رشت رویایی- نشست شهردار رشت با جمعی از اساتید زبان فارسی در آستانه یازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی برگزار شد.

[su_frame align=”center”]شهردار رشت در نشست با جمعی از اساتید زبان فارسی[/su_frame]

این نشست با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، رضا رسولی و فاطمه شیرزاد از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، استاد دکتر مهدی محقق رییس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی و انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران٬ دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد مشاور عالی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، استاد احمد سمیعی گیلانی نویسنده، مترجم و پژوهشگر پیشکسوت گیلانی، استاد توفیق هاشم‌پور سبحانی استاد معاصر زبان فارسی، نویسنده و پژوهشگر، فاطمه قدیمی مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت برگزار شد.

در این نشست دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت در سخنانی ضمن گرامیداشت حضور اساتید حوزه زبان و ادب فارسی و همچنین خیرمقدم خدمت میهمانان بیان داشت: خدمت همه مدعوین از جمله اساتید داخلی و خارجی حاضر در این جمع خیرمقدم عرض کرده و همچنین از بانیان برگزاری این گردهمایی تشکر می‌کنم و امیدوارم در مدتی که در استان گیلان حضور دارند همه ما در کنار هم مروج خوبی برای زبان و ادب فارسی باشیم.

[su_frame align=”center”]شهردار رشت در نشست با جمعی از اساتید زبان فارسی[/su_frame]

شهردار رشت در ادامه با اشاره به علت تشکیل این نشست و ارتباط آن با مسیر توسعه شهری کلان‌شهر رشت خاطر نشان کرد: شهر رشت یکی از محورهای توسعه خود را تکیه بر حوزه ترویج فرهنگ مبتنی بر آداب و سنن قرار داده است و این مسئله اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه مبانی علمی ترویج آن را چه حوزه آموزش و چه در حوزه پژوهش با لحاظ جغرافیا بوم محلی خودمان داشته باشیم. وی افزود: قطعاً در ذیل این ترویج زبان و آداب زیرمجموعه‌های این مبحث و متناسب با اقشار متعدد در نقاط مختلف کشور مورد نظر قرار می‌گیرد و قطعاً ماهیت این قبیل گردهمایی‌ها به نوعی همین وارد جزئیات شدن است.

دکتر ثابت‌قدم در پایان ضمن تشکر مجدد از بانیان برگزاری این نشست بیان داشت: بار دیگر خدمت همه میهمانان و اساتید محترم خیرمقدم عرض می‌کنم و امیدوارم در روزهای حضور شما در شهر رشت و استان گیلان میزبان خوبی برای شما باشیم.

در ادامه این نشست دکتر سید علی‌اصغر میرباقری فرد مشاور عالی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی گفت: خوشحالم که امشب توفیق زیارت اساتید را در شهر زیبا و فرهنگی رشت دارم، وی افزود: این گردهمایی یک اتفاق بزرگ در سطح ملی است و به هیچ‌وجه نباید با دیگر همایش‌هایی که در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود مقایسه شود.

[su_frame align=”center”]شهردار رشت در نشست با جمعی از اساتید زبان فارسی[/su_frame]

میرباقری همچنین حضور سه نسل از اساتید و محققان زبان فارسی به طور همزمان را یکی از نکات ویژه این گردهمایی برشمرد و خاطرنشان کرد: از آنجا که متاسفانه برای ارتباط بین نسل‌ها شیوه‌های مشخص‌شده نداریم، این اتفاق که در دیگر همایش‌ها کم‌سابقه است موجب می‌شود تا تجارب، دانش و یافته‌ها به خوبی منتقل شود.

او در پایان گفت: با مشاهده شواهد و قرائن و چرخه امور کاملاً حکایت از آن دارد که این گردهمایی یکی از منظم‌ترین گردهمایی‌های برگزار شده خواهد بود و بدین سبب از عزیزان تشکر می‌کنم. همچنین از شهردار محترم رشت آقای دکتر ثابت‌قدم صمیمانه تشکر می‌کنم.

در پایان این نشست با اهدای هدایایی از اساتید برجسته حاضر در این نشست آقایان دکتر محقق، سمیعی گیلانی، هاشم‌پور سبحانی و میرباقری تقدیر شد.

[su_frame align=”center”]شهردار رشت در نشست با جمعی از اساتید زبان فارسی[/su_frame]