بیماری‌های کبدی در کمین مردان جوان چاق

مردان جوان چاق

رشت رویایی- اضافه‌وزن مردان در سنین ۱۸ تا ۲۰ سالگی، احتمال بیماری‌های کبدی و مرگ و میر ناشی از آن را در سنین بالاتر، ۶۴ درصد افزایش می‌دهد.

مطالعه بیش از ۴۴ هزار سرباز بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۰ میلادی نشان می‌دهد اضافه‌وزن در سنین جوانی، احتمال بیماری‌های کبدی و مرگ و میر ناشی از آن را در سنین بالاتر، ۶۴ درصد افزایش می‌دهد. اکنون که بیش از ۴۰ سال از تاریخ مطالعه می‌گذرد، افرادی که در آن زمان اضافه‌وزن داشتند، در حال حاضر اکثراً به بیماری کبد چرب الکلی و غیرالکلی مبتلا هستند. وجود چربی در کبد طبیعی است ولی زمانی که این میزان افزایش یابد، یعنی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کبد شود، عارضه‌ای به نام کبد چرب به وجود می‌آید که به دو نوع کبد چرب الکلی و غیرالکلی تقسیم‌بندی می‌شود. کبد چرب الکلی به دلیل مصرف الکل به وجود می‌آید. تجمع بیش از اندازه آهن در بدن و چاقی، احتمال ابتلا به کبدچرب الکلی را افزایش می‌دهد. هنوز دلیل قطعی ابتلا به کبد چرب غیرالکلی مشخص نیست؛ ولی محققان احتمال می‌دهند سن، اضافه‌وزن، دیابت، سیگار و کلسترول بالا، مهم‌ترین عوامل خطر این عارضه باشند.

علل دیگر کبد چرب غیرالکلی عبارتند از:

  • استفاده از داروهای مختلف
  • هپاتیت
  • بیماری‌های خود ایمنی یا بیماری‌های کبد ارثی
  • کاهش سریع وزن
  • سوء تغذیه

برخی مطالعات نشان می‌دهد تجمع باکتری‌ها در روده کوچک نیز می‌تواند احتمال ابتلا به کبد چرب غیرالکلی را افزایش دهد.

این مطالعه نشان می‌دهد اضافه‌وزن زنان نیز با بیماری‌های کبدی و قلبی مرتبط است و باید از سنین کودکی با رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی برای کنترل وزن اقدام کرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz