[su_frame align=”center”]افتتاح دوازدهمین نمایشگاه کتاب گیلان - مهر ۱۳۹۵ - فیروز فاضلی[/su_frame]

رشت رویایی- مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از بازدید ۶۵ هزار نفر تا پایان روز سوم خبر داد و گفت: تا ساعات پایانی روز پنجشنبه ۳۵۰ میلیون تومان بن خریداری شد.

به گزارش رشت رویایی، فیروز فاضلی در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب گفت: بر طبق آمار گرفته شده تا پایان روز سوم ۶۵ هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند و مبلغ ۳۵۰ میلیون بن تا آخرین ساعات روز پنجشنبه به فروش رسید. در آخرین صحبتی که با بانک شهر مستقر در نمایشگاه داشتیم، این بحث مطرح شد که احتمال دارد برای روز شنبه بن کتاب کم بیاید که این نکته استقبال زیاد علاقه‌مندان از نمایشگاه امسال نشان می‌دهد.

او ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با رایزنی‌های انجام شده با وزارتخانه توانست ۲۰۰ میلیون بیشتر از سال گذشته بن کتاب دریافت کند. در سال گذشته ۴۵۰ میلیون تومان بن دریافت کرده بودیم که امسال این رقم به ۶۵۰ میلیون تومان رسید.

فاضلی با اشاره به اینکه در طرح عیدانه و تابستانه کتاب، یک سری از کتاب‌فروشی‌ها بر اساس رتبه‌بندی از سوی تهران و خانه کتاب انتخاب شدند، توضیح داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هیچ نقشی در انتخاب این کتاب‌فروشی‌ها نداشت. چون اولین‌باری است که این طرح اجرایی می‌شود، بدون شک مثل هر طرح دیگری در آغاز با یک سری از کاستی‌ها روبرو است. اما با این طرح می‌توان شاهد رونق کتاب‌فروشی‌ها و ترغیب مردم برای خرید کتاب بود.

او همچنین تاکید کرد: این انتقاد از جهت اینکه کتاب‌فروشی‌های شهرستانی از بن تخفیف کتاب منتفع نشدند، وارد است. اما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان هیچ نقشی در معرفی کتاب‌فروشی‌ها نداشته و انتخاب این ۱۵ کتاب‌فروشی از سمت تهران اتفاق افتاده است. این انتقادات و کم‌وکاستی‌ها به تهران گزارش خواهد شد تا به امید خدا در سال آینده برطرف شود.

او با تاکید بر اینکه طرح بن تخفیف کتاب برای کتاب‌فروشی‌ها یکی از طرح‌های تاثیرگذار است، گفت: این طرح باعث می‌شود نمایشگاه کتاب صرفاً به یک بازه زمانی یک هفته‌ای محدود نباشد. جوانان ما و جامعه هدف ما به واسطه این طرح با نمایشگاه‌های دایمی استان در طول سال روبرو می‌شوند. این طرح می‌تواند انگیزه‌ای باشد تا با کتاب و فرهنگ کتاب‌خوانی انس و الفت بگیرند.

فاضلی در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص کمرنگ بودن تبلیغات محیطی وعدم در نظر گرفتن ایستگاه‌های تاکسی مشخص و شرکت واحد که به نوعی نشان‌دهنده عدم هم‌افزایی و تعامل بین‌ارگانی در رشت است، توضیح داد: نهادهای ذی‌ربط به ما کمک کردند. دانشگاه گیلان بعضی از سرویس‌های نمایشگاه را برعهده گرفت. شهرداری بخش دیگری از سرویس‌های نمایشگاه را پوشش داد. تبلیغات محیطی و بسیاری از جایگاه‌ها را شهرداری به بنرهای تبلیغاتی نمایشگاه اختصاص داد. بسیاری از کانون‌های تبلیغاتی شهر در تعاملی که با شهرداری داشتند در این زمینه کمک کردند. لااقل خواسته‌ای که اداره فرهنگ و ارشاد داشت در حد مقدور انجام شد و از این بابت شاکر و سپاسگزار هستیم. اما به هرحال انتظاری که جامعه فرهنگی از نهادهایی که می‌توانند کمک‌رسان باشند و با تعامل و همکاری با یکدیگر بهترین اتفاق را رقم بزنند، انتظار به جا و بالایی است که ان‌شاءالله در آینده شاهد این اتفاق خواهیم بود.

[su_frame align=”center”]فیروز فاضلی[/su_frame]

فاضلی در مورد تغییر تاریخ برگزاری نمایشگاه از آبان به مهر، افزود: در ابتدا و بر طبق جدول برگزاری قرار بود این نمایشگاه در تاریخ دیگری برگزار شود. اما متاسفانه با مشکل مکان روبرو شدیم. در استان گیلان تنها همین مکان برای برگزاری نمایشگاه وجود دارد. و برنامه این مکان در طول سال از قبل بسته می‌شود. به کتاب‌فروشی‌ها اطلاع دادیم که تنها زمان خالی محل دایمی نمایشگاه‌ها همین تاریخ است و به آنها گفتیم در صورتی که بتوانند از شهرداری زمان دیگری بگیرید، اداره کل ارشاد هم بر طبق وظیفه از طریق وزارتخانه و معاون فرهنگی وزیر پیگیر می‌شود. اما متاسفانه کتاب‌فروشی‌ها بعد از مدتی نتوانستند به نتیجه برسند. و ما خوشحالیم که نمایشگاه با وجود تمام مشکلات در زمان مقرر برپا شد. از سوی دیگر جدول زمان‌بندی و برگزاری نمایشگاه در استان‌ها چرخشی انجام می‌شود. هر استانی که نمایشگاه را در مهرماه برگزار می‌کند معمولاً با اعتراض کتاب‌فروشی‌ها روبرو می‌شود. در نظر داشته باشید که همزمان با گیلان در تبریز و یاسوج هم نمایشگاه در حال برگزاری است. به عبارتی کشور ما دارای ۳۱ استان است که برگزاری نمایشگاه باید در ۱۲ ماه سال بین این استان‌ها پخش شود که امسال هم قرعه مهرماه به نام گیلان افتاد. اما برای اینکه این اعتراض برطرف شود و کتاب‌فروشی‌ها دغدغه‌ای در این مورد نداشته باشند، طرح بن تخفیف کتاب برای کتاب‌فروشی‌ها اجرایی شد.

او بحث پخش کتاب را یکی از معضل اصلی ناشران استان و ناشران کشور خواند و افزود: در دیداری که با معاون فرهنگی وزیر ارشاد دکتر صالحی و مدیرعامل خانه کتاب آقای مجید غلامی جلسه داشتیم، بحث پخش کتاب مطرح شد. معضل پخش کتاب فقط مختص به گیلان نیست و همه استان‌ها با این مسئله روبرو هستند. یک سری طرح‌ها برای رفع این معضل برای ناشران استان داریم که نیازمند هم‌افزایی سازمان‌ها است. به عنوان نمونه گیلان می‌تواند یک بازارچه دایمی در تهران داشته باشد تا توزیع کتاب گیلان در همان‌جا انجام شود؛ و در کنار آن هم صنایع دستی گیلان، لباس محلی گیلان، حتی رستوران گیلانی وجود داشته باشد. با مشورتی که با دکتر صالحی داشتیم پس از پایان نمایشگاه نامه‌ای برای خانه کتاب ارسال خواهیم کرد تا اگر امکانش باشد مکانی را به استان گیلان اختصاص بدهند تا به امید خدا بحث توزیع کتاب گیلان پیگیری شود.

دکتر فاضلی در مورد حذف یارانه کاغذ در دولت قبل و تأثیر آن بر وضعیت نشر و چاپ، تصریح کرد: هرچیزی که تولید می‌شود اگر افزایش تقاضا نداشته باشد طبیعی است که زمین می‌خورد؛ بحث نشر و کتاب هم همین‌طور است. در این بحث نه باید نگاه ایده‌آل داشت و گفت ناشران ما می‌توانند همیشه سرپا باشند، لذا هیچ حمایتی نباید صورت بگیرد نه اینکه گفت وظیفه دولت حمایت از ناشر است. باید حد وسط این دو نگاه را در نظر داشت. در نظر داشته باشید کمکی که از سوی دولت می‌شود به این دلیل است که ناشر بتواند تقاضای بازار را تحریک کند. برای همین است که ۱۵ کتاب‌فروشی مورد حمایت قرار گرفته‌اند تا تقاضا در بین افراد زیادتر شود. لذا فعالان این عرصه باید تلاش کنند تقاضا افزایش یابد و در این صورت ناشران هم می‌توانند سرپا باشند.