[su_frame align=”center”]گزارش رشت رویایی از جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت»[/su_frame]

رشت رویایی، آزاده بشارتی- جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت» صبح امروز با حضور کبری علی‌پور، مولف و دکتر امیرعلی جوادیان، عکاس و مدرس دانشگاه در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار شد.

دکتر حسین عباس‌نژاد رییس سازمان اسناد گیلان ضمن خیرمقدم به حاضرین، جلسه را با معرفی اندیشگاه سازمان اسناد شروع کرد و از اهمیت این موضوع در جهان امروز سخن گفت.

در دسترس نبودن تاریخ عکاسی گیلان انگیزه‌ام برای تالیف این کتاب بود
در ادامه کبری علی‌پور مولف درباره کتاب خود توضیحاتی داد و درباره انگیزه‌اش از انجام این پروژه گفت: وقتی به کتابخانه‌ها می‌رفتم، می‌دیدم که کتاب‌هایی در مورد عکاسیِ همه استان‌ها به غیر از گیلان وجود دارد.

او گفت: در سال ۱۳۷۷ که کار خود را پیرامون عکاسی گیلان شروع کردم به بیش از صد عکاس در استان مراجعه کردم و آن زمان حاصل تحقیق خود را به سه زبان منتشر کردم. در نهایت کتاب اول خود را در سال ۱۳۹۰ با انتشارات سپیدرود به چاپ رساندم. این کتاب حاصل تحقیق دوباره در مورد تاریخ صد ساله عکاسی رشت است که برای جمع‌آوری آن به سراغ آلبوم‌های خانوادگی خاندان‌های مشهور خصوصا در رشت، سازمان اسناد، ایران‌شناسی، روزنامه‌ها و همچنین عکاسان مراجعه کردم.

[su_frame align=”center”]گزارش رشت رویایی از جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت» - کبری علی‌پور[/su_frame]

علی‌پور با اشاره به عکس‌های کتاب گفت: بیشترین عکس‌ها متعلق به دوره پهلوی اول و کمترین عکس‌ها مربوط به دوره قاجاریه است که عکاسان این دوره بیشتر ارمنی بودند، زیرا عکاسی را ارامنه به گیلان آوردند.

او عکاسی رافائل را که در سال ۱۳۱۶ تاسیس شده بود، در سال ۱۳۷۶ با تمام تجهیزات خریداری کرد.

آرزوی بزرگ من این است که بتوانم موزه عکس را تاسیس کنم
علی‌پور در مورد ثمره تلاش‌های خود گفت: پس از آنکه با اتحادیه عکاسان صحبت کردم، آنها تندیس یکی از عکاسان پیشکسوت گیلانی را در شهر نصب کردند و این باعث افتخاراست که از بین مشاغل، مجسمه یک عکاس گیلانی را در شهر ببینیم.

او همچنین گفت: آرزوی بزرگ من این است که بتوانم موزه عکس را در رشت تاسیس کنم.

علی‌پور در انتها از کمک‌های خانواده نوزاد و خانواده آقای شایگان، آقای نیکویه و دیگران به خاطر در اختیار گذاشتن عکس‌ها و منابع تشکر کرد.

کاری ارزشمند است که تکرار آن سخت باشد
پس از آن امیرعلی جوادیان صحبت خود را با اهمیت هنر در جهان امروز شروع کرد و سپس با قدردانی از تلاش‌های کبری علی‌پور در مورد دنیای تحقیق و عکاسی گفت: در تمام دوره‌ها شکوفایی کشور در گروی شکوفایی هنر بوده است و صنعت نیز حتی با زبان هنر پیش رفته و رونق می‌گیرد.

[su_frame align=”center”]گزارش رشت رویایی از جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت» - امیرعلی جوادیان[/su_frame]

او با اشاره به اینکه کشورما، اولین کشور اسلامی است که عکاسی را شروع کرد، گفت: چه بهتر که استان‌ها خودشان را در این هنر بالا بکشند. او درباره ایجاد موزه عکس در گیلان هم ابراز خوشحالی کرد و به وضعیت خوب عکاسی گیلان پرداخت.

جوادیان دغدغه را گره‌گشای امور دانست و گفت: کاری ارزشمند است که تکرار آن سخت باشد. این کتاب به دلیل اینکه در سال‌های آینده به دست آوردن منابع موجود در آن، عملا غیرممکن است، ارزشمند دانست و تلاش مولف را برای گردآوری آن تحسین می‌کنم.

او در ادامه گفت: در این کتاب تمام مسائل پژوهشی رعایت شده و نوع نوشتار، فهرست‌نویسی، تقسیم‌بندی و مسائل فنی و پژوهشی آن به درستی انجام شده است و با بیان این موضوع که عکاسان تاریخ‌نگاران معاصرند به بررسی اهمیت عکاسی در دنیای امروز پرداخت.

کبری علی‌پور دارای مدرک کارشناسی ارشد عکاسی و کارشناسی ارشد مرمت بوده و به تدریس نقاشی، گرافیک و عکاسی می‌پردازد. در حال حاضر او مدیریت عکاس‌خانه رافائل را به عهده دارد. از فعالیت‌های او می‌توان به انتشار مقالات مختلف در ماهنامه پادنگ، داوری چندین جشنواره عکاسی و همچنین اجرای چند جشنواره اشاره کرد.

کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه های رشت» سال ۱۳۹۳ توسط انتشارات سپیدرود چاپ شد. این کتاب ۲۷۷ صفحه‌ای تاریخ عکاسی گیلان را مرور می‌کند.

امیرعلی جوادیان فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای زیبا در سال ۱۳۸۳ موفق به اخذ مدرک دکترای هنری شده است. او از سال ۱۳۶۰ به عنوان عکاس در جبهه‌های جنگ مشغول به کار شد و به مدت دو سال مدیریت گروه عکاسی دانشگاه آزاد تهران را برعهده داشت. عکس‌های جوادیان تاکنون در کشورهای فرانسه، آلمان، الجزایر، ترکمنستان، ازبکستان و… به نمایش درآمده و تاکنون از یونسکو، ژاپن، سوریه و چین جوایز بین‌المللی دریافت کرده است.

در این جلسه بزرگانی چون محمود نیکویه، دکتر برزگر و چند چهره‌های فرهنگی حضور داشتند، اما خبری از عکاسان رشت نبود.

[su_frame align=”center”]گزارش رشت رویایی از جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت»[/su_frame] [su_frame align=”center”]گزارش رشت رویایی از جلسه نقد و بررسی کتاب «عکاسان و عکاس‌خانه‌های رشت»[/su_frame]