[su_frame align=”center”]خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع - ساختمان شورا شهر رشت[/su_frame]

رشت رویایی از صبح امروز، آتشبار مخالفان شهردار رشت در شورای شهر دوباره به کار افتاده و هر یک به فراخور ادبیات برازنده خود، از هر سو ثابت‌قدم را می‌زنند. بهانه؟ تغییرات گسترده در شهرداری. در آستانه نوروز و در حالی که مردم سعی می‌کنند با خانه تکانی دل‌ها با جانی آسوده‌تر به استقبال بهار بروند، چند عضو شورای شهر از امروز صبح برای خود یک شغل تعریف کرده‌اند: مصاحبه علیه شهردار و تهدید او.

دلیل این مصاحبه‌ها هم تغییر چند مدیر و به عبارت دقیق‌تر جابجایی پرسنل شهرداری و سازمان‌های تابعه است. یکی دو عضو شورا درباره به خطر افتادن امنیت شغلی کارکنان شهرداری در شب عید ابراز نگرانی کرده‌اند. انگار که شهردار کسی یا کسانی را اخراج کرده است. به خطر افتادن امنیت شغلی تعریف مشخصی دارد. وگرنه پست‌ها و میزها که به قول خود این آقایان ارزشی ندارند و قصد فقط خدمت است، پس چه فرقی می‌کند کدام کارمند شهرداری در کدام اتاق مشغول خدمت باشد.

نکته دیگری که همه اعضای معترض مجبور شده‌اند – تاکید می‌کنم مجبور شده‌اند – در انتقادات‌شان به آن اعتراض کنند، حق شهردار در عزل و نصب‌هاست. همه‌شان می‌گویند شهردار نباید درباره عزل و نصب‌ها پاسخگو باشد، اما باید با آن‌ها هماهنگ کند. چرا؟ چرا شهردار برای تغییر پست رییس دفتر خود باید با تک‌تک اعضای شورا هماهنگ باشد؟

یک عضو شورا گفته چند عضو شورا در عزل و نصب‌ها نقش داشته‌اند. به نظر می‌رسد دعوا خیلی سر عزل و نصب‌ها نیست، بلکه اعتراض به میزان نابرابر تاثیرگذاری بر تغییرات است. این جمله پرطمطراقی که نوشتیم در واقع همان «سهم‌خواهی» ساده خودمان است. انگار که این اعضا به میزان سهم‌شان و یا به بیان دقیق‌تر به میزان سهم بیشتر یکی دو عضو شورا اعتراض دارند. فارغ از این‌که چنین ادعایی صحت دارد یا نه، به نظر می‌رسید پس از برخورد قاطع قوه قضاییه با اعضای متخلف شورای سوم، شورانشینان با احتیاط بیشتری عمل کنند و دوروبر سهم‌خواهی پیدای‌شان نشود. البته از همان سال اول فعالیت شورا می‌شد فهمید که زیادی خوش‌بین بوده‌ایم و انگار ما بیشتر حساب کار دستمان آمده است تا آن‌ها!

این‌که اعضای شورای شهر نگران سهم‌خواهی‌شان باشند یا نباشند، خیلی توفیری نمی‌کند، اما می‌توان از آن‌ها خواست پای «منافع مردم» را به میان نکشند. احترام به درک مردم حداقل خواسته هر شهروند رشتی است.

ضمناً یک توصیه دوستانه، دو روز از چهارشنبه سوری گذشته، مردم دیگر حوصله ترقه‌بازی ندارند. فعلاً هم تلویزیون آن‌قدر برنامه نوروزی دارد که مردم حس و حال تماشای نمایش یکشنبه‌ها را نداشته باشند. پس بهتر است ترقه‌ها را نگه دارید برای سال دیگر، به قول خودتان در اولین جلسه سال ۹۵، و در آن‌جا تا می‌توانید به مردم خدمت کنید. فعلاً بگذارید مردم هید نوروز را جشن بگیرند. بهتر نیست؟