مدیر کل بهزیستی گیلان:
سال ۲۰۲۰ دنیا با انفجار سالمندان مواجه می‌شود

محمدرضا پارسی، مدیرکل بهزیستی گیلان

مدیر کل بهزیستی گیلان با بیان اینکه ۲۹۶ هزار نفر سالمند بالای ۶۰ سال در این استان هستند، گفت: ۱۱.۸ درصد جمعیت گیلان سالمند هستند.

محمدرضا پارسی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به اینکه گیلان پیرترین استان کشور است، اظهار کرد: در گیلان ۱۱.۸ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال معادل ۲۹۶ هزار نفر زندگی می‌کنند.

او سیستان و بلوچستان را جوان‌ترین استان نامید و افزود: افزایش طول عمر و امید به زندگی در ایران ۷۴ سال اعلام شده که در گیلان نیز امید به زندگی بالاست.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در سال ۲۰۲۰ دنیا با انفجار سالمندان مواجه می‌شود، افزود: به همین دلیل توجه به بهداشت و نیازهای حمایتی و خدماتی سالمندان جزو برنامه‌های اولویت‌دار ماست.

او با اشاره به اینکه ۱۲ مرکز شبانه‌روزی و دو مرکز روزانه در گیلان پذیرای سالمندان است، تصریح کرد: در مراکز شبانه به یک‌هزار و ۱۰۰ سالمند خدمات می‌دهند.

پارسی مراکز روزانه را در لاهیجان و انزلی عنوان کرد و گفت: باید مراکز روزانه نگه‌داری سالمندان را گسترش دهیم تا سالمند در یک ساعتی از این مراکز خدمات بگیرد و وارد محیط اجتماعی شود.

او گفت: برای نگه‌داری یارانه هر سالمند در مراکز شبانه ۵۰۰ هزار تومان یارانه و در مراکز روزانه ۳۴۰ هزار تومان پرداخت می‌کنیم.

مدیرکل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در مراکز روزانه حدود ۴۰ نفر سالمند نگه‌داری می‌شود، خاطرنشان کرد: باید شرایطی فراهم شود که سالمند در زندگی خانوادگی خود باشد و ما خدمات را در منزل به سالمند ارائه دهیم.

او دوره سالمندی را با دوران نوجوانی و جوانی متفاوت دانست و یادآور شد: آموزش مهارت زندگی در دوران سالمندی مورد نیاز این قشر است.

پارسی سالمندان را سرمایه‌های با تجربه اجتماع نامید و متذکر شد: برای توانمندسازی سالمندان روی مهارت‌های زندگی آنها تلاش می‌کنیم و امیدواریم فاصله‌ها کمتر شود.

او مشکلات زنان سالمند را بیشتر از مردان عنوان کرد و یادآور شد: پیش‌بینی شده تا شورای سالمندان در استان و شهرستان تشکیل شود و باید فعال‌تر شود تا تصمیمات منسجم‌تری برای رفاه حال سالمندان اتخاذ شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz