه‌ها، وضعیت بهداشت و درمان گیلان ساماندهی می‌شود.البته کارهای خوبی در این استان صورت گرفته ولی ایده آل نیست. استان گیلان این ظرفیت را دارد که از استانهای دیگر جلوتر باشد.

دکتر حریر چی گفت: بیمارستان جدید در آستارا تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید و بیمارستان مجهز لاهیجان نیز در کمتر از یکسال راه اندازی خواهد شد و برای احداث سایت لاکان نیز تصمیماتی گرفته شده است اما این استان از لحاظ منابع مالی مشکلات عدیده ای دارد که با هماهنگی های به عمل آمده با سازمان مدیریت برنامه ریزی و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ارقام قابل توجهی در این زمینه تخصیص خواهد یافت.