[su_frame align=”center”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- صدو چهل و ششمین جلسه شورا در دومین هفته از ماه مبارک رمضان طبق معمول با تأخیر یک ساعته برگزار شد که این موضوع با اعتراض مهندس حاجی‌پور همراه بود. این جلسه با غیبت ناطق همیشه جلسات شورا و دکتر نیکومنش برگزار شد.

در ابتدای این جلسه امیرحسین علوی، اولین ناطق با اشاره به صحبت‌های جلسه پیش خود و تذکری که در حوزه اتوبوسرانی مبنی بر عدم راه اندازی خط ویژه BRT و کمبود اتوبوس‌ها به شهردار داده بود، گفت: ابتدا از همکار عزیز خود در کمیسیون حمل و نقل و ترافیک مهندس رسولی بابت تلاش‌هایی که در جلسات متعدد این موضوع را پیگیری کردند تشکر ویژه می‌کنم. اگر انتقادی مطرح کردم، نه موضوع و نه موضع شخصی، بلکه دغدغه و مشکلی است که امروز مردم ما با آن دسته و پنجه نرم می‌کنند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه گفت: مشکل کمبود اتوبوس در شهر به یک بحران تبدیل شده که با تلاش دوستان در این کمیسیون راه‌حل‌های مناسبی برای آن یافته‌اند.

[su_frame align=”left”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت - امیرحسین علوی[/su_frame]

امیرحسین علوی در ادامه با اشاره به زحمات هنرمندان در روز رشت، افتتاح پیاده راه مرکزی، کنگره ۸ هزار شهید و برنامه‌های دیگر گفت: این عزیزان با گذشت چند ماه و پس از مراجعات مکرر تاکنون موفق به دریافت مطالبات خود نشدند و برخورد یک کارشناس که زیر مجموعه سازمان است با هنرمندان نباید به گونه‌ای باشد که خدای ناکرده شان و کرامت این عزیزان زیر سؤال برود. مایی که می‌خواهیم شهر خود را در عرصه فرهنگ، هنر و ادب برند کنیم آن وقت نتوانیم با هنرمندانی که ساختار و اساس این کار را فراهم کنند درست برخورد کنیم، به نظر من باید این مسئله با دخالت مستقیم شهردار رسیدگی شود.
علوی در ادامه با بیان اینکه شورا و شهرداری باید همواره حامی دو تیم سپیدرود و داماش باشند گفت: حال که توانستیم با تلاش و زحمات فراوان و با کمک شورا و استانداری تیمی را به لیگ دسته یک بفرستیم با دستان خود بحران ایجاد نکنیم. ما به اندازه کافی در شهرداری و شهر مشکل داریم این بحران‌ها را به سایر قسمت‌ها منتقل نکنیم.

او با تاکید بر اینکه حوزه ورزش از اهمیت خاصی در جامعه برخوردار است، گفت: شورا باید در این زمینه دقت کند تا در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها و نحوه رفتارها، مسائل سیاسی خط مشی ما قرار نگیرد و برنامه‌ریزی‌های ما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

دکتر رضا رسولی: تندیس تاریخ‌سازان رشت در پیاده‌راه‌ها نصب شود
[su_frame align=”left”]جلسه شورای شهر رشت - 16 خرداد 95 - رضا رسولی[/su_frame]
در ادامه جلسه، دکتر رضا رسولی، رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک گفت: موضوعی که می‌خواهم مطرح کنم بحث پیاده‌راه و متعلقات آن است. مباحثی درباره زیباسازی و محتوابخشی فرهنگی به پیاده‌راه مطرح است و همه ما گلایه‌ها و نگرانی‌هایی را در این مورد داشته و داریم و امیدواریم که در فاز بعدی کار که در واقع فاز زیباسازی پیاده‌راه است به این موارد رسیدگی شود. البته دوستان فعالیت‌های خوبی در بخش طراحی فضای سبز و اجزای پیاده راه داشتند.

او در ادامه گفت: ما در شهری زندگی می‌کنیم که بسیاری از مفاخر فرهنگ و ادب و دانش معاصر پا به منصه ظهور گذاشتند. حرکت خوبی که سازمان زیباسازی انجام داد این بود که در مقابل بیمارستان پورسینا یا در پیاده‌راه تندیس‌هایی از مفاخر گیلانی نصب کرده است. اما بهتر بود که تندیس این عکاس در نزدیکی محل کار او نصب می‌شد و این کار زیبایی‌اش را دوچندان می‌کرد.

رسولی گفت: ما بزرگواران زیادی را در این شهر داریم که بر تاریخ این شهر اثر گذاشته‌اند، مثلاً آرسن میناسیان خیر تاریخی و در واقع اسطوره نیک‌اندیشی که با عملکرد مثبت خود دو اثر ارزشمند از خود بجا گذاشتند.

او تاکید کرد: همچنین از یک سو بحث داروخانه شبانه‌روزی کارون است که متاسفانه این روزها شنیده می‌شود به علت تنگناهای مالی ممکن است تغییر شغل بدهد. البته من به واسطه شنیده‌ام اما اگر این‌طور است به ما مراجعه کنند تا شاید بتوانیم به آن کمک کنیم. زیرا این یک مسئله تاریخی است؛ کارون اولین داروخانه مدرن شبانه‌روزی گیلان است و باید به عنوان یکی از اولین‌های تاریخی حفظ بشود.

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک گفت: همچنین از سوی دیگر مدرسه ارامنه است که در نوع خود ارزش بسیاری دارد.‌ آقای دکتر شعار کسی که در کنار آقای آذربانی بحث راه‌اندازی اولین مرکز انتقال خون را در همان محدوده پیاده راه به راه انداخت. افرادی همچون دکتر چینی چیان، آقای دادخواه، آقای قنادزاده و آقای آذربانی و غیره مفاخر این منطقه هستند و اگر ما بتوانیم این مفاخر را که کارهای ماندگاری از خود به جای گذاشتند در این منطقه معرفی کنیم که تاریخ درخشان شهر رشت را به میهمان‌هایی که از پیاده‌راه بازدید می‌کنند بشناسانیم کار بزرگی انجام داده‌ایم.

همکاران را به چالش بحث درباره موضوعات سازنده دعوت می‌کنم
دکتر رسولی همچنین گفت: قانون بر اساس آیین‌نامه داخلی حقی برای ما قائل شده است که بتوانیم در هر جلسه در خصوص مباحث روز ده دقیقه‌ای صحبت بکنیم. اتفاقی که افتاده این است که این مباحث می‌تواند مباحث مثبت یا مباحث انتقادی و منفی باشد.

این عضو شورا در پایان گفت: در فکر می‌کنیم در طول چند جلسه گذشته مطالب انتقادی آنقدر بالا بوده که ما از رسالت معمول کار کردن در شورا باز مانده‌ایم و این موضوع نگران‌کننده است. می‌خواهم همکاران محترمم را به یک چالش دعوت کنم و آن این است که حداقل هر کدام هفته‌ای به یکی از مباحث سازنده بپردازیم تا مردم فکر نکنند که اینجا فقط دعوا و زد و خورد اتفاق می‌افتد.

رفیعی در ادامه با اشاره به نامه‌ای که مربوط به تفریغ دوفوریتی بودجه‌های سال ۹۰ و ۹۱ بود را مطرح کرد و که با مخالفت اعضای شورا آن به صورت دوفوریتی، به صورت عادی اعلام وصول شد.

رفیعی نوده در ادامه از کسانی که برای بازدید از شهرداری و شهربازی‌ها به مشهد سفر کرده بودندخواست که گزارش آن را به صورت کتبی به جلسه ارائه دهند و علوی در پاسخ گفت: ما بعد از بازدید، همان مصوبه کمیسیون را دوباره ارائه خواهیم داد که مدل انجام کار به صورت BOLT به شرط اموال منقول و حذف ترک تشریفات و بدون عدد به دفتر سرمایه‌گذاری برای مذاکره با سرمایه‌گذار با تصویب اعضای شورا ارائه شود که در صورت عدم موفقیت به صورت فراخوان ارائه شود.

ابراز ناراحتی کارگرنیا از بی‌نتیجه بودن سفر اعضای شورا به مشهد در مورد شهربازی
[su_frame align=”left”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت - محمدحسین واثق کارگرنیا[/su_frame]کارگرنیا با ابراز ناراحتی از عدم ارائه گزارش هیاتی که برای بازدید به مشهد رفته بودند، گفت: شما در معرفی پروژه جدید برای شهربازی چه نکته مثبتی یافتید که با داد و فریاد شهربازی را از پیمانکار قبلی پس گرفتید و به مدت دو سال آن را تعطیل کردید. من در این مدل جدید هیچ آورده‌ی جدیدی نمی‌بینم و چه کسی پاسخگوی این مدت زمان خواهد بود؟

حاجی‌پور در رابطه با لایحه پیشنهادی واگذاری شهربازی گفت: شهربازی یک کار تخصصی و عشق و علاقه است که نباید دنبال منافع مالی باشیم. برق شادی که در چشمان بچه‌های این شهر دیده می‌شود بزرگترین سرمایه را برای خود اندوخته کرده‌ایم.

حاجی‌پور در مخالفت با واگذاری شهربازی به صورت فراخوان گفت: واگذاری به این صورت موجب تکرار بلایی می‌شود که هم‌اکنون بر شهربازی وارد شده است و ما باید به دنبال این باشیم که کننده کار را پیدا کنیم.

صابر گفت: در ترک تشریفات وضعیت کار، نوع کار و حجم کار باید مشخص شود و باید بدانیم که شرکت سرمایه‌گذار با توجه به شهربازی رشت، چه تجهیزات و امکاناتی را در نظر گرفته است و چون در این لایحه به طور کامل مشخص نیست، من با چنین ترک تشریفاتی مخالف هستم.

در نهایت به دلیل مبهم بودن لایحه کمیسیون و همچنین پیشنهاد شهرداری به اعضای شورا برای بررسی بیشتر ظرف زمانی به کمیسیون بازگشت داده شد.

دکتر ثابت‌قدم: به دنبال اجرای تعریفی درست از حمل و نقل هستیم
[su_frame align=”left”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم در صحن علنی شورای شهر رشت که به جهت پاسخگویی به سؤالات اعضای شورای شهر در رابطه با راه‌اندازی خط ویژه (BRT) خیابان امام با وجود فراهم بودن شرایط، عدم ارائه گزارش تفریغ بودجه سال‌های ۹۲ الی ۹۴ شهرداری علی‌رغم تصریح ماده قانونی در ماده ۶۷ قانون شهرداری و تذکر اعضا، دلیل وضعیت نامطلوب و نابسامان ناوگان اتوبوسرانی رشت، حضور یافت.

شهردار رشت در رابطه با وضعیت کلی حمل و نقل ترافیک رشت، گفت: براساس طرح جامعه حمل و نقل ترافیک رشت و زمان‌بندی افق ۱۴۰۴ تعداد ناوگان در حوزه‌های مختلف نسبت معقولی داشته باشد، این نسبت در حوزه حمل و نقل همگانی، شبه‌همگانی و حمل‌ونقل خصوصی نسبت‌های متفاوتی به خودش می‌بیند که امروزه در رشت نسبت خوبی نیست.

ثابت‌قدم با اشاره به وسعت کم نسبت به تراکم جمعیت در رشت گفت: حوزه حمل نقل و ترافیک بیشتر حجم بودجه‌ای را با توجه به تراکم جمعیتی رشت به خود تخصیص می‌دهد. ما در نظام چهار ساله تخصیص بودجه در شهرداری و بودجه امسال که برش یک ساله از آن چهار سال است، از چهار سال ۳۲۰۰ میلیارد تومان با هدف تکمیل رینگ‌هایی شهر از داخل به بیرون با وجود ترافیک موجود فقط هزینه تملکات ما در ایجاد مسیرهای عمومی است.

شهردار رشت با بیان این‌که حمل و نقل ریشه در مشکلات شهری دارد، گفت: ما به دنبال اجرای تعریفی درست از حمل و نقل هستیم که این به تک سرنشین بودن خودروهای ما هم برمی‌گردد.

او با بیان اینکه در حوزه تاکسی‌رانی بعد از هدفمندی یارانه‌ها تعداد ناوگان ما بی‌دلیل بالا رفت، گفت: تعداد ناوگان دو برابر ظرفیت واقعی شهر است که موجب شد تاکسی‌رانان دارای رقبای زیادی شوند و حمل و نقل تاکسی برای تاکسی‌داران کم‌صرفه شود.

شهردار رشت با بیان اینکه در حوزه تاکسی‌رانی نرخ‌ها باید به اعداد واقعی خود برسند، گفت: این تغییر نرخ با همین شتاب باید ادامه پیدا کند تا عزیزان به نرخ واقعی خود برسند و بتوانند ناوگان را به نقطه مطلوب برسانند. در بهسازی ناوگان حدود شش هزار و چهارصد تاکسی در سطح شهر داریم که تعداد ناوگان ما در طرح جامع حمل و نقل از سه هزار تجاوز نمی‌کند و این تعداد مازاد به معنای ایجاد یک بازار رقابتی و خراب کردن بازار تاکسی‌داران و همچنین تنازل در ناوگان حمل و نقل عمومی است که موجب می‌شود مردم به سمت خود روهای تک‌سرنشین روی بیاورند.

او در مورد راهکارهایی برای جلوگیری از افزایش خودروهای تک‌سرنشین گفت: اگر نرخ‌های تاکسی به رقم واقعی خود برسد، تناسب تاکسیرانی و اتوبوسرانی برقرار می‌شود. براساس طرح جامع ۱۸۰ اتوبوس تا پایان سال داشته باشیم.

او درباره علت تأخیر در ارائه گزارش تفریغ بودجه نیز گفت: ۳۰ فقره سند حسابداری شهرداری در سال‌های ۸۹ ناپدید شده است و توانستیم سال‌های ۹۰ و ۹۱ را به شورا ارائه دهیم. همچنین گزارش‌های تفریغ بودجه سال ۹۳ تا پایان تیرماه و بودجه ۹۴ تا پایان مرداد ماه به صحن شورا ارائه خواهد شد.

[su_frame align=”left”]صد و چهل و ششمین جلسه شورای شهر رشت - مجید رجبی ویسرودی[/su_frame]

مجید رجبی هم بعد از اظهارات علوی با اشاره به مفهوم تفریغ و حسابرسی گفت: تفریغ یعنی انحرافی در بودجه اتفاق افتاده و تفریغ این انحراف را مشخص می‌کند، ما می‌گوییم تفریغ در کجا اتفاق افتاده به ما بگویند و یا شهردار تفریغ را ارائه دهد تا بررسی شود.

رجبی ویسرودی از شهردار خواست در پروژه پیاده‌راه‌سازی انحرافات و تفریغ‌ها را ارائه دهد و در ادامه گفت: اینکه شهردار یک سری آمار و ارقام بدهد مدنظر ما نیست، ما می‌خواهیم تفریغ به ما ارائه شود تا در شورا قانونی شود.

رجبی در ادامه گفت: معنای حسابرسی صحه‌گذاری بر تأیید کارهایی که شورا تفریغ‌اش را تأیید کرده است و در نهایت این انحراف‌ها رد یا تأیید می‌شود.

شهردار با تقدیر از حساسیت اعضای شورا گفت: ما بر اساس زمان‌بندی گزاراشات را دادیم و خواهیم داد و تفریغ سالهای ۹۲ تا ۹۴ را به موقع ارائه دادیم. امیدواریم ما برای آیندگان چیزی را که گذشتگان برگردن ما نهادند و تبعات آن همچنان ادامه دارد، نگذاریم.

او در پاسخ رجبی گفت: انحرافی که شما در مورد پیاده‌راه‌سازی مطرح کردید، به طور مثال این‌که ۴ میلیارد بوده، ۱۷ میلیارد شده است و من سیزده میلیارد انحراف داشتم، تفریغی است که با قاف نوشته می‌شود، تفریغی که در بودجه می‌آید گزارشی نیست که در عملکرد بودجه می‌آید، جسارتا هم املایش و هم محتوایش متفاوت است.

شهردار در رابطه با خطوط ویژه بی‌آرتی گفت: در سال ۹۳ به منظور راه‌اندازی خطوط ویژه ۲۰ دستگاه اتوبوس را خریداری کردند و در خرداد ۹۴ فراخوان اعلام ۲۰ دستگاه اتوبوس از منطقه آزاد به منظور کاهش هزینه در پلاک زدن اتوبوس‌ها توسط مدیرعامل وقت اعلام شد و ما هم به موازات آن در سال گذشته اجرای عمرانی خطوط ویژه را آغاز کردیم.

او سپس به شرح لایحه‌ها و مکاتباتی که با شورای شهر٬ نماینده ولی فقیه٬ راهنمایی رانندگی و منطقه آزاد در مورد نحوه خرید اتوبوس‌ها پرداخته بود، اشاره کرد و گفت: لایحه دو فوریتی برای خرید بی. آر.تی و دریافت تسهیلات از بانک شهر ۲۵ تیر ۹۴ به شورا ارائه شد.

شهردار در ادامه گفت: ما اسناد مالکیتی ۲۰ دستگاه اتوبوس را با عددی حدود ۳۰ میلیون تومان گرفتیم.

ثابت‌قدم: بی.آر.تی پنجشنبه راه‌اندازی می‌شود

ثابت‌قدم در پاسخ مصاحبه علوی در خصوص کم‌کاری در تأمین ناوگان حمل و نقل توسط شهرداری را گفت: من شرح ماموریت‌هایی که خود به شخصه برای پیگیری این موضوع رفته بودم را در جدول ارائه داده‌ام که بالغ بر ۷۰ درصد جلسه‌ها در بانک شهر و یا سازمان شهرداری‌ها و وزارت کشور در روزهای دوشنبه در تهران و مربوط به خرید و تأمین همین اتوبوس‌ها بوده است.

او در ادامه گفت: آخرین جلسه هم امروز بوده است که مهندس جمشیدپور به نیابت از من به تهران رفتند و دچار سانحه تصادف شدند.

او در رابطه با پیگیری ظرفیت ۸۲.۵ درصدی که دولت جهت کمک به ناوگان حمل و نقل عمومی دارد، گفت: نتیجه پیگیری‌ها این بوده است که حدود ۲۰ دستگاه اتوبوس بازسازی شده دارند که حاضرند با وجهی حدود سی میلیون در اختیار ما قرار بدهند و اگر مردم شهر رشت شایسته استفاده از این اتوبوس‌ها هستند آنها را منتقل کنیم.

او همچنین گفت: بی.آر.تی رشت از پنجشنبه هفته جاری راه اندازی می‌شود.

علوی با تبریک راه‌اندازی بی.آر.تی در هفته جاری، گفت: مگر گردش نامه‌ها مطلب سری بود که تا حالا به شورا نگفته‌اید و خوب بود گزارشات و مذاکرات را می‌گفتید. من مذاکرات بانک شهر را شنیده بودم ولی تاکنون اشاره‌ای به مذاکرات با وزارت کشور به‌جز همین مورد آخر نشده بود.

او گفت: دغدغه شخص من در مورد ساختمان‌های اداری کماکان باقی است و بر اساس ماده ۵۰ قانون شوراها باید با اطلاع شورا رقم بخورد که متاسفانه این‌طور نبوده است، در وضع موجود تاوان تصمیم‌گیری‌های ما را شهروندان نباید بپردازند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه خطاب به شهردار گفت: باید مدیران شما پیگیری‌های لازم را در حوزه وزارت کشور در دستور کار قرار بدهند تا انتقادات شفاف سبب تکدر خاطر کسی نشود.

شهردار در پاسخ به دغدغه‌های علوی گفت: ما چه در خصوص پیگیری در وزارت کشور و چه در استفاده از تسهیلات بیرونی باید در خصوص این پیگیری‌ها بخش تأمین مالی را نادیده نگیریم.

شهردار در رابطه با تلفیق سازمان‌ها گفت: تعداد اتوبوس‌های فعال در مرداد ۹۴ سی دستگاه بوده است و در مهر ماه به ۲۹ عدد رسیده که صورت وضعیت هر یک از اتوبوس‌ها مشخص است.

او در اسلایدها وضعیت اتوبوس‌ها و اتوبوسرانی را در قبل و امروز باهم مقایسه کرد و گفت: اگر کسی معتقد است که چهار سازمان تلفیق شده و یک نفر توانایی نداشته من این حرف را قبول ندارم.

در پایان رجبی ویسرودی ضمن تشکر از شهردار جهت توضیحات گفت: ما مخالف شما نیستیم و با شما دعوا هم نداریم. مردم ما را انتخاب کرده‌اند که برای حفظ منافع مردم نسبت به اقدامات شما گزارش بخواهیم. وظیفه‌ی شما شفاف‌سازی است، شما قبلاً توضیح نمی‌دادید ولی اکنون آمده‌اید و توضیحات لازم را ارائه دادید. بنده به شما رأی دادم ولی در جلسه‌ای که با اصحاب رسانه داشتید، شما ما را به باج خواهی متهم کردید، بگویید من چه باج خواسته‌ام؟ من توهین به همه رسانه‌ها نکردم اما برخی از رسانه‌ها با دریافت کمک‌های مالی از شهرداری از جمله روزنامه گیلان امروز، ویژه‌نامه اعتماد در گیلان و سایت رشت رویایی که در سه ماه اول امسال ۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است که اتفاقاً سردبیر یکی از همین رسانه‌ها با یکی از بستگان من هم ازدواج کرده است، امثال بنده را مورد نوازش قرار می‌دهند.

شهردار در پاسخ به باج‌خواهی رجبی گفت:‌ شما فایل صوتی من را گوش بدهید و بعداً اظهار نظر کنید.

ثابت‌قدم همچنین در پاسخ به مبالغ پرداختی به رسانه‌های مذکور گفت: شما از مبالغی که به سایر رسانه‌ها پرداخت شده است هم خبر دارید؟

رجبی پاسخ داد: خیر اطلاعی ندارم.