پلیس فتا گیلان هشدار داد:
ترفند جدید مجرمان سایبری برای دست‌یابی به اکانت شبکه اجتماعی کاربران

هک اکانت شبکه‌های اجتماعی

رشت رویایی- رئیس پلیس فتا گیلان به کاربران شبکه‌های اجتماعی در خصوص شگرد جدید بزهکاران سایبری در سوء‌استفاده از نام و اکانت کاربران در شبکه‌های اجتماعی هشدار داد.

سرهنگ ایرج محمدخانی ارسال پیامک‌های جعلی برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها را یکی از شگردهای مجرمانه عنوان کرد و گفت: جدیدترین پیامک‌های ارسالی با هدف دسترسی به کدهای فعال‌سازی در شبکه‌های اجتماعی، به کاربران ارسال می‌شود.

او افزود: در این شیوه‌، بزهکاران سایبری با ساخت اکانت عضویت در شبکه‌های اجتماعی یک پیامک برای دارنده شماره مورد نظر ارسال کرده و ادعا می‌کنند بر برنده شدن در قرعه‌کشی کد قرعه‌‌کشی دریافت شده را به شماره اعلامی ارسال‌ (forward) نمایند.

رئیس پلیس فتا استان گیلان توضیح داد: پیام ارسالی برای قربانی دارای کد ۵ رقمی است که طبق اظهارات بزهکاران، کد قرعه‌کشی است در حالی که کد فعال‌سازی اکانت در شبکه اجتماعی است، متاسفانه برخی از کاربران به محض دریافت کد قرعه‌کشی، فریب خورده ، کد را ارسال و بدون توجه به عواقب آن انتظار دریافت جایزه را می‌کشند.

سرهنگ محمدخانی ادامه‌ داد: افراد سودجو بعد از دریافت کدهای فعال‌سازی اقدام به ایجاد اکانت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی کرده و از جانب قربانی اقدام به انتشار مطالب غیر واقع (درخواست کمک از دوستان و حتی مزاحمت برای آنها) و با برقراری ارتباط با دوستان و بستگان قربانی می‌کنند.

او به شهروندان توصیه‌کرد: برنده شدن کاربران در قرعه‌کشی می‌تواند یک شگرد مجرمانه برای فریب و به دام انداختن هموطنان باشد بنابراین هرگاه از سوی افراد ناشناس که خود را در قالب کارمند دستگاه یا نهادی دولتی معرفی و ادعای برنده شدن شما در قرعه‌کشی را مطرح می کنند، روبرو شدید، تردید کرده به هیچ عنوان اطلاعات درخواستی را به آن‌ها ارسال نکنید.

سرهنگ محمدخانی با بیان اینکه ارسال اطلاعات مورد نظر به افراد سودجو و فرصت طلب می‌تواند زمینه ساز بسیاری از جرایم از جمله، برداشت از حساب بانکی‌، هتک حثیت‌، مزاحمت و‌… باشد، افزود: حتی احتمال اینکه بزهکاران با شیوه‌هایی مانند انتشار تصاویر افراد برنده در سایت، از کاربران درخواست تصویر و در نهایت با ایجاد اکانتی جدید با نام، تصویر و شماره طعمه خود مبادرت به کلاهبرداری نمایند،

رئیس پلیس فتا گیلان به هموطنان هشدار داد: به هیچ عنوان به چنین پیام‌هایی اعتماد نکرده و هیچگونه اطلاعاتی برای آنها ارسال نکنند و‌ در صورت دریافت چنین پیامک‌هایی از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی به این پلیس اعلام نمایند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz