احمد سمیعی گیلانی

جشن تولد ۹۵ سالگی استاد احمد سمیعی گیلانی در رشت

رشت رویایی- بزرگداشت نود و پنجمین زادروز استاد احمد سمیعی، پدر ویراستاری ایران و رونمایی سه کتاب او، عصر به همت موسسه فرهنگی هنری معیار سخن عصر پنج شنبه در کارگاه هنر سروش رشت برگزار شد.

این مراسم با حضور اساتید دانشگاه‌های گیلان و تهران، اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی و چهره‌هایی نظیر حسین معصومی همدانی، سید علی آل داوود، محمدتقی پوراحمد جکتاجی، علی صلح‌جو، حسن میر عابدینی، ابوالفضل خطیبی و فیروز فاضلی مدیرکل ارشاد گیلان و جمعی از علاقه مندان به فرهنگ و ادبیات برگزار شد.

احمد سمیعی گیلانی، مترجم و ویراستار بزرگ ایرانی در سال ۱۲۹۸ در خانواده‌ای با اصالت گیلانی در سنگلج تهران متولد شد. دوران دبستان و دبیرستان را با رتبه ممتاز در رشت پشت سر گذاشت. ابتدا در آزمون دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد، اما دیری نپایید که علاقه به ادبیات او را به این سو کشانید و دانشکده ادبیات را برگزید. در این رشته نیز با رتبه عالی فارغ‌التحصیل شد و به دنبال آن، وارد دوره دکترا شد. اما از آنجا که این دوره با محاصره ایران به دست متفقین همزمانی کرد، او برای گذراندن خدمت وارد دانشکده افسری شد.

پس از گذشت بیش از ده سال سمیعی تحصیل در مقطع دکترای ادبیات فارسی را از سر گرفت. از آنجا که به دلیل مبارزات سیاسی و زندان‌هایی که در ده سال یاد شده متحمل شده بود، ساواک حکم خدمت او در راه‌آهن را به آماده خدمت تقلیل داد، سمیعی به موسسه انتشارات فرانکلین قدم گذاشت و با عنوان ویراستار مشغول شد که این رشته، تا امروز رشته اصلی زندگی او را تشکیل داده است. او در مؤسساتی دیگر از جمله بنگاه ترجمه و نشر کتاب، موسسه مطالعات علمی و فرهنگی، مرکز نشر دانشگاهی، دانشنامه جهان اسلام، پژوهشگاه علوم انسانی، شورای عالی ویرایش صداوسیما و انتشارات سروش در سمت‌های ویراستاری، سرپرستی بخش ویرایش و نیز مشاور علمی به خدمت پرداخته است. سمیعی همچنین عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی بوده و سردبیری و مدیریت گروه ادبیات معاصر را نیز داراست.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz