رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان:
بودجه هزینه‌ای گیلان به ۳۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت

کیوان محمدی

رشت رویایی- رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با اشاره به افزایش ۱۵.۲ درصدی بودجه گیلان گفت: در سال گذشته بودجه هزینه‌ای استان گیلان ۲۸۱ میلیارد تومان بود که در سال ۹۵ این بودجه به مقدار ۳۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت.

کیوان محمدی صبح امروز در نشست خبری در رشت در مورد بودجه کشور گفت: بودجه کل کشور در سال ۹۵ مبلغ ۹ هزار و ۷۸۵ میلیون و ۵۲ میلیارد تومان است که از این میزان بودجه ۶۸۳ هزار میلیارد تومان در اختیار بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و سازمان‌های انتفاعی قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به قرار گرفتن ۲۹۵ هزار میلیارد تومان در اختیار بخش عمومی و دولت در میزان بودجه اختصاصی گفت: میزان ۲۵ هزار میلیارد تومان از بودجه کشور را بودجه اختصاصی در بر می‌گیرد و دولت با بودجه عمومی، کشور را اداره می‌کند.

محمدی با تاکید به وجود اشکال در ساختار بودجه کشور در مورد میزان بودجه عمومی کشور پس از کسر بودجه‌های اختصاصی بیان کرد: ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه پس از کسر بودجه‌های اختصاصی باقی می‌ماند که دولت به‌وسیله آن می‌تواند کشور را اداره کند و حقوق و مزایای کارکنان و مسائل عمرانی شامل این بودجه می‌شوند.

او با اشاره به بالا بودن میزان بودجه هزینه‌ای کشور درباره نسبت میزان بودجه هرینه‌ای به عمرانی گفت: از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی کشور ۲۱۴ هزار میلیارد تومان به بودجه هزینه‌ای کشور اختصاص دارد و ۵۷ هزار میلیارد تومان به بودجه عمرانی تخصیص می‌یابد و این میزان بودجه یک نسبت ۸۰ به ۲۰ است.

محمدی با تاکید به تغییر ساختار بودجه در کشورهای در حال توسعه درمورد بودجه استان‌ها گفت: ۷ هزار میلیارد تومان به‌صورت هزینه‌ای به استان‌ها اختصاص می‌یابد و ۲۱۴ هزار میلیارد تومان نیز به‌صورت ملی توزیع می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به اختصاص بودجه ۱۴ هزار و ۵۱۰ میلیاردی برای استان‌ها در مورد هزینه عمرانی استان‌ها بیان کرد: ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه برای هزینه‌های عمرانی استان‌ها اختصاص می‌یابد که با ۷ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای به مبلغ ۱۴ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان می‌رسد.

محمدی با اشاره به اختصاص ۵۴۱ میلیارد تومان بودجه به استان گیلان در مورد میزان بودجه هزینه‌ای و عمرانی گفت: ۳۲۵ میلیارد تومان از بودجه استان گیلان به بودجه هزینه‌ای اختصاص دارد که مابقی این میزان به هزینه‌های عمرانی استان گیلان تعلق دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با تاکید بر اداره نظام بودجه کشور به‌صورت متمرکز در مورد سهم استان‌ها از بودجه کل کشور بیان کرد: بودجه استان‌ها به نسبت بودجه کل کشور سهمی معادل ۱.۵ درصد بودجه را دارد و این بودجه نسبت به بودجه عمومی کشور میزان ۵.۳۳ درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

محمدی با اشاره به برطرف کردن کم و کاستی‌های بودجه کشور برای استان‌ها درباره بودجه استان‌ها گفت: بودجه استان‌ها به‌گونه‌ای است که با این میزان فقط می‌توانیم کاستی‌های بودجه ملی را جبران کنیم و اساس بودجه کشور در سطح ملی توزیع می‌شود.

رئیس سازمان برنامه بودجه استان گیلان با تاکید بر درخواست از نمایندگان برای اختصاص بودجه بیشتر از بودجه ملی به استان گیلان در مورد کمبود بودجه در استان گیلان گفت: سعی در توزیع عادلانه بودجه از سطح ملی و استانی برای بخش‌های مختلف داریم تا در بخش‌های مختلف کمبود رخ ندهد.

محمدی با اشاره به افزایش بودجه استان گیلان نسبت به سال گذشته درباره میزان افزایش بودجه هزینه‌ای استان گیلان گفت: در سال ۹۴، بودجه هزینه‌ای استان گیلان ۲۸۱ میلیارد تومان بود که در سال ۹۵ این بودجه به مقدار ۳۲۵ میلیارد تومان افزایش یافت که این بودجه با افزایش ۱۵.۲ درصدی مواجه شد.

او با بیان اینکه سال ۹۴، سخت‌ترین سال اقتصادی پس از انقلاب بود درمورد بودجه عمرانی استان گیلان گفت: بودجه عمرانی در سال ۹۴ مبلغ ۱۶۷ میلیارد تومان بود که در سال ۹۵ به مبلغ ۲۱۷ میلیارد تومان افزایش یافت که این مبلغ ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به افزایش بودجه عمرانی گیلان به‌علت وجود چند پروژه ملی در مورد شاخص‌های افزایش بودجه بیان کرد: در اختصاص بودجه به هر استانی شاخص‌های جمعیت استان، مساحت استان و فقر موجود در منطقه مورد نظر قرار می‌گیرد.

محمدی با تاکید بر استفاده تمام مردم ایران از پروژه‌های عمرانی گیلان در مورد جمعیت استان گیلان و اختصاص بودجه گفت: استان گیلان ۳.۱ تا ۳.۳ درصد جمعیت کل کشور است و بودجه اختصاص یافته به گیلان ۳.۷ درصد بودجه کل کشور است و این مقدار سهم مناسبی نسبت به کشور است.

او با اشاره به پرداخت کامل بودجه هزینه‌ای در سال گذشته به استان گیلان در مورد پرداخت بودجه‌های عمرانی گیلان گفت: در سال گذشته بودجه هزینه‌ای گیلان توسط دولت بیش از میزان برآورد اولیه پرداخت شد اما در مورد بودجه در طرح‌های عمرانی این میزان بین ۴۰ تا ۵۰ درصد بود که سفر رئیس جمهور در امر تخصیص بودجه‌های در طرح‌های عمرانی به گیلان بسیار موثر بود.

رئیس سازمان برنامه بودجه استان گیلان با اشاره به اداره کشورهای جهان به‌وسیله مالیات درباره وضعیت مالیات در بودجه کشور گفت: ۱۰ تا ۱۱ درصد بودجه کشور به وسیله مالیات تامین می‌شود و یکی از مشکلات کشور متکی بودن به درآمدهای نفتی است.

محمدی با بیان اینکه کشاورزی یکی از محورهای اصلی اقتصاد گیلان است درباره سهم کشاورزی از بودجه استان گیلان گفت: سهم مناسبی برای کشاورزی در نظر گرفته شده و ۱۱.۷ درصد از بودجه گیلان برای بخش کشاورزی اختصاص دارد و دولت به چای و برنج نگاه ویژه‌ای دارد.

او اشاره به تخصیص ۵ درصد از بودجه گیلان به منابع آبی در مورد طرح مختلف عمرانی استان گیلان در امر مدیریت آب بیان کرد: دو سد پل رود و شفارود و ۱۱ سد لاستیکی برای استان گیلان در امر مدیریت آب در نظر گرفته شد و یکی از اهداف این سدها جلوگیری از ورود آب رودخانه‌ها به دریا است.

محمدی با تاکید بر مسئله اشتغال به عنوان مهمترین دغدغه مردم درباره وضعیت صنعت در استان گیلان توضیح داد: وضعیت صنعت استان گیلان به‌علت تحریم‌های مختلف در چندین سال گذشته در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد و دولت در سال ۹۵ مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان را برای تقویت صنعت در نظر گرفت و امتیازاتی را برای شرکت‌های مختلف قائل شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با اشاره به برگزاری سرشماری نفوس و مسکن از ۳ مهرماه درباره روند این سرشماری گفت: این سرشماری به دو صورت اینترنتی و حضوری برگزار می‌شود و مردم از ۳ مهر تا ۲۴ مهر می‌توانند اطلاعاتشان را به‌صورت اینترنتی وارد سایت کنند و اطلاعات فردی و درمانی از مردم درخواست می‌شود.

محمدی با تاکید بر ارتباط نداشتن سرشماری به یارانه پرداختی به مردم در مورد دادن اطلاعات صحیح به ماموران سرشماری گفت: از اطلاعات سرشماری جهت برنامه‌ریزی آینده استفاده می‌شود و ندادن اطلاعات باعث برنامه‌ریزی ناصحیح می‌شود بنابریاین اطلاعات سرشماری در اختیار هیچ نهادی قرار نمی‌گیرد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz