پرافتخارترین تیم فوتبال لیگ بانوان در آستانه انحلال قرار دارد
تاوان تیم بانوان ملوان به خاطر سقوط تیم مردان

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- در لیگ فوتبال مردان کافیست یک تیم در پایان رقابت‌ها تنها دو تیم را پایین‌تر از خود داشته باشد تا جواز حضور در رقابت‌های فصل بعد را کسب کند. اما در لیگ بانوان هیچ جایگاهی نمی‌تواند بقای یک تیم را تضمین کند. حتی اگر یک تیم در رده دوم جدول قرار بگیرد و با عنوان نائب قهرمانی به رقابت‌های یک فصل پایان دهد. تیم بانوان ملوان بندرانزلی، یکی از پرطرفدارترین تیم‌های بانوان کشور که در سال‌های اخیر هیچ فصلی را بدون کسب عنوان به پایان نرسانده است پس از سقوط تیم مردان این باشگاه و مشخص نبودن وضعیت این تیم در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

ملوان خانواده‌ای به جمعیت یک شهر
انزلی یکی از زیباترین شهرهای ساحلی استان گیلان و یکی از اولین و بزرگ‌ترین بندرگاه‌های کشور در سواحل خزر است که به عنوان یکی از مراکز مهم تجاری و گردشگری شهرت دارد. اما آنچه به این شهر هویت می‌بخشد و بر شهرتش می‌افزاید «قوی سپید خزری، ملوان بندر انزلی» و عشق مردمانش به فوتبال است. فوتبال در انزلی عین عشق است و عشق به ملوان زندگی مردم این شهر است. مردم این شهر ساحلی با وجود مشکلات فراوان اقتصادی، فوتبال را نفس می‌کشند و با ملوان همچون خانواده‌ای به جمعیت یک شهر زندگی می‌کنند. ملوان یکی از تیم‌های ریشه‌دار گیلان است که دایره محبوبیت آن تنها به انزلی ختم نمی‌شود؛ بلکه این تیم طرفداران بسیاری از شهرهای دور و نزدیک گیلان دارد که هر بازی خود را به انزلی می‌رسانند تا شاهد افتخار استانشان باشند. اما تیمی که در گذشته نه چندان دور با داشتن اسطوره‌هایی مثل سیروس قایقران به مردم یک استان غرور و عزت می‌بخشید در سال‌های اخیر به یک تیم متوسط تبدیل شد که معمولاً دغدغه بقا را داشته است. هرچند فصل ۹۳ در زمان مربیگری دراگان اسکوچیچ محبوب در انزلی، قوی سپید یک بار دیگر بر فراز آسمان لیگ اوج گرفت و یادآور خاطرات گذشته شد و حتی پای فینال جام حذفی را به انزلی کشاند اما حوادث غیرمترقبه و طوفان‌های نابهنگام کشتی ملوانان را به گل نشاند تا یکبار دیگر طرفداران این تیم شاهد سقوط هویت و تاریخ ورزش گیلان به دسته پایین‌تر باشند. هرچند جایگاه این تیم در بین هواداران به حدی ارزشمند است که این سقوط نتواند از عشق و اعتبار این تیم بکاهد.

تیم فوتبال بانوان ملوان

بانوان ملوان یادآور شکوه گذشته قوی سپید
در روزگاری که تیم ملوان نشانی از لقب «بهترین تیم شهرستانی کشور» نداشت و از روزهای اوج خود فاصله گرفته بود، بانوان غیرتمند ملوان عزم خود را جزم کردند تا با افتخارآفرینی‌های پی‌درپی عزت و سربلندی را به انزلی برگردانند. در سالیان اخیر تیم بانوان ملوان با چنگ و دندان جنگید تا ویترین ملوان خالی از افتخار نباشد؛ به طوری که حالا بخش زیادی از مجموعه کلکسیون افتخارات این تیم مربوط به افتخارآفرینی‌های بانوان ملوان می‌شود که با دست‌های خالی و کمترین امکانات به ارمغان آورده‌اند. در سال‌هایی که ملوان همیشه در رده‌های پایین جدول استرس سقوط داشت، دختران با غیرت ملوان به‌جز کسب عناوین مختلف قهرمانی در لیگ توانستند به ارکان مهم تیم ملی تبدیل شوند و در پیروزی‌های تیم ملی نقش مهمی ایفا کنند. عملکرد تیم بانوان ملوان طی سال‌های گذشته به حدی خوب بود که خیلی زود توانستند به دل فوتبال‌دوستان گیلانی نفوذ کنند و هواداران زیادی جذب کنند؛ هوادارانی که حالا بخشی از دغدغه‌شان سرنوشت این تیم است.

از تمرین در زمین کوهستانی تا قهرمانی در اولین دوره لیگ بانوان
در روزگاری که حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی امری غریب بود و ورزش بانوان به جز در سطح مدارس همچون امروز رایج نبود؛ مریم ایراندوست بانوی بی‌بدیل گیلان ناممکن‌ها را ممکن کرد و با گذشتن از تمام موانع و سدهایی که پیش روی زنان جامعه در آن روزگار بود، اتفاقی بزرگ را رقم زد و تیم فوتسال بانوان را تشکیل داد. او با پشتکار مثال‌زدنی خود موفق شد در سال ۸۱ تیم فوتبال بانوان را زیر پوشش باشگاه ملوان ببرد و سازمند مدیرعامل وقت باشگاه با این شرط که تیم بانوان هیچ‌گونه هزینه و امکاناتی را طلب نکند با این امر موافقت کرد. ایراندوست به همراه تیمی که شامل ۱۸ بازیکن بود تمرینات خود را به طور رسمی در زمین کوهستانی پونل که به هیچ‌وجه امکان تمرین در آن وجود نداشت آغاز کرد. دختران این تیم چندین ماه تلاش کردند تا با دست خالی و همت مضاعف خود زمینی که پر از سنگ و کلوخ و خس و خاشاک بود آماده کنند و به شرایط تمرین برسانند. آنها در سال ۸۴ وقتی لیگ بانوان اولین دوره خود را به صورت رسمی آغاز کرد با نام تیم ملوان حضوری پررنگ و قدرتمند داشتند و توانستند با اثبات شایستگی و توانایی بانوان گیلانی مقام قهرمانی اولین دوره لیگ را کسب کنند. جدیت، تلاش‌های بی‌دریغ و درخشش این بانوان باعث شد مسئولین باشگاه، تیم بانوان ملوان را به رسمیت بشناسند و حمایت خود را شامل این تیم کنند.

تیم فوتبال بانوان ملوان

تیم بانوان ملوان الگویی برای دختران گیلان
درخشش مریم ایراندوست و تیم او در رقابت‌های لیگ برتر بانوان باعث شد خیلی زود به تیم ملی فوتبال بانوان راه یابد و پس از مدتی سکان تیم ملی را در سنین جوانی به‌دست آورد تا بدینوسیله جوان‌ترین مربی تاریخ تیم ملی لقب بگیرد. فعالیت‌های ایراندوست و دستاوردهای او موجب شد توجه به ورزش بانوان بیش از پیش جلب شود و افتخاراتی که در عرصه‌های گوناگون کسب کرد دختران زیادی را به سمت ورزش و به خصوص فوتبال سوق داد. او یکی از سرمایه‌های ملی ما بود که تأثیر زیادی در جامعه بانوان به خصوص استان گیلان داشت و در ارتقای نشاط عمومی و سرمایه اجتماعی و همچنین بازگرداندن اعتمادبه‌نفس به زنان جامعه گام‌های اساسی برداشت. او خیلی زود به الگوی دختران گیلان تبدیل شد که «غیرممکن» برایش معنا نداشت و هیچ مانعی نمی‌توانست او را از رسیدن به اهداف و آرزوهایش باز دارد. بی‌دلیل نبود که شاگردان او در بدترین شرایط درحالی‌که هرگز یک زمین چمن برای تمرین نداشتند و در فصول سرد در زمین‌های باتلاقی و گل‌ولای تمرین می‌کردند و از بدیهی‌ترین امکانات بی‌بهره بودند در هر دوره از لیگ کسب عنوان کردند. بی‌دلیل نبود که تیم بانوان ملوان خیلی زود محبوب دل هواداران شد و مورد حمایت زنان و حتی مردان گیلانی قرار گرفت. این تیم در سال ۹۱ توانست رکورد بی‌نظیری را به افتخارات باشگاه اضافه کند و ۲۵۰۰ نفر تماشاگر را برای اولین‌بار در تاریخ بازی‌های بانوان کشور به ورزشگاه انزلی بکشاند. اما همین استقبال پرشور و حضور چشمگیر مردم باعث شد بازی‌های بعدی این تیم بدون تماشاگر برگزار شود و برخلاف شهرهای دیگر از وجود هواداران خود بی‌بهره شود.

مریم ایراندوست

خداحافظی ایراندوست، خداحافظی ملوان
تیم فوتبال مردان ملوان در فصل گذشته تجربه تلخی را پشت سر گذاشت و با سقوط خود کام فوتبال دوستان گیلانی را تلخ کرد. اما کام تلخ هواداران ملوان وقتی دو چندان شد که خبر از انحلال تیم بانوان ملوان هم به گوش رسید. خبرهای بد برای طرفداران تیم بانوان ملوان از آنجایی شروع شد که مریم ایراندوست به ناگاه از فوتبال خداحافظی کرد؛ مربی جوان و سرمایه ورزش بانوان کشور که در اوج جوانی، تجربه و پختگی از دنیای فوتبال کنار کشید. اما تعبیر هیچکس از این اتفاق فوتبالی نبود. مردم انزلی از عشق ایراندوست به فوتبال باخبر بودند و خوب می‌دانستند زنی که در دو ماهگی فرزندش بی‌خیال مستطیل سبز نشد و در برابر کوه مشکلات خم به ابرو نیاورد تا دختران فوتبالی‌اش را فداکارانه و با دستان خالی پرورش دهد و به قهرمانان کشور تبدیل کند نمی‌تواند خسته شده باشد. خداحافظی ایراندوست در حالی اتفاق افتاد که او دو هفته پیش از آن در گفتگو با پایگاه خبری-تحلیلی «رشت رویایی» از انگیزه‌هایش گفته بود و از رقابت‌های فصل بعد صحبت کرده بود. هرچند او هرگز سکوتش را نشکست و دلایل پشت این تصمیم را به زبان نیاورد اما خداحافظی سارا قمی از تیم ملوان باعث شد پرده از بحران این تیم برداشته شود. جدایی کاپیتان تیم بانوان ملوان تنها تلفات این تیم نبود و افسانه اقبال که یکی از قدیمی‌ترین بازیکنان ملوان بود پس از قمی از این تیم جدا شد تا عملاً در زمانی که بقیه تیم‌ها به فکر جذب بازیکن و رفع نقاط ضعف خود بودند، شرایط برای تیم بانوان ملوان به شکلی رقم بخورد که فاصله چندانی تا نابودی نداشته باشد.

رفتار مسئولین نشان می‌دهد فوتبال بانوان را نمی‌خواهند
سارا قمی پس از جدایی از ملوان در گفتگو با ایسنا گفت: «سال گذشته قرارداد من ۳۵ میلیون تومان بود ولی پرداخت نشد در مجموع دو سال قرارداد من پرداخت نشد. برای بسته شدن یک تیم به صورت حرفه‌ای با تمام هزینه‌ها حدود ۵۰۰ میلیون هزینه نیاز است و فقط برای بستن قراردادهای مالی حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان که شاید یک درصد از قرارداد مالی یکی از نیمکت نشینان مردان هم نشود. تمام رفتار مسئولین این را نشان می‌دهد که فوتبال بانوان را نمی‌خواهند.». خانم گل ۵ دوره لیگ فوتبال بانوان ادامه داد: «فقط در حرف می‌گویند علاقه‌مند هستیم تیم دختران را در لیگ حفظ کنیم و حرف‌های این‌چنینی که قمی باید بماند، قمی خانم گل پنج دوره لیگ برتر است ولی متاسفانه در عمل نه تنها روی قول خود نمی‌مانند گاهی اوقات با شخصیت و غرور آدم نیز به راحتی بازی می‌کنند که فرد ترجیح می‌دهد از تیم جدا شود. یک جاهایی پول معنی می‌دهد و یک جاهایی غرور و شخصیت، زمانی که هردو از بین برود مخصوصاً غرور و شخصیت، دیگر دلیلی برای ماندن و تلاش کردن نمی‌ماند. خانم ایراندوست نیز زمانی که دید تلاش بازیکنانش که یک سال از جیب خود برای فوتبال هزینه می‌کنند، تبعیض‌ها را دید و شاهد این بود که تیم مردان در صورت سقوط به دسته یک با کسب یک پیروزی در بازی پاداش می‌گیرند در حالی که قرارداد دختران هنوز پرداخت نشده تصمیم به کناره‌گیری گرفت بلکه به بازیکنانش رسیدگی شود. سال گذشته نه تنها پولی دریافت نکرده‌ایم بلکه سه تا چهار برابر مبلغ قرار داد خود بازیکنان هزینه کردند. ولی متاسفانه آقایان سنگ تمام گذاشتن. حتی زمانی که با تمام مشکلات نایب‌قهرمان لیگ برتر شدیم حتی یک پیام تبریک روی سایت باشگاه قرار ندادند، برای من که پنج دوره خانم گل شدم پیام تبریک نگذاشتند. مثلاً کاپیتان تیم بودم اگر پول نبود حداقل می‌توانستند احترام و شخصیت قائل شوند، محبت به بازیکن خیلی مهم است ولی متاسفانه چیزی ندیدیم».

به خاطر مصاحبه قمی تیم بانوان منحل می‌شود
درحالی‌که انتظار می‌رفت اظهارات قمی که توجه رسانه‌ها را به سمت این تیم و مشکلاتش جلب کرده بود بود گره از کار بانوان ملوان باز کند، در کمال ناباوری مسعود رضاییان با اظهار نظری جنجالی و در نوع خود نادر از انحلال تیم ملوان به خاطر مصاحبه قمی خبر داد. مدیرعامل باشگاه ملوان در واکنش به اظهارات سارا قمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی ایسنا گفت:«مصاحبه کاپیتان تیم بانوان این باشگاه ذهنیت‌های منفی را به وجود آورده و احتمالاً در فصل پیش رو تیم بانوان منحل می‌شود». مسعود رضاییان در ادامه با بیان اینکه خیلی‌ها تیم بانوان ندارند و از اداره تیم بانوان انصراف دادند، افزود: «هرکسی که در این مملکت ول کند و برود تحسین می‌شود اما کسانی که می‌مانند باید حرف بشنوند. ملوان یکی از پر فرزندترین باشگاه‌های کشور است. ما بسیار عیالوار هستیم. وقتی یک کشتی در طوفان اسیر می‌شود بار خود را خالی می‌کند. ملوان هم می‌توانست از ابتدای لیگ زمانی که مشکل مالی داشت این کار را انجام دهد و قید تیم‌های دیگرش را بزند. ما از ابتدا اسپانسر نداشتیم و هر کسی هم که پا پیش گذاشت فقط اسپانسرینگ تیم مردان‌مان را پذیرفت اما ما مانند یک خانواده هستیم و نمی‌توانستیم از بچه‌های دیگر این خانواده چشم‌پوشی کنیم و برای دختر و پسر تبعیض قائل نشدیم و بدون اسپانسر به کارمان ادامه دادیم».

تیم فوتبال بانوان ملوان

بانوان بار اضافی نیستند که به دور انداخته شوند
اظهارات مدیرعامل باشگاه ملوان با واکنش‌های بسیاری در صفحات مجازی همراه بود؛ افراد زیادی گفته‌های او را توهین به جامعه زنان عنوان کردند و نسبت به این اظهارات اعتراض خود را نشان دادند.

مریم. ح یکی از هوادارن تیم بانوان ملوان در اعتراض به این جمله «وقتی یک کشتی در طوفان اسیر می‌شود بار خود را خالی می‌کند»، می‌گوید: «متاسفانه از این جمله می‌توان به اندیشه و نگاهی که نسبت به تیم بانوان وجود دارد پی برد. شاید در گفتار شعار عدالت محوری و عدم تبعیض بین تیم مردان و بانوان سر داده شود اما همین یک جمله گویای تفکر این افراد است که با سوءمدیریت خود باعث سرافکندگی مردم گیلان شدند».

وی در ادامه می‌گوید: «بانوان بار اضافی نیستند تا در هنگامه طوفان از کشتی به زیر انداخته شوند. این حرف توهین به زنان جامعه و بانوان ملوان است که در سال‌های گذشته بدون هیچ چشمداشت و بدون هیچ امکاناتی برای باشگاه ملوان و مردم استان گیلان افتخارآفرینی کردند. فقط می‌خواهم از مسئولین باشگاه بپرسم اگر فرزند خودشان در این تیم حضور داشتند باز هم حاضر بودید مثل یک بار اضافی آنها را دور بریزید».

رضا نوری یکی از جوانان انزلی با بیان اینکه تیم بانوان ملوان بخشی از دغدغه و مطالبه مردم انزلی و هواداران این تیم است، می‌گوید:«اگر ملوان اسپانسر ندارد تنها به سوءمدیریت باشگاه برمی‌گردد و تقصیر آن متوجه بانوان نیست. وگرنه همه خوب می‌دانند این تیم در انزلی و حتی در سطح استان چقدر طرفدار دارد و هیچ تیمی تا کنون نتوانسته در لیگ بانوان ۲۵۰۰ نفر تماشاچی به ورزشگاه بکشاند. بنابراین اگر مدیریت باشگاه کمی دغدغه و درایت داشت می‌توانست راهی برای این معضل پیدا کند تا این تیم از وجود تماشاگرانش بی‌بهره نباشد و در کنار آن بتواند اسپانسر جذب کند».

این هوادار ملوان در ادامه می‌افزاید: «اظهارات رضائیان نه تنها فرافکنی است بلکه توهین به این تیم و جایگاه آن است. این گفته‌ها نشان از بی‌تجربگی و عدم آشنایی و تخصص او از مدیریت فوتبال دارد. ایشان انزلیچی نیستند و دغدغه مردم انزلی برایشان اهمیتی ندارد. کجای دنیا می‌بینیم که یک تیم را به خاطر مصاحبه یک بازیکن منحل کنند؟ ایشان قصد داشتند با این حرف‌ها بازیکنان را تهدید کنند تا مبادا بازهم اقدام به مصاحبه کنند و از ترس منحل شدن تیم راهی جز سکوت نداشته باشند. تیم مردان ملوان با سوءمدیریت آقایان به لیگ دسته یک سقوط کرد، حال مردم انزلی برنمی‌تابند که تیم بانوان را که همیشه افتخار استان بوده به دلیل لجبازی به ورطه نابودی بکشانند».

تاوان تیم بانوان به خاطر سقوط تیم آقایان
گفته می‌شود سرنوشت تیم بانوان ملوان در گرو سرنوشت تیم مردان این باشگاه است. سرنوشتی که هر روز دچار تغییر می‌شود و حالا با ورود فدراسیون فوتبال و سازمان بازرسی به بحث واگذاری امتیاز تیم نفت تهران و مخالفت با فروش این امتیاز به تیم ملوان خبرهای خوشایندی به گوش نمی‌رسد. اما اینکه چرا تیم بانوان ملوان و بازیکنان آن باید چوب سقوط تیم مردان را بخورند سوال بزرگ مردم یک استان است که گویا قرار نیست به این زودی‌ها به پاسخی مشخص برسد. سقف قرارداد این تیم در سال گذشته تنها ۳۵ میلیون تومان بود و جمع قراردادهای این تیم به سختی از مرز ۲۰۰ میلیون تومان تجاوز می‌کند؛ مبلغ ناچیزی که برای نماینده ورزش یک استان با توجه به پیامدها و تاثیرات اجتماعی که دارد بعید است تهیه‌اش برای باشگاهی که ۲۰ میلیارد پیشنهاد به باشگاه نفت داده دور از دسترس باشد. اما آنطور که پیداست در پشت پرده باشگاه اراده‌ای برای این مهم وجود ندارد تا تیم بانوان به حیاتش ادامه دهد. چندی پیش یک منبع آگاه در این خصوص می‌گفت: «به بازیکنان تیم گفته بودند تا زمانی که مریم ایراندوست در این تیم باشد حق و حقوقتان پرداخت نخواهد شد. ایراندوست از فوتبال کناره‌گیری کرد تا بچه‌های تیم به حقشان برسند اما این اتفاق نیافتاد. آنها می‌دانستند تأثیر ایراندوست بر این تیم انکارناشدنی است و اگر او نباشد تیم بانوان خودبه‌خود از هم می‌پاشد». هرچند مدیرعامل و مسئولان باشگاه بارها از علاقه خود نسبت به ادامه فعالیت تیم بانوان صحبت کرده‌اند اما عملکرد باشگاه در فصل نقل و انتقالات لیگ به شکلی است که با جدایی بازیکنان سرشناس و کادر کلیدی این تیم عملاً امکان فعالیت آن وجود نداشته باشد و تیم بانوان ملوان بدون آنکه به‌دست شخصی منحل شود خود به خود از هم بپاشد. تجمع اعتراضی بازیکنان این تیم در باشگاه، جلسات مکرر با مدیرعامل و دیدار با مسئولین شهرستان تا کنون به جز خروجی‌های جدید نتیجه‌ای در برنداشته و بازیکنان این تیم نمی‌دانند که آیا هنوز بازیکن ملوان هستند یا این تیم دیگر وجود خارجی ندارد. گویا تنها باید منتظر نشست و دعا کرد تا تیم مردان ملوان به شکل معجزه‌آسایی جواز حضور در لیگ برتر را کسب کند تا بلکه حضور بانوان و درخشش آنها در عدم حضور تیم مردان خللی به حیثیت باشگاه وارد نکند. اما با این وجود باید گفت توپ فوتبال گرد است، مثل زمین آن‌قدر گرد است که دیر یا زود تیم مردان به جایگاه اصلی‌اش یعنی لیگ برتر برگردد، اما آنچه برنمی‌گردد آب رفته به جوی است و روسیاهی که در تاریخ همیشه برای زغال مانده است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz