رشت رویایی- نهمین جلسه شورای شهر رشت عصر دوشنبه در ساختمان میرزا خلیل با حضور تمام اعضای شورا برگزار شد.
به گزارش رشت رویایی، رییس شورای شهر در نهمین جلسه شورای پنجم گفت: تقریبا یک ماه از عمر شورای پنجم می‌گذرد. در شورای چهارم قرار بود هر صد روز گزارش عملکرد شورا ارائه شود. این کار مدتی انجام شد اما متاسفانه این کار تکرار نشد.
امیر حسین علوی گفت: من از همکاران شورایی خواهش می‌کنم برای این گزارش صد روز حاضر شوند تا عملکرد و گزارش کارها را به سمع و نظر مردم برسانیم.
او ادامه داد: در شورای چهارم کمیته‌ای به نام کمیته امور بانوان داشتیم که با حضور زنان خانه‌دار و سرپرست تشکیل می شد. از خانم شیرزاد تقاضا دارم که در تداوم اهداف گذشته این کمیته تلاش دوباره داشته باشند.


او ادامه داد: امسال ردیفی به عنوان هفته دفاع مقدس تصویب شده است که برای انجام کارهای فرهنگی در این هفته مقدس می‌باشد.
علوی افزود: در سفری که به تهران داشتم برای نوسازی و بهسازی اتوبوس‌های شهری از آقای خندان دل قولی دوباره گرفتیم تا بتوانیم از امکاناتی که به شهرها برای نوسازی ناوگان داده می شود و ما تا به حال بی‌بهره مانده ایم، استفاده کنیم.
امیر حسین علوی با بیان اینکه شورا با ده نفر مسلما نمی‌تواند تمام کارها و قوانین را به درستی انجام دهد گفت: امیدواریم با کمک وزارت کشور بتوانیم چارتی را به وزارتخانه معرفی کنیم که بتواند قابل قبول شورای شهر رشت باشد.
او اضافه کرد: در جلسه ای که با خانم ابتکار داشتیم، بحث‌های مهمی درباره تالاب عینک و رودخانه‌های آلوده شهر مطرح شد و برای ثبت رشت به عنوان تالاب شهر رشت و تالاب عینک در کنوانسیون رامسر تا ۹ مهر ماه فرصت داریم که نباید این وقت را از دست بدهیم. باید تلاش کنیم رشت مثل همیشه شهر اولین‌ها باشد.

بحث آلودگی رودخانه‌ها باید به بحث ملی تبدیل شود

احمد رمضانپور در ادامه گفت: این دیدارها می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد و ثبت رشت به عنوان تالاب شهر کار بسیار پسندیده‌ای است. همچنین باید بحث آلودگی دو رودخانه را با تشکیل کمپین‌ها به بحث ملی تبدیل کنیم تا این موضوع ملی شود؛ در غیر این صورت آن طور که باید به این مسائل مهم توجه نخواهد شد.


او در مورد تکریم بازنشستگان گفت: به عنوان یک بازنشسته، وقتی به دخل و خرج خود نگاه می‌کنم، می‌بینم که دخل و خرج من در حال حاضر با زمانی که شاغل بودم، قابل مقایسه نیست.در حال حاضر باید در کنار فرزندان بود و در تمام مراحل آنها را حمایت کرد. ولی وقتی مزایای فرد بازنشسته قطع می‌شود، نمی‌تواند جوابگوی فرزندان و نوه‌های خود باشد و عرق شرم بر پیشانی اش نقش می بندد.
او گفت: وظیفه ما در شورا این است که مطالبات بازنشسته‌های شهرداری که ۸۰۰ نفر هستند را پرداخت کنیم.
رمضانپور شروع سال تحصیلی جدید را تبریک گفت و ادامه داد: امروز دانش آموزان ما با افت تحصیلی نسبت به گذشته روبرو هستند و باید جلوی این فاجعه را گرفت. روزی در گیلان در زمینه تحصیلی مقام‌های اول را داشتیم اما حالا باید پرسید چه اتفاقی افتاده که بعد از انقلاب نتوانستیم رتبه‌های اول را کسب کنیم.
او ادامه داد: امروز بحث کمیت مهم نیست بلکه بحث کیفیت بیش از هر چیز دارای اهمیت است و باید به آن توجه شود.

مصوبه ده‌گانه وزارت کشور در حمایت از زنان و خانواده‌ها

در ادامه مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری گیلان در صحن شورا حاضر شد و گفت: برنامه‌های امور بانوان با همکاری و هم افزایی همه دستگاه‌ها بهتر می‌تواند عملی شود. هدف ما این است که جامعه خود را با همکاری و همراهی مردم به توسعه پایدار برسد. ما باید در کنار هم فعالیت کنیم و در کنار یکدیگر مسایل اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی را برطرف کنیم.
فاطمه رفیعی ادامه داد: ما باید برای مردم و خانواده ها برنامه داشته باشیم. شکی نیست تا برنامه نباشد مردم پذیرا نخواهند شد.


او افزود: اهداف ما در حوزه امور بانوان تنها مربوط به بانوان نیست بلکه با دستور اداره کل دادگستری خانواده و کودکان را نیز شامل می‌شود.
مدیر کل امور بانوان تاکید کرد: بدون همکاری دستگاه‌های اجرایی این مهم برآورده نمی‌شود.
او ادامه داد: در گیلان تعداد زنان و مردان از نظر جمعیت آماری به هم نزدیک است و نیاز به برنامه‌هایی داریم که در شهر‌ها و روستاها عملیاتی باشند.
او گفت: در سطح شهر رشت یک سری مطالباتی وجود دارد که به حق است و با توجه به ارتباطی که وجود دارد، توقع داریم این مطالبات برآورده شود.
رفیعی افزود: با توجه به اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است، وزیر کشور یک مصوبه ده‌گانه‌ای را به مدیریت امور بانوان و خانواده ابلاغ کرده و ما نیز در اختیار شهرداری قرار داده ایم که یکی از آنها تشکیل اتاق فکر است تا بتوانیم نظرات و ایده‌های مختلف را در بحث حاشیه نشینی و عواملی که بعد از آن به دنبال دارد، زیباسازی شهر که تاثیرات خود را بر خانواده و فرزندان می‌گذارد و بهداشت و سلامت شهروندان جمع‌آوری کنیم.
رفیعی گفت: شورا باید به بازارچه بانوان که یکی از ده مصوبه وزارت کشور است، توجه کند. برپایی بازارچه بانوان باید یکی در مرکز و دیگر در شهرستان‌های اطراف باشد.
او گفت: هنوز برای برپایی بازارچه‌ها فضای امنی وجود ندارد. همچنین نبود بازارچه‌های تخصصی صنایع دستی از دیگر معضلات ما در این شهر است.
رفیعی ادامه داد:سرای محلات می‌تواند جایگاه خوبی برای واسپاری کارها به تشکلات مردمی و یک مرکز آموزشی مناسب برای خانواده‌ها باشد.
او گفت: کودکان کار که در سطح شهر هستند باید مورد توجه قرار گیرند و نمی‌توان با رفتارهای سلبی آنها را مهار کرد بلکه باید از آنها حمایت کرد. همچنین ایجاد سامانکده‌هایی که بتواند مکانی امن برای زنان خیابانی یا بدسرپرست باشد، هنوز در سطح شهر با کمبود مواجه است.
او گفت: اگر فرهنگسرا به معنای واقعی نداریم، شبه فرهنگسراهایی ایجاد کنیم تا بانوان بتوانند در آنجا استعدادهای خود را شکوفا و پرورش دهند.
او در پایان تصریح کرد: یکی از مسایل مهم شهروندی محیط زیست و پسماند است که برخی خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده است. و نیاز است که شورا و شهرداری توجه بیشتری به این حوزه داشته باشند.

بیکاری بانوان و افزایش آمار طلاق

رئیس شورای شهر در ادامه گفت: مشاور امور بانوان شهرداری از احداث بازارچه‌ای دو طبقه در بلوار کشاورز با کمک ۱۵۰ میلیونی دولت خبر داد که امیدواریم ما هم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشیم.


علی‌پور گفت: امروزه آمار طلاق در استان ما در حال افزایش است که بخشی از آن مربوط به بیکاری بانوان و کمبود فضاهای تفریحی برای بانوان است.
او خطاب به مدیرکل امور بانوان گفت: شما به عنوان نماینده بانوان در استانداری باید به این موضوع توجه کنید و تدابیر لازم را بیندیشید و فکری برای ایجاد اشتغال زنان کنید.
علی پور خطاب به اعضای کمیسیون بودجه گفت: دوستان شما آب باریکه ای دارید و در این کمیسیون اندکی جنب و جوش وجود دارد اما دوماهی است کارگران حقوق نگرفته‌اند و اکنون نزدیک به فصل بازگشایی مدارس است و کارگران برای تهیه لوازم مدرسه فرزندانشان باید گردن کج کنند. تلاش کنید تا بتوانید حقوق این عزیزان را پرداخت کنید و اگر نمی توانید بگویید نمی توانیم تا فکری شود.

تست آزمایشی ربات آبی شناور با قابلیت جمع‌آوری سنبل آبی

شیرزاد ناطق دوم جلسه امروز گفت: در جلسه‌ای که با مسئولین پدافند غیرعامل استان در بحث جمع آوری سنبل آبی در تالاب عینک داشتیم، قرار بر این شد تست آزمایشی ربات آبی شناور که قابلیت جمع آوری سنبل آبی را دارد در تالاب عینک انجام شود.


او گفت: جمع‌آوری زباله‌های عفونی از رودخانه‌های رشت و همچنین مشکلات زیست محیطی که در سراوان وجود دارد باید به کمک مسئولین و اعتبارات ملی به سرانجام برسد. تفکیک زباله از مبدا مدتی متوقف شده است که در کمیسیون بهداشت مقرر شد تا دوباره این موضوع بررسی شود و از سر گرفته شود.
شیرزاد ادامه داد:سلول‌های لندفیل سراوان ظرفیت تحمل زباله‌های شهری را تنها تا دو سال دارد و باید این موضوع بررسی و در اولویت اول قرار گیرد.

راه‌اندازی مرکز پژوهشی

رضا رسولی در خصوص راه اندازی مراکز پژوهشی شورا گفت: باید از این موضوع حمایت شود زیرا در ساختار شورا خلاهایی داریم که باید مرتفع شوند.
او گفت: ما هنوز نتوانستیم برای ستاره های ادبی این شهر مراسم و گرامیداشت خوبی برگزار کنیم. استاد نادر گلچین در بستر بیماری هستند که امیدوارم هرچه زودتر حال ایشان بهتر شود. ما نمی‌توانیم از واقعیت‌های شهر خود بگریزیم و باید با همکاری اعضای کمیسیون فرهنگی شهر بتوانیم کارهای شایسته‌ای درحق چهره‌های ادبی شهر انجام دهیم.

لوایح
سرویس دهی رایگان به دانش آموزان توسط سازمان مدیریت حمل و نقل و بار مسافر با رای اعضای شورا تصویب شد.
دستور اول
انتخاب یک عضو شورا برای حضور در کمیسیون حل اختلاف طبق ماده ۳۸آیین نامه معاملات شهرداری تهران که با حضور فرهام زاهد موافقت شد.
دستور دوم

چارت تشکیلاتی شورای اسلامی شهر رشت که با اعمال نظر حاجی پور به کمیسیون ها ارجاع داده شد.

حاجی‌پور در این‌باره گفت: این چارت ایرادهایی دارد که باید بررسی و در جاهایی باید کم و زیاد شود. مثلا شورا نیاز به حراست ندارد بلکه ما خود حراست هستیم.
رمضانپور نیز گفت:این چارت محاسن زیادی دارد ولی باید بررسی بیشتری شود.
علوی با قید یک فوریت چارت شهرداری رشت را به کمیسیون‌ها ارجاع داد.
رئیس شورا خواستار بررسی بیشتر در مورد طرحی بود که توسط رسولی ارائه شد و رسولی با ابراز ناراحتی از تعلل در تصویب لایحه برای تشکیل مرکز پژوهشی گفت: ضرورت تشکیل این مرکز به صورت دوفوریت با امضای ۹ نفر در صحن ارائه شده و وقتی این تعداد از اعضای شورا موافقت کرده اند دلیل بررسی بیشتر را نمی‌فهمم.
احمد رمضانپورموافق با این طرح گفت: بازوی شهرداری مقالات پژوهشی است و قدرت تصمیم‌گیری را به عنوان موافق و مخالف را می‌دهد تا با دلیل یک طرح را تصویب یا رد کنیم.
علوی گفت: بعد از انحلال شورای سوم استانداری به عنوان کفیل شورای سوم این لایحه را منحل کرد. و در دوره چهارم نیز این لایحه مطرح شد ولی فرمانداری از اجرای آن جلوگیری کرد. این لایحه از نظر حقوقی و محتوا باید بررسی و قابلیت ارائه به صورت دو فوریت را ندارد. طرحی که ارائه دادید کاملا چیده و برنامه ریزی شده است و در این یک هفته تعلل قرار نیست اتفاقی بیفتد.
رمضانپور گفت: نباید از ترس مرگ خودکشی کنیم. این که براساس اتفاقات دوره سوم استانداری این لایحه را رد کرد یا فرمانداری چه کرد، دلیل رد این لایحه نمی شود و من خود به عنوان شخصی که آن را امضا کردم، کاملا خوانده ام و با آگاهی امضاء کردم.
عاقل‌منش نیز در ادامه گفت: ما باید عصای دست شورا و شهرداری باشیم. باید یک گروه پژوهشی داشته باشیم تا مسایل را تجزیه و تحلیل کنند و به این شکل با اطمینان بیشتری مسایل را بررسی کنیم‌.
حامد عبداللهی گفت: من هم از اساس، با تشکیل مرکز پژوهشی موافق هستم و این لایحه را امضا کرده ام اما فکر می‌کنم نیاز به چکش‌کاری و بررسی بیشتر دارد و باید تمام مسایل آن و تعداد افرادی که جذب می‌شوند، بررسی شود.
دو فوریت این لایحه با ۷ رای اعضای شورا رد شد و به صورت یک فوریت به کمیسیون‌ها ارجاع شد.
همچنین نامه ای برای تعیین تکلیف ۲۳ مشاور اعضای شورا در دوره پنجم به صحن شورا ارائه شد تا مورد بررسی قرار گیرد.

گزارش تصویری شورای شهر رشت