دکتر یوسف زاده چابک
«تحرک بدنی، غذای سالم و سلامت روان»محور اصلی برنامه های هفته سلامت در گیلان است

[su_frame align=”center”]شاهرخ یوسف‌زاده چابک[/su_frame]

رشت رویایی- رییس ستاد هفته سلامت در گیلان «تحرک بدنی، غذای سالم و سلامت روان» محور اصلی برنامه های هفته سلامت در گیلان را عنوان کرد و گفت:چندین پروژه بهداشتی درمانی در این هفته در استان افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر یوسف زاده چابک در جلسه ستاد استانی هفته سلامت ضمن تبریک ایام پرفیض ماه رجب، گفت: با شروع فعالیت دولت یازدهم،اجرای طرح تحول سلامت،این نوید را برای مردم ایران،به ارمغان آورد که با مراجعه به مراکز درمانی،دغدغه ای جز بیماری خود نداشته باشند.

او با بیان اینکه در گذشته مهمترین مساله،توجه به بخش درمان بود،گفت: علاوه بر درمان باید به حوزه های دیگری مانند آموزش،بهداشت،پژوهش و غذا و دارو نیز توجه کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین گفت:هر چند که وزارت بهداشت متولی سلامت جامعه است،ولی بدون مشارکت و همکاری سایر نهاد ها و سازمان ها نمی توان به این امر دست یافت.

دکتر یوسف زاده چابک با اشاره به این که ۷۳ درصد از علل مرگ و میر،ناشی از بیماری های غیر واگیر مانند دیابت، فشارخون، بیماری های قلبی و عروقی،سرطان ها، بیماری های روانی و تروما است، گفت: در این راستا دانشگاه علوم پزشکی گیلان فعالیت خود را در زمینه پیشگیری با شناسایی و بیماری ها آغاز کرده است.

او ادامه داد: با اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها و ساخت کلینیک های ویژه در چندین شهر استان و نظام ارجاع،می توانیم علاوه بر شناسایی،به بحث درمان نیز بپردازیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان آموزش همگانی و اطلاع رسانی در سطوح مدارس،رسانه ها و فضای مجازی را در بحث پیشگیری موثر دانست و اضافه کرد: سه مقوله تحرک بدنی، غذای سالم و سلامت روان،جزو محورهای مهم هفته سلامت ۹۶ است.

او با بیان اینکه مصرف غذاهای پرکالری،فست فودها و عدم تحرک بدنی،سلامت افراد را تهدید می کند،گفت: امید به زندگی در چهل سال اخیر،۲۰ سال افزایش یافته است که فرصت را برای بروز بیماری های غیر واگیر در افراد میانسال و کهنسال فراهم می کند.بنابراین لازم است همان گونه که به ذخیره مالی برای آینده فکر می کنیم، برای ذخیره سلامتی خود در آینده نیز برنامه داشته باشیم.

او یکی از برنامه های دانشگاه علوم پزشکی گیلان در نقشه استراتژی دانشگاه را، توجه به نظارت،ارزیابی و پایش عملکرد حوزه ها برای ارتقای کیفیت خدمات عنوان کرد و افزود:همکاری و مشارکت سازمان های مرتبط با حوزه سلامت،می تواند در افزایش ظرفیت های خدمت رسانی به مردم موثر باشد.

رییس ستاد هفته سلامت،گفت:این هفته فرصت مناسبی است تا با حضور در اجتماعات،بویژه نماز پرصلابت جمعه، پیاده روی همگانی و سایر برنام های جمعی،گام بزرگی برای تحقق برنامه های حوزه سلامت برداریم و با اطلاع رسانی صحیح، نشاط و امید را به مردم هدیه کنیم.

او «تحرک بدنی، غذای سالم و سلامت روان» محور اصلی برنامه های هفته سلامت در گیلان عنوان کرد و گفت: چندین پروژه بهداشتی درمانی در این هفته در استان افتتاح خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *