تا سه ماه آینده راه‌آهن قزوین- رشت به بهره‌برداری می‌رسد/ مشارکت ۵۰ درصدی ایران و جمهوری آذربایجان در ساخت راه‌آهن رشت- آستارا

رشت رویایی- قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل گفت: راه‌آهن قزوین- رشت تا سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

فخریه کاشان با بیان اینکه با اختصاص فاینانس ۵۰۰ میلیون دلاری جمهوری آذربایجان، سرمایه‌گذاری احداث راه آهن رشت – آستارا با مشارکت دو کشور همسایه به صورت ۵۰ درصدی خواهد بود اضافه کرد: راه‌آهن رشت- آستارا و خط راه‌آهن قزوین- رشت تا سه ماه آینده به بهره‌ برداری می‌رسد .

او مطرح کرد: با تکمیل راه آهن بین رشت – آستارا بخش اصلی کریدور ریلی شمال – جنوب تکمیل می شود و از طریق این مسیر هند و چین می توانند کالاهای خود را به کشورهای آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، روسیه و اروپا ترانزیت کنند.

اصغر فخریه کاشان با بیان این که پروژه خط آهن رشت – آستارا یکی از مهمترین پروژه‌های ملی است، گفت: از طریق این خط آهن انتقال کالا از جنوب ایران به طرف اروپا تسهیل می‌شود و این می‌تواند در افزایش درآمدهای ارزی ایران نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

او با اشاره به تکمیل خط آهن قزوین – رشت گفت: دولت در حال آماده سازی این مسیر ریلی برای اتصال به خط آهن قزوین- رشت است و انتظار داریم تا ۳ ماه آینده این مسیر ریلی بین قزوین تا رشت به بهره‌برداری برسد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل اضافه کرد: پیش از این شرکت‌های ایتالیایی، روسی و چینی برای سرمایه‌گذاری در خط آهن رشت – قزوین ابراز تمایل کرده بودند اما جمهوری اسلامی ایران به علت همسایگی با جمهوری آذربایجان با سرمایه گذاری این کشور در این مسیر ریلی کریدور شمال – جنوب موافقت کرد.

او گفت: میزان سرمایه‌گذاری ایران و جمهوری آذربایجان در خط آهن رشت – آستارا به صورت ۵۰ درصدی خواهد بود که آورده جمهوری آذربایجان در این سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلار به صورت فاینانس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *