تا ۲۵ روز آینده محدوده رانشی آزادراه رشت ـ قزوین بازگشایی می‌شود

رشت رویایی- مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از اصلاح و بازگشایی آزادراه رشت ـ قزوین در محدوده رانشی رستم‌آباد تا ۲۵ روز آینده خبر داد.

شعبان‌علی خاوری در جریان بازدید اعضای شورای فنی راه و شهرسازی گیلان از محدوده رانشی آزادراه رشت ـ قزوین

شعبان‌علی خاوری ظهر امروز در جریان بازدید اعضای شورای فنی راه و شهرسازی گیلان از محدوده رانشی آزادراه رشت ـ قزوین با تأکید بر استفاده از فناوری‌های جدید به منظور تسریع در روند مقاوم‌سازی این منطقه گفت: ۲۳ فروردین‌ماه امسال مسیر آزادراه رشت ـ قزوین در محدوده رستم‌آباد به رودبار به دلیل نشست زمین و رانش مسدود شد و با به‌کارگیری دستگاه‌های جدید راه‌سازی و حفاری در حال اجرای عملیات مرمت و اصلاح آن هستیم.

او ادامه داد: اگر مرمت مسیر مذکور به روش سنتی انجام می‌شد، خطرپذیری و احتمال تخریب باند شمالی آزادراه افزایش پیدا می‌کرد بنابراین روش‌های جدید حفاری و تثبیت جایگزین روش سنتی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به تزریق پر فشار بتن به عمق ۱۰ تا ۱۴ متری منطقه رانشی آزادراه رشت ـ قزوین اشاره کرد و افزود: به روش مذکور توده ناپایدار رانشی تثبیت و پایدار می‌شود.

خاوری با بیان اینکه هزینه اجرای عملیات مذکور یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برآورد شده است، تصریح کرد: روش مذکور دارای خطرپذیری کمتری است و پایداری بیشتری را ایجاد می‌کند.

او از اتمام اصلاح و بازگشایی سطح اصلی مسیر رانشی آزادراه رشت ـ قزوین تا ۲۵ روز آینده خبر داد و اضافه کرد: پس از مدت مذکور مسیر برای تردد رانندگان آماده می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان به مشخصات اجرایی پروژه مسیر رانشی آزادراه رشت – قزوین اشاره کرد و گفت: در محدوده ۴۰۰ متری مذکور با به‌کارگیری دستگاه‌های جدید در چهار ردیف حفره‌هایی به عمق ۱۰ تا ۱۴ متر به منظور بتن‌ریزی حفر شده و در مجموع ردیف نخست ۱۴۴ عدد شمع با قطر ۸۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شده است.

خاوری با اشاره به ایجاد زهکش‌های زیرزمینی در مسیر رانشی خاطرنشان کرد: پس از اتمام اصلاح، سطح اصلی مسیر در قسمت شیروانی زهکش‌هایی برای هدایت آب‌های سطحی به طول دو کیلومتر ایجاد می‌شود.

او به ایجاد ۵۰ گمانه با عمق ۱۰ تا ۱۲ متر اشاره کرد و یادآور شد: پس از آن لوله‌های مشبک پلی‌اتیلن در حفره‌ها نصب می‌شود تا به این صورت نسبت به جمع‌آوری و هدایت آب‌های زیرزمینی و زهکشی آن به خارج از جسم راه اقدام شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz