هشدار رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان:
بیماری‌های غیرواگیر در حال افزایش است

شاهرخ یوسف‌زاده چابک

رشت رویایی- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر روز به روز در حال افزایش است، گفت: پیشگیری از این بیماری‌ها ضروری است که بایستی جدی گرفته شود.

شاهرخ یوسف زاده چابک روز سه شنبه در همایش سلامت و تقدیر از فعالان سلامت گیلان در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی استان در رشت افزود: دغدغه امروز ما بیماری‌های غیرواگیر و افزایش روز افزون این بیماری‌هاست.

وی اظهار داشت: طول عمر کوتاه و محدود بشر در قرن‌های گذشته و فعالیت‌هایی که داشته، اجازه بروز بیماری‌های غیرواگیر را نمی‌داد.

وی بیان کرد: اما امروز با امکانات و تسهیلات به وجود آمده و نوآوری‌های جدید، سبک زندگی انسان‌ها تغییر کرده و با کاهش فعالیت بدنی و تغذیه نادرست، بیماری‌های غیرواگیر آشکار شده است.

یوسف زاده چابک تصریح کرد: نرم افزارها و فناوری‌های جدید و فعالیت‌هایی که در فضای مجازی انجام می‌گیرد، تحرک و فعالیت بدنی را از فرزندان ما گرفته و بسیاری از کودکان از بازی‌های کودکانه گذشته، محروم هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان اظهار کرد: اگر امروز بیماری‌های غیرواگیر از جمله فشار خون، دیابت، بیماری‌های مغزی، قلبی و عروقی تهدید کننده سلامت هستند، به دلیل پذیرش سبک جدید زندگی است.

وی با بیان اینکه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی به تنهایی نمی‌تواند بر این بیماری‌های غیرواگیر تهدید کننده سلامت بشر غلبه کند، خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این بیماری‌ها به همکاری بین بخشی در داخل گروه‌های حوزه سلامت و سایر دستگاه‌ها نیاز است.

وی بیان داشت: نگاه سلامت باید در کل فعالیت‌های دانشگاه شامل پژوهشی، فرهنگی و در همه حوزه‌های جاری و ساری شود و این نگاه در سازمان‌های دیگر همکار شامل محیط زیست، شهرداری‌ها، NGO ها و … مورد توجه قرار گیرد.

یوسف زاده چابک بیان داشت: اگر بتوانیم سال‌های عمر از دست رفته مردم را کاهش و کیفیت زندگی آنها را در طول دوران عمرشان ضمانت کنیم، در پیشبرد اقتصاد تولید کشور نقش آفرین خواهیم بود.

همایش سلامت و تقدیر از فعالان این حوزه در گیلان به مناسبت هفته سلامت از سوی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان برگزار شد.

در این همایش جمعی از فعالان حوزه سلامت استان گیلان تقدیر شدند.

اول تا هفتم اردیبهشت هفته سلامت نامگذاری شده است.

عزم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری‌های غیرواگیر، بهداشت عمومی، فعالیت بدنی، ورزش و سلامت، غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم، سلامت، نقش غذا و دارو، اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در حوزه سلامت و آموزش، خود مراقبتی و سلامت روز شمار هفته سلامت است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz