گزارش رشت رویایی از روز نخست دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان
تخفیف‌های فصلی استقبال از نمایشگاه را کمرنگ کرد

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان - مهر ۱۳۹۵

رشت رویایی- دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان صبح دوشنبه با حضور عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فیروز فاضلی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران استانی در محل دائمی نمایشگاه‌های گیلان افتتاح شد.

به گزارش رشت رویایی، دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان صبح دوشنبه با حضور ۳۵۰ ناشر استانی و کشوری و برپایی ۲۰۰ غرفه کار خود را آغاز کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در مراسم افتتاحیه گفت: نمایشگاه کتاب گیلان با عنوان «کتاب چشمه جاری» از امروز بازگشایی شد و تا ۱۷ مهرماه جاری در رشت دایر است.

فیروز فاضلی از اختصاص ۶۵۰ میلیون تومان بن خرید کتاب در نمایشگاه مذکور خبر داد و گفت: اقشار مختلف مردم می‌توانند با ارائه کارت ملی بین ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان بن خرید کتاب دریافت کنند.

استقبال کم مردم در روز نخست نمایشگاه

در حالی که انتظار می‌رفت روز نخست نمایشگاه با استقبال مردم گیلان همراه شود اما راهروهای خالی نمایشگاه و غرفه‌های خلوت نشانی از فضای نمایشگاهی نداشت و حتی در عصر هم با استقبال چندانی همراه نبود.

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان - مهر ۱۳۹۵

اما یکی از نکات منفی این نمایشگاه را باید به عدم در نظرگرفتن وسایل حمل و نقل عمومی برای جابه‌جایی مردم مربوط دانست؛ نکته‌ای که اکثر شرکت‌کنندگان از آن گله‌مند بودند.

حسن زاهدی، دانشجوی دانشگاه گیلان درباره نمایشگاه می‌گوید: محل دائمی نمایشگاه‌های گیلان خارج از شهر است و رفت‌وآمد برای مردم سخت است. بدون شک نیاز است که برای رفت‌وآمد مردم شرکت واحد و تاکسی مخصوص نمایشگاه در نظر بگیرند. در حالی‌که حتی رانندگان تاکسی توشیبا هم از وجود نمایشگاه اطلاع نداشتند و ما مجبور شدیم از تاکسی دانشگاه استفاده کنیم.

رضا علیزاده یکی از شهروندان رشتی هم از این موضوع به شدت گله‌مند است و می‌گوید: ۲۰ دقیقه است که منتظر تاکسی هستم تا برگردم اما خبری از حضور تاکسی در نمایشگاه نیست و باید منتظر ماند تا یک تاکسی مسافر بیاورد تا بتوان با آن برگشت.

بازدید معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از غرفه‌های ناشران گیلانی

در نمایشگاه امسال ۳۵۰ ناشر حضور دارند که از نکات قابل ملاحظه باید به حضور ناشران معتبر کشوری مثل نشر چشمه، مرکز، نگاه، ثالث، بوتیمار و غیره اشاره کرد. اما از حدود ۱۲۰ انتشارات استانی تنها ۳۵ ناشر گیلانی حضور دارند. ناشرانی مثل ایلیا، حوزه هنری، سمام، کدیور و غیره که می‌تواند مورد توجه علاقه‌مندان به کتاب قرار بگیرد.

در نوبت عصر نیز عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و فیروز فاضلی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یک‌بار دیگر در نمایشگاه حاضر شدند. صالحی به تک‌تک غرفه‌های ناشران گیلانی سر زد، آثار منتشر شده این ناشران را به دقت بررسی کرد و در هر غرفه پای صحبت ناشران استان نشست و از مشکلات و مصائب آنها جویا شد.

رشت جزو ۳ استان برتر در بحث خرید کتاب است

مسعود بزرگی از انتشارات ققنوس یکی از ناشران کشوری است که سابقه حضور در نمایشگاه‌های زیادی در استان‌های مختلف دارد. او با اشاره به اینکه چهارمین‌بار است که در نمایشگاه کتاب گیلان حضور پیدا می‌کند، می‌گوید: استقبال مردم در روز اول نمایشگاه بد نبود ولی در سال‌های پیش حضور مردم پررنگ‌تر بود.

بزرگی می‌افزاید: برگزاری نمایشگاه در رشت در یک مقطع چندساله با وقفه روبرو شد و سال اول برگزاری بعد از این وقفه استقبال خوبی نداشت. اما در سال‌های اخیر همیشه نمایشگاه کتاب گیلان جزو بهترین استان‌ها بود و همیشه با استقبال خوبی همراه بود. با توجه به تجربه حضور ما در استان‌های مختلف باید عرض کنم که رشت طی سال‌های اخیر جزو ۳ استان برتر کشور در بحث خرید کتاب است.

او به سیاست غلط مسئولین نمایشگاه درباره بن تخفیف کتاب اشاره می‌کند و می‌گوید: بیرون از نمایشگاه بنری نصب شده مبنی بر اینکه مردم می‌توانند بن تخفیف نمایشگاه را بیرون از نمایشگاه و در کتاب‌فروشی‌های سطح شهر استفاده کنند. این سیاست جای انتقاد دارد و به نوعی در حق مایی که این همه راه آمدیم و هزینه کردیم، ظلم است. این بن باید برای نمایشگاه استفاده شود؛ کتاب‌فروشی‌ها در طول سال فروش خود را دارند و این بن باید سهم ناشرانی باشد که در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

تخفیف‌های فصلی استقبال از نمایشگاه را کمرنگ خواهد کرد

نماینده نشر چشمه در نمایشگاه کتاب گیلان با اشاره به اینکه هنوز برای قضاوت از سطح کیفی نمایشگاه و میزان استقبال مردم زود است، می‌گوید: برای روز نخست و همین ۸ ساعتی که از زمان نمایشگاه گذشته است می‌توان امیدوار بود که اتفاقات خوبی در راه باشد. اما پیش از اینکه نمایشگاه برگزار شود، در واقع در چندین مرحله کتاب‌فروشی‌های رشت تخفیف‌های فصلی داشتند و این باعث شد که حداقل حضور پررنگ مردم که در سال‌های قبل شاهد بودیم را امسال تجربه نکنیم.

آیدین بهنامی ادامه می‌دهد: نمایشگاه یک‌سری امکانات خوبی را در ادوار گذشته در اختیار غرفه‌داران قرار می‌داد که امسال شاهد آن نیستیم؛ مثل برطرف‌کردن نیازهای اولیه اشخاصی که پای غرفه هستند همچون وعده غذای اصلی و یک میان‌وعده. از این بابت می‌توان گفت که قطعاً به کسانی که غرفه دارند سخت خواهد گذشت چون بالغ بر ۱۰ ساعت باید در غرفه‌ها حضور داشته باشند.

او با بیان اینکه برخی‌ها از اینکه بن تخفیف نمایشگاه مشمول یک سری کتاب‌فروشی‌های رشت می‌شود، معتقد است: باید دید هدف از این سیاست چیست. اگر هدف کمک به این مسئله باشد که مردم تشویق به خرید و خواندن کتاب شوند باید مثبت ارزیابی کرد و قابل تقدیر است. اما از سوی دیگر بدون شک به یک سری از ناشران کشوری که هزینه کردند و در اینجا حضور پیدا کردند آسیب خواهد زد. اما قطعاً بهتر بود این سیاست همزمان با نمایشگاه نباشد و در مقاطع دیگری انجام می‌گرفت؛ چون طبیعی است که با این مسافت دور و هزینه‌هایی که حضور در نمایشگاه دارد خیلی‌ها به جای نمایشگاه سراغ کتاب‌فروشی‌ها بروند.

بهنامی در پایان تصریح می‌کند: در اردیبهشت ماه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را داریم که دارای یک فضای رقابتی است. مثلاً نشر ققنوس می‌آید و تازه‌های نشر خود را در ایام نمایشگاه رونمایی می‌کند یا نشر چشمه از نویسندگان و مترجمان مطرح خود دعوت می‌کند و جشن امضای کتاب می‌گیرد. یعنی انتشاراتی‌ها با این رویدادهای فرهنگی در بحث فروش و فرآیند استقبال مردم از یکدیگر پیشی می‌گیرند و بدین شکل یک صحنه رقابتی سالم را ایجاد می‌کنند. در گیلان نویسندگان، پژوهشگران و مترجمان خوبی داریم که می‌توان از آنها استفاده کرد. اما متاسفانه در نمایشگاه کتاب گیلان کمتر شاهد چنین اتفاقاتی هستیم. این فضا را می‌توان با دعوت از چهره‌های مطرح و برنامه‌ریزی‌های خاص برای مخاطب جذاب‌تر کرد.

افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان - مهر ۱۳۹۵

وقتی تبلیغاتی برای نمایشگاه نشده نباید انتظار استقبال داشت

یکی از مهم‌ترین ناشران گیلان که در این نمایشگاه حضور دارد را باید انتشارات فرهنگ ایلیا دانست که توانسته با آثار منتشره خود جایگاه قابل ملاحظه‌ای در بین علاقه‌مندان گیلانی کتاب باز کند. انتشارات فرهنگ ایلیا به مدیریت شادی پیروزی و هادی میرزانژاد فعالیت خود را با انتشار مجموعه آثار نویسندگان و شاعران گیلانی از سال ۸۲ آغاز کرد و در ادامه راه با شناسایی نیازهای مطالعاتی و پژوهشی گیلان فعالیت خود را به شکلی هدفمندتر و منسجم‌تر پی گرفت و بخش عمده‌ای از تمرکز خود را بر روی انتشار آثار تاریخ و تمدن گیلان معطوف کرد که با استقبال ویژه‌ای از سوی قشر کتاب‌خوان همراه بود. انتشارات ایلیا در بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توانست به عنوان ناشر برگزیده شهرستان انتخاب شود و شادی پیروزی مدیر مسئول این انتشارات در افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران، لوح سپاس خود را از دستان رئیس‌جمهور دریافت کرد.

اما مدیرمسئول انتشارات ایلیا نسبت به استقبال مردم از نمایشگاه کتاب گیلان گله‌مند است و معتقد است برای چنین رویداد مهمی تبلیغات مناسبی صورت نگرفت. او می‌گوید: در سطح شهر بنر نمایشگاه کتاب گیلان کمتر دیده می‌شود. در خیابان شهرداری که میزان زیادی تردد وجود دارد هیچ بنری برای این منظور نصب نشده است. طبیعی است که نباید انتظار داشته باشیم مردم به راحتی اطلاع پیدا کنند و در این رویداد مهم فرهنگی شرکت کنند.

شادی پیروزی ادامه می‌دهد: سال‌های گذشته نمایشگاه کتاب گیلان هرساله در آبان ماه برگزار می‌شد. وقتی که زمان برگزاری نمایشگاه را تغییر می‌دهیم طبیعی است که باید از قبل اطلاع‌رسانی کنیم. با توجه به اینکه مهر است و دانش‌آموزان درگیر مدرسه و تهیه کتاب‌های درسی هستند و دانشجویان هم درگیر خرید کتاب‌های آموزشی هستند، خیلی راحت‌تر می‌شد با اطلاع‌رسانی درست به کمک صداوسیما و مطبوعات شهروندان را به نمایشگاه کشاند.

او معتقد است: چندین سال است که دکوراسیون نمایشگاه کتاب گیلان کوچک‌ترین تغییری نکرده است. به نظر من همین تغییرات کوچک و خرج کردن سلیقه هم می‌تواند در استقبال مردم تأثیر بگذارد. وقتی بافت، یک بافت فرسوده و تکراری است بنابراین مردم کمتری برای حضور ترغیب و تشویق می‌شوند.

پیروزی در پایان درباره استقبال مردم تصریح می‌کند: وقتی تبلیغی انجام نشده است، وقتی سیستم حمل و نقل عمومی برای تردد مردم در نظر نگرفته‌اند بنابراین نباید انتظار استقبال داشت. قاعدتاً باید یک اتوبوس واحد می‌گذاشتند، تبلیغات و اطلاع‌رسانی درست می‌کردند. اگر ما دیدیم که نمایشگاه کتاب تهران با وجود تغییر مکان و دور شدن مسافت با استقبال بی‌سابقه مردم همراه بود، بنا به همین دلایل بود. چون نهادهای ذی‌ربط بسیار تبلیغ کردند و گوشه گوشه تهران می‌شد تبلیغات نمایشگاه را دید. به عقیده من تمام مسئولین از شهرداری گرفته تا اداره ارشاد و حتی من ناشر با تعامل و مشارکت با یکدیگر باید کمک کنیم تا چنین رویدادهای فرهنگی به نحو احسنت انجام شود.

رونمایی دو کتاب از آن لموت توسط انتشارات سمام

انتشارات سمام یکی دیگر از انتشارات استانی است که آثار متنوعی را در حوزه فرهنگ و هنر و همچنین روانشناسی عرضه کرده است. رؤیا سیدرئیسی از فعالان پرسابقه نشر گیلان و از داستان‌نویس‌های گیلانی است که طی سال‌های اخیر زحمات زیادی جهت حمایت از نویسندگان گیلانی داشته است.

مدیر انتشارات سمام درباره برنامه‌های این انتشارات در حاشیه نمایشگاه کتاب، توضیح می‌دهد: روز جمعه قاسم شهبازی، طنزپرداز گیلانی طبق روال سال‌های اخیر در جلسه رونمایی کتاب جلسه شعرخوانی دارند و منظومه طنز قُلی را برای علاقه‌مندان می‌خوانند. این منظومه داستان آقای شهبازی به عنوان یک علاقه‌مند کتاب را روایت می‌کند که یک همسایه به‌نام قُلی دارد که می‌خواهد او را برای شرکت در نمایشگاه کتاب راضی کند. تمام مسائل مربوط به نمایشگاه رشت و کلنجار بین این دو شخصیت را با زبان شیرین گیلکی روایت می‌کند.

سیدرئیسی درباره دیگر برنامه‌های نشر سمام برای نمایشگاه کتاب، می‌گوید: مراسم رونمایی دو جلد کتاب از تازه‌های نشر سمام روز جمعه با حضور مترجمین این آثار برگزار می‌شود. بیدهای تنهای سانفرانسیسکو نوشته آن لموت است که شخصیت بسیار خاصی است و یکی از نویسندگان پرفروش در امریکا محسوب می‌شود. تنها ناشر رسمی آثار لموت در ایران نشر سمام است. خواهران قلی‌پور مترجمان این کتاب هستند که پیش از این کتاب دیگری از لموت را ترجمه کرده بودند و در مراسم رونمایی از این کتاب تازه منتشر شده حضور خواهند داشت و درباره نویسنده سخنرانی خواهند کرد. کتاب دیگری که روز جمعه رونمایی می‌شود، پرنده به پرنده (درس‌هایی درباره نویسندگی) اثر دیگر آن لموت است که با ترجمه آویشن نوبخت منتشر شده است.

گزارش تصویری مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz