گفت‌وگو با شهرداران موفق جهان: جان سو، شهردار ملبورن
تا وقتی گزینه‌های راحت‌تری ارائه نداده‌ایم، مردم ماشین‌هایشان را رها نمی‌کنند

رشت رویایی، ترجمه تارا کیانفر- شهردار ملبورن، جان سو، در سال ۲۰۰۶ به عنوان بهترین شهردار جهان انتخاب شد. او که بیشتر عمر خود را در ملبورن سپری کرده بود، زاده‌ی شهری در جنوب چین بود و در اواخر نوجوانی وارد استرالیا شد. جان سو، اولین شهردار ملبورن است که با آرای مستقیم مردم انتخاب شد. سایت «شهردار جهان» پس از انتخاب او به عنوان بهترین شهردار، پرسش و پاسخی را با این شهردار برگزار کرد که گزیده‌ای از آن در ادامه می‌آید.

شهردار ملبورن، جان سو

سوال شهروندی از ملبورن: به عنوان اولین شهرداری که مستقیما از طرف مردم انتخاب شده است، آیا فکر می‌کنید که نقش و کمک آنها در انتخاب شما برای این پست، در ارتباط بیشترتان با عموم مردم تاثیر می‌گذارد؟
پاسخ شهردار جان سو: من ارتباط مستحکمی با مردم ملبورن دارم چون خودم را مسئول بی‌واسطه‌ی خواست‌های آنان می‌دانم. شنیدن نیازهای گروه‌ها و جامعه ضروری است. من سخت کار می‌کنم تا جایی که در توان‌ام هست مسئولیت‌ام را ایفا کنم. ملبورنی‌ها شهرشان را بسیار دوست دارند و هر روزه آدم‌های بیشتری برای زندگی و کار به این شهر می‌آیند. در حال حاضر بیش از هفتصد هزار نفر در ملبورن زندگی و کار می‌کنند – رقمی که در چهار سال گذشته بیست درصد افزایش داشته است. ما حالا ساکنان و دانشجویان بیشتری داریم و مردم بیشتری برای صرف غذا به رستوران‌ها و کافه‌ها می‌روند.شمار فضاهای عمومی نیز افزایش یافته است.

 سوال یک شهروند ملبورنی: در ماه‌های گذشته، آب یکی از مهمترین مسایل ملبورن بوده است. چه برنامه‌هایی برای بازیافت، استفاده‌ی دوباره و تخصیص پایدار آب برای شهروندان ملبورن دارید؟ از آنجا که شمار آپارتمان‌ها در این شهر رو به افزایش است، چه قدم‌هایی ـ فراتر از استفاده از سردوش‌های ذخیره‌ی آب – به منظو حفظ منابع ارزشمند آبی برخواهید داشت؟

پاسخ شهردار: ملبورن متعهد به حفاظت از آب است و خود را وقف شیوه‌های مدیریت پایدار کوتاه‌مدت و بلند مدتِ آب کرده است. ما برنامه‌های متنوع و فراوانی را در شهرداری دریافت کرده‌ایم که از جمله‌ی آنها می‌توان به برنامه‌ی «حفاظت در شهر»  (Saving in the City) اشاره کرده، برنامه‌ای که تغییر رویکردها نسبت به ذخیره‌ی آب را تشویق می‌کند. برنامه‌ی «حفاظت در شهر»برنامه‌ی نوآورانه‌ی زیست محیطی است که به هتل‌های شهر کمک می‌کند تا در مصرف آب، زباله و انرژی صرفه‌جویی کنند. این برنامه قصد دارد که هدایت، حمایت، شناسایی و رایزنی با بیش از ۲۵ هتل در سه بخش حیاتی زیست محیطی: آب، انرژی و زباله را دنبال کند. در همین راستا، یکی از هتل‌های زنجیره‌ای  ۲۲،۳۰۰ دلار برای نصب ابزار ذخیره‌ و صرفه‌جویی آب در اتاق‌های هتل هزینه کرده است. در نتیجه‌ی اقدامات کوچک و ابتدایی این هتل‌ها، سالانه ۲۳ درصد آب ذخیره خواهد شد.

درنتیجه‌ی استراتژی میزان آب کلی (  Total Watermark Strategy) موفق شده‌ایم که مصرف آب را از سال ۲۰۰۰، بیست درصد کاهش دهیم. شورا همچنین متعهد شده است که در جریان «طرح حفاظت از آب»، دست کم سی درصد دیگر در مصرف آب کاهش دهد. خوشبختانه شهر ملبورن ۴۸۰ هکتار پارک و باغ در اختیار دارد. حداقل پنجاه هزار درخت در خیابان‌ها و پارک‌ها داریم که بسیاری از آنها قدمتی تاریخی دارند. یکی از چالش‌های شورا این است که چگونه درختان را زنده نگه دارد و در عین حال در مصرف آب صرفه‌جویی کند. در همین راستا،  برخی از پارک‌ها با استفاده از بارندگی و پروسه‌ی طبیعی آن، آبیاری می‌شوند. و در نظر داریم که از آب بازیافتی برای آبیاری زمین‌های ورزشی و زمین کلف و امثال آن بهره ببریم. ما د حال حاضر توانایی تولید روزانه پنجاه هزار لیتر آب بازیافتی برای استفاده در مکان‌های عمومی به ویژه آبیاری درختان و چمن‌ها داریم. همچنین در تلاش هستیم که آب حاصل از بارندگی در سطح شهر را جمع‌اوری و بازیابی کنیم. آب به دست آمده برای استفاده در سیفون‌ها و شست‌وشوی مکان‌های عمومی استفاده خواهد شد. با اجرای این پروژه، بیست درصد از آب مورد نیاز ذخیره می‌شود.

ما همچنین در حال همکاری با اداره‌ی فاضلاب شهر ملبورن هستیم تا تصفیه آب فاضلاب را کلید بزنیم. این روش توانایی تولید روزانه دو تا هفت میلیون لیتر آب بازیافتی با کیفیت بسیار بالا دارد که به ذخیره در منبع زیرزمینی شهر و آبیاری پارک‌ها و در نتیجه ذخیره‌ی آب آشامیدنی می‌انجامد.

شهردار ملبورن، جان سو

سوال یک شهروند از هنگ‌کنگ، چین: تا چه حد ایجاد روابط مستحکم میان ملبورن و شهرهای بزرگ چین را مهم می‌دانید؟ و آیا هنگ‌کنگ می‌تواند نقش موثری درر ارتبط فرهنگی میان غرب و شرق باشد؟
جواب شهردار: از آنجا که اقتصاد چین به سرعت روبه رشد بوده است، بنابراین ملبورن هم از این کامیابی بهره برده است. ما ارتباطات وسیع و ویژه‌ی فرهنگی، ورزشی و تجاری با شهرهای مهم چین داریم. ملبورن اولین شهری بود که  به همکاری شهرهای خواهر میان استرالیا و چین رسمیت بخشید. قرارداد اقتصادی هنگ‌گنگ با چین (Mainland and Hong Kong Closer Economic Partnership Arrangement) پتانسیل مستحکمی را برای هر دو شهر ملبورن و هنگ‌کنگ برای کشف ابتکارات مشترک با چین به وجود می‌آورد. هنگ‌‌کنگ چهارمین منبع مهم سرمایه‌گذاری خارجی در ملبورن است و بنابراین منفعت زیادی از رابطه با سازمان‌ها و شرکت‌های تجاری و اقتصادی هنگ ‌کنگ می‌بریم.

سوال یک شهروند از بارون هیدز: با توجه به افزایش تعداد ساکنین شهر ملبورن، استراتژی شما برای افزایش قابلیت زندگی در شهر چیست؟
جواب شهردار: نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که شمار ساکنین شهر رو به افزایش است و روزانه، آدم‌های زیادی به شهر می‌آیند. یکی از مشکلات اساسی ما در این رابطه به خیابان‌ها و جاده‌ها بازمی‌گردد که اشباع شده‌اند و ازدحام جاده‌ها خسارت زیادی به ما وارد می‌کند. آلودگی هوا براثر ترافیک از دیگر مشکلات مهم ما است که سلامت مردم و قابلیت زندگی را به خطر می‌اندازد. من همیشه گفته‌ام که نمی‌شود از مردم انتظار داشت که یک مدل از حمل و نقل را در حالی که جایگزین خوبی برای آن ارائه نشده است، رها کنند، برای مثال نمی‌شود از مردم خواست که با ماشین‌های شخصی‌شان در شهر سفر نکنند درحالی که جایگزین‌ها و گزینه‌های راحت‌تر و مناسب‌تری در اختیارشان قرار نگرفته است. به همین دلیل ما در حال کار روی راه حل‌های پایدار حمل و نقل هستیم تا شهر ما را به شهری تمیز و سبز تبدیل کند. بنابراین راه‌هایی را که به رشد حمل و نقل عمومی، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در شهر می‌انجامید، در دست اجرا داریم.

گفت‌وگو با شهرداران موفق جهان: جاب کوهن، شهردار آمستردام: «ارتباط» قلب استراتژی ما برای توسعه‌ی پایدار و پیشرفت پویا و فراگیر اقتصاد شهری است

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz