[su_frame align=”left”]شاهرخ یوسف‌زاده چابک[/su_frame]

رشت رویایی- دکتر یوسف‌زاده چابک در نشست مجمع نمایندگان گیلان، گفت: بیمارستان‌های ضررده چالش اصلی در گیلان هستند. این بیمارستان‌ها نه تنها درآمدزایی ندارند بلکه منابع دیگر دانشگاه را نیز مصرف می‌کنند. با تدوین یک طرح جامع درمانی و مساعدت نمایندگان استان می‌توان این مشکل را مرتفع ساخت.

او افزود: استقرار طرح تحول سلامت و استقبال کم نظیر مردم از این طرح، مسئله ای بود که ما طی سال های اخیر شاهد آن بودیم تا مردم جز بیماری دغدعه دیگری نداشته باشند . در حال حاضر این طرح مراحل تکامل خود را طی می کند و در آینده از ثمرات این نهال بیشتر بهره مند خواهیم شد.

دکتر یوسف‌زاده با اشاره به وضعیت کنونی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی با داشتن بالغ بر ۱۵هزار نفر پرسنل که اکثرا دارای تحصیلات عالی هستند بیشترین سرمایه‌های استانی را به خود اختصاص داده است. بنابراین با توجه به صرف هزینه و بیت المال، انتظار می رود برای بارور شدن این منابع انسانی ، برنامه ریزی ها به درستی انجام پذیرد.

او با بیان این که در سال های اخیر رسالت دانشگاه علوم پزشکی گیلان تحت الشعاع شرایط نامناسب اقتصادی به ویژه تامین منابع مالی قرار گرفت، افزود: گیلان نتوانست از ثمرات طرح تحول سلامت آنچنان که شایسته است استفاده کند. در این زمینه برای بهره مندی از طرح های این چنین و برای پیشتاز شدن نیاز است که زحمت بیشتری متقبل شویم تا افق های جدیدی باز کنیم زیرا حق مردم گیلان است که همواره در مسایل فرهنگی و علمی پیشتاز باشند. بافت مراکز درمانی در گیلان فرسوده است و زیر ساخت های درمانی مناسب نیستند و این زحمات ما را دو چندان می کند. به طوری که در حال حاضر بیمارستان پورسینای رشت به عنوان تنها سانتر ترومای گیلان بعد از بیمارستان سینای تهران جزو اولین بیمارستان های کشور است.

این مقام مسوول گفت: ما برای این که بتوانیم مسیر درستی را طی کنیم باید وضعیت فعلی و ظرفیت ها و پتانسیل ها را شناسایی کنیم . در غیر این صورت برای برنامه ریزی دچار مشکل خواهیم شد. به همین منظور طی چهارماه گذشته شاخص ها و وضعیت موجود مورد بازنگری قرار گرفت و طبق قولی که در زمان معارفه داده بودم، ظرف سه ماه، برنامه راهبردی دانشگاه با کمک کادر مدیریتی دانشگاه تدوین شد.

رییس دانشگاه با بیان این مطلب که صرفا داشتن نقشه راه به معنای دستیابی به موفقیت نیست، یادآور شد: برای رسیدن به برنامه ها نیاز به عزم جدی داریم . با روحیه جدیدی که در دانشگاه علوم پزشکی ایجاد شده، مصمم هستیم این مسیر را به درستی طی کنیم.

دکتر یوسف‌زاده ضمن ارایه گزارشی از وضعیت چهار ماهه اخیر دانشگاه ، بدهی دانشگاه در بخش پرسنلی و غیر پرسنلی را ۳۱۳ میلیارد تومان عنوان کرد.

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بعضی از بیمارستان های گیلان ضریب اشغال تخت بالایی دارند ولی برخی بیمارستان ها ضریب اشغال تخت پایین دارند که ضررده هستند . این بیمارستان ها نه تنها درآمدزایی ندارند بلکه منایع دیگر را نیز مصرف می کنند.

یوسف‌زاده عمده‌ترین چالش های دانشگاه را منابع انسانی، منابع مالی ، منابع فیزیکی و تجهیزات ذکر کرد و افزود: در این زمینه، مهمترین چالش، نابسامانی در توزیع و ساماندهی نیروی انسانی است . در این خصوص تبدیل نیروهای قراردادی به پیمانی از اولویت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

رییس دانشگاه، انباشت متخصص در برخی شهرهای استان؛ جدب بی رویه و بدون برنامه ریزی نیروهای غیر رسمی و فربه شدن دانشگاه، بلا تصدی ماندن برخی از پست های سازمانی را از جمله چالش های مهم منابع انسانی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در بحث منابع انسانی ایجاد تحرک، انگیره، وفاداری حایز اهمیت است .

او مهمترین چالش در بحث منابع مالی را نیز نبود انضباط مالی، پراکندگی و وسعت عملیات دانست و با اشاره به چالش های موجود در بخش منابع فیزیکی ، وجود ۷ بیمارستان در سطح رشت را با هفت تخصص مجزا ،نابسامانی در املاک و مستغلات و وجود بیمارستان های کوچک ضررده را که دارای ضریب اشغال تخت ۱۲ درصدی و نظیر این هستند را از مهمترین معضلات سلامت برشمرد.

دکتر یوسف‌زاده با اشاره به فرسوده بودن تجهیزات بیمارستان و خرابی دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان پورسینا، اظهار کرد: دستگاه سی تی اسکن بیمارستان پورسینا که یکی از فعال ترین مراکز درمانی در سطح کشور و سانتر تروما این استان است، در شان این دانشگاه و استان نیست .

رییس دانشگاه با اشاره به نقاط قابل بهبود دانشگاه گفت: واگذاری پست های بلاتصدی و تبدیل نیروهای قراردادی به پیمانی ،توانمند سازی ، ایجاد بانک اطلاعاتی مدیران، تبیین مسیر ارتقای شغلی ،شناسایی افراد توانمند منطبق با سیاست های دانشگاه و جانشین پروری مدیران، از دیگر نقاط قابل بهبودی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

او با بیان این که تفکر ما به سمت تمرکز گرایی است، خرید متمرکز در ابعاد وسیع برای جلوگیری از پراکندگی و نظارت بهتر را یکی از کارهای در دست اقدام دانشگاه عنوان کرد و افزود:درخواست ما در بحث منابع فیزیکی از مسوولین ،نوسازی تجهیزات و ساخت یک بیمارستان بزرگ هزار تختخوابی و درکنار آن،یک بیمارستان جامع برای موارد اورژانس و همچنین آزمایشگاه مرجع است.

دکتر یوسف‌زاده در خصوص اقدامات صورت گرفته در دانشگاه در چهار ماهه اخیر، گفت: گرفتن سند مالکیت سایت لاکان، تشکیل کمیته ساماندهی سایت لاکان، تشکیل کمیته ساماندهی اموال مازاد دانشگاه، جلوگیری از ورود نیروهای جدید به ستاد ، بازگردادندن نیروهای مامور به خدمت به محل کار خود، پرداخت کارانه عقب افتاده به پزشکان و کارکنان، راه اندازی کوهورت چشم در صومعه سرا، ثبت اولین شرکت دانش بنیان در دانشگاه ، بررسی ۱۰۲ عنوان طرح پژوهشی، مجوز چاپ ۹عنوان کتاب، راه اندازی نظام مراقبت سندرومیک برای اولین بار در کشور، فعالتر کردن سایت پیوند کلیه (۲۳ مورد پیوند کلیه در سه ماه)، تشکیل مجدد جلسه کارگروه سلامت امنیت غذایی و تصویب شورای راهبردی ترومای استان، تشکیل شورای راهبردی گیاهات دارویی در استان ، انجام نظرسنجی از کارکنان دانشگاه با مشارکت بیش از ۷هزار پرسنل ، از مهمترین عملکرد دانشگاه در این مدت است. در این راستا مشارکت بالای کارکنان در طرح نظر سنجی دانشگاه و رضایت ۷۳ درصدی آنها از انتخاب ریاست جدید دانشگاه، بار مسوولیت ما را سنگین می کند.

او با اشاره به محول شدن وظیفه توسعه دانش در زمینه گیاهان دارویی، به دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطرنشان کرد: این دانش باید به تولید ثروت منجر شود و استان گیلان این ظرفیت را دارد که نه تنها درکنار تولید چای و برنج، بلکه با تولید گیاهان دارویی در دراز مدت، با درامد نفت رقابت کند.

رییس دانشگاه با اشاره به وجود اقلیم های متعدد در استان گیلان، گفت: استان گیلان دومین تولید کننده داروی کشور است اما در حال حاضر ، گیاهان دارویی بصورت سنتی در این استان برداشت و به صورت فله صادر می شود که با توجه به پتانسیل های موجود در استان، باید این منابع ساماندهی شود .

دانشگاه علوم پزشکی گیلان عصر امروز پذیرای مسوولین کشوری و استانی و صاحبان رسانه بود تا با مساعدت و خرد جمعی، علاوه بر تبیین فعالیت های دانشگاه، راهی برای برون رفت، از معضلات موروثی این دانشگاه در سنوات گذشته، باز شود. در این خصوص، دعوت از صاحبان اندیشه و تصمیم ساز پای میز مذاکره، برای هم اندیشی و هم افزایی، اتفاق خوبی است که این روزها در دانشگاه علوم پزشکی گیلان دیده می شود. حضور ده نماینده مجلس شورای اسلامی این استان و قائم مقام وزیر بهداشت در کنار هیات رئیسه دانشگاه و برگزاری نشست مجمع نمایندگان، نقطه قوتی برای پیمودن مسیر پر فراز و نشیب برنامه راهبردی این دانشگاه است. گویی با ایجاد حس تعالی جویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، روح تازه ای در جان و اندیشه مسوولین پرتلاش گیلان دمیده شده و همه می خواهند یک دل و یک صدا، گیلان را در مسیر یک تعالی، به اوج برسانند. در این خصوص آن چه حایز اهمیت است باور آدم هایی است که می خواهند این اندیشه های بزرگ را به مرحله اجرا برسانند. باورهایی که اگر به یقین برسند، زور همتشان همه سنگ ها و موانع را از پیش رو خواهد برداشت.

امید است پس از اتمام این جلسه، دانشگاه علوم پزشکی گیلان با ۳۱۳ میلیارد بدهی تنها نماند.