رشت رویایی- قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل گفت: راه‌آهن قزوین- رشت تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

فخریه کاشان با بیان اینکه با اختصاص فاینانس ۵۰۰ میلیون دلاری جمهوری آذربایجان، سرمایه‌گذاری احداث راه آهن رشت – آستارا با مشارکت دو کشور همسایه به صورت ۵۰ درصدی خواهد بود اضافه کرد: راه‌آهن رشت- آستارا و خط راه‌آهن قزوین- رشت تا سه ماه آینده به بهره‌ برداری می‌رسد .

او مطرح کرد: با تکمیل راه آهن بین رشت – آستارا بخش اصلی کریدور ریلی شمال – جنوب تکمیل می شود و از طریق این مسیر هند و چین می توانند کالاهای خود را به کشورهای آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، روسیه و اروپا ترانزیت کنند.

اصغر فخریه کاشان با بیان این که پروژه خط آهن رشت – آستارا یکی از مهمترین پروژه‌های ملی است، گفت: از طریق این خط آهن انتقال کالا از جنوب ایران به طرف اروپا تسهیل می‌شود و این می‌تواند در افزایش درآمدهای ارزی ایران نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

او با اشاره به تکمیل خط آهن قزوین – رشت گفت: دولت در حال آماده سازی این مسیر ریلی برای اتصال به خط آهن قزوین- رشت است و انتظار داریم تا ۳ ماه آینده این مسیر ریلی بین قزوین تا رشت به بهره‌برداری برسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل اضافه کرد: پیش از این شرکت‌های ایتالیایی، روسی و چینی برای سرمایه‌گذاری در خط آهن رشت – قزوین ابراز تمایل کرده بودند اما جمهوری اسلامی ایران به علت همسایگی با جمهوری آذربایجان با سرمایه گذاری این کشور در این مسیر ریلی کریدور شمال – جنوب موافقت کرد.

او گفت: میزان سرمایه‌گذاری ایران و جمهوری آذربایجان در خط آهن رشت – آستارا به صورت ۵۰ درصدی خواهد بود که آورده جمهوری آذربایجان در این سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلار به صورت فاینانس خواهد بود.