شهردار رشت در مراسم افتتاح زیرگذر شهید رجایی
به دلیل عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری، افتتاح زیرگذر شهیدرجایی به تاخیر افتاد

پل زیر گذر

رشت رویایی- مراسم افتتاح زیرگذر شهید رجایی عصر دیروز با حضور استاندار، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر رشت برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، شهردار رشت با بیان مشخصات فنى این پروژه گفت: طول کل پروژه زیر گذر شهید رجایى ۵٠٠متر است که شامل شاه تیرراه هاى اصلى به طول ٨٠ متر و ٣٣عدد است، تعداد شمع ها در پنج گونه است. سیستم سازه اى دیوارها به صورت شمع و با پرده بتونى است که با فاصله ١/۶ متر از شاه تیرراه ها قرار دارد.

محمدعلی ثابت قدم ادامه داد: حجم بتونى مصرفى ١۶٠٠متر مکعب، سطح قالب بندى فلزى ٣٨هزار متر مربع، حجم میله گرد فلزى ۱۱۰۰ تُن است. سطح این پل ١۵٠٠مترمربع است و حجم حفارى شده در این پروژه ۳۵۰۰ متر و همچنین حجم عملیات خاکى ٣٠هزار متر است.

شهردار

او توضیح داد: مشخصات فنی و مقطع عرضى زیرگذر  هفده و نیم متر است که شامل سه و نیم متر مسیر سواره در هرلاین  و مسیر پیاده رو در هر طرف حدود ١متر است.

او همچنین گفت: قرارداد این پروژه حدود دو نیم سال پیش منعقد شد و مقرر بود بین ۱۲ تا ۱۸ ماه به بهره برداری برسد ولى به دلیل عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری، افتتاح این زیرگذر به تاخیر افتاد.

او با بیان اینکه مقطع عرضى رمپ پاشى شده نیم مترشامل دوباند عبورى است، گفت: سیستم جمع¬آورى آب¬هاى سطحى در کناره ها دو طرف کانال تورى و یک مخزن جمع کننده به حجم ٣ در٣ و ۶مترمکعب است و ۴دستگاه پمپ رومینگ که ٢دستگاه کف¬کش در کنار آن قرار دارد که در آینده نزدیک به بهره بردارى خواهد رسید.

ثابت قدم با بیان اینکه طراحى نرده های پل از معمارى بافت سرچشمه می گیرد که بخشى از آن به صنعت باز آفرینى بر مى گردد، ادامه داد: در منتهى الیه سمت چپ زیرگذر در آغاز مسیر بازآفرینی با پل طبیعت اختلاط پیدا می کند که مبتنی بر معمارى اسلامى است. و مسیر حرکت حرم خواهر امام رضا تا داناى على را یک مسیر مذهبى تداعی می کند و در  بافت مجاور هم سعی شده است به ویژگی های سنتی و فرهنگی توجه شود.

شهردار اضافه کرد: هزینه هاى پل زیر گذر شهید رجایى به غیر از ۶میلیارد تومان اجراى پروژه، بالغ بر ٢میلیارد تومان هزینه تغییرات در حوزه زیر ساختى داشته است.

او بابیان اینکه  تاخیر این پروژه به علت عدم مدیریت واحد شهرى بوده است، گفت: به علت عبور مسیر لوله گاز برون شهرى از زیر این پل و موضوعات دیگر مثل زیرساخت برق، آب و فاضلاب، مخابرات و مسیر فیبر نورى که شبکه دیتابیس استان هم به آن متصل است. تقسیماتى که ما در یک سال داشتیم درست انجام نشد و هزینه هایى را براى شهردارى داشت و شهروندان را تحت الشعاع بهره بردارى این پروژه قرار داده است.

شهردار گفت: در جابه جایی زیر ساخت ها بحث جابجایی فاضلاب به مبلغ ١۵٠میلیون داشتیم که این اعتبار به خاطر عدم طولانى شدن این پروژه از محل منابع مدیریت شهرى هزینه شد.

ثابت قدم همچنین گفت:  نورپردازى و برق که از ملزومات انجام  پروژه بود،  ۵٠میلیون تومان، آب نماها ۶٠میلیون تومان، دیوارگذاری و سنگ فرش ٢٠٠میلیون تومان، مبلمان ١٠٠میلیون تومان، سنگ چینى ۲۰۰میلیون و رنگ آمیزى و قلوه ریزى ، جداول و نصب علایم ترافیکی و باقى موضوعات در مجموع هشت و نیم میلیارد تومان هزینه شد.

شهردار در پایان تصریح کرد: این پروژه در ابتداى سال ٩۴ حدود ٢٠درصد پیشرفت داشت که بعد از آن على رغم مشکلات  به وجود آمده در مسیر انجام پروژه سعى کردیم ظرف ١٨ماه باقى مانده این پروژه را به بهره بردارى برسانیم.

توسعه شهر از سوی مدیریت شهری با جذب سرمایه گذار و استفاده از منابع مردمی انجام شود

استاندار گیلان در مراسم افتتاحیه پل زیرگذر شهید رجایی ضمن قدردانی از زحمات شهردار رشت، اعضای شورای شهر و کلیه کارکنان مدیریت شهری گفت: ما فرزندان و کارگزاران شما در این پست­ها شکرگذار خداوند منان هستیم  که این فرصت را در اختیار ما قرار داد تا خادم شما باشیم.

استاندار

محمد علی نجفی با گرامی داشت هفته وحدت و سالروز ولادت پیامبر اعظم(ص) گفت: استان گیلان با داشتن بیش از ۱۳۰ هزار شهروند اهل تسنن از نظر وحدت و همراهی در کنار شیعیان عزیز جزو استان­های الگوساز است و به همین علت همیشه در کشور مثال وحدت و هماهنگی در همه عرصه­ها بوده است. ما در هفته گذشته میزبان ائمه جمعه تالش، آستارا و رضوان شهر بودیم که آنها نیز به این موضوع اشاره داشتند.

او همچنین گفت: هر زمان که در نقاط مختلف کشور حضور پیدا می­کنم، وقتی از من می پرسند کجایی هستی با افتخار می گویم که رشتی و گیلانی هستم و رشت در فرهنگ و تاریخ و مفاخر حرف زیادی برای گفتن داشته و دارد.

نجفی احداث پارک ۴۰۰ هکتاری را از اقدام‌های مهم در رشت عنوان کرد و ادامه داد: خدمت صادقانه پایدار می‌ماند و از حوزه مدیریت شهری می‌خواهیم تا فرصت‌ها و خدمات را برای مردم چندین برابر افزایش دهند و گاهی ممکن است خدمات شایسته به واسطه کارهایی جزئی که می‌ماند و تاخیر دارد بزرگنمایی شود که این روش خوب نیست.

او با تاکید بر اینکه در اجرای پروژها باید قوانین، صرفه جویی و امانتداری رعایت شود گفت: همه این موارد موجب می شود پروژه ها گاهی مواقع به طول بیانجامد ولی موجب می­شود، کسانی که پروژه­ها را اجرا می­کنند در سال های بعد گرفتار پاسخ گویی نشوند.

نجفی همچنین گفت: اولین کاری که دربدو ورود من در استان در دولت تدبیر و امید  انجام شد،  پنجره واحد بوده است. علی رغم اینکه در بحث جذب سرمایه گذار اعتقاد داریم که دستگاه­ها  ظرف  حداکثر ده روز در گردونه واحد در سازمان­های سرمایه­گذاری فنی، اقتصادی باید همه مجوز های لازم را بدهند، اما متاسفانه می­بینیم که گاهی به تعویق می­افتد که همین امر باعث تکدر من و بقیه مسئولین شده است.

او همچنین گفت: فعالیت ­های رسانه­ای  که از نعمت­های استان است گاهی موجب می­ شود خدمات شایسته شورا و شهردار  تحت نظرهای هدایت شده با ایرادهای  جزیی که بزرگ نمایی می­ شود، تحت الشعاع قرار بگیرد .

او به کارهای بزرگی که در ایجا فضای سبز در رشت انجام شده است اشاره کرد و گفت: عمده فعالیت­ها در ایجاد فضای سبز در دوسال اخیر بوده است و نباید خدمات شهرداری و شورای شهر را نادیده بگیریم. ساماندهی بازارها کارآسانی نیست و می ­بینیم که سه هزار شغل در این مکان­ ها ایجاد شده است.

استاندار با بیان اینکه در اجرای هر پروژه به میزان اشتغالی که ایجا می کند توجه دارم، گفت: با راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای در رشت ۲۵۰ شغل در شهر ایجاد می ­شود. خوشحالم که بعد از سه سال نرخ بیکاری در استان ۱۵.۶ درصد به ۹.۹ درصد تقلیل داده ایم و جلوی رشد بیکاری را گرفته ایم.

محمد علی نجفی با تاکید براینکه در بخش سرمایه گذاری باید از بخش خصوصی استفاده کرد، گفت: اعضای شورا و شهردار باید فضایی را در رشت فراهم کنند که سرمایه­ گذار احساس ناامنی نکند و احساس نکند بین شما اختلافی وجود دارد. اختلاف نظرها مربوط به صحن شورا است و نیازی نیست تمام مذاکرات شما رسانه ای شود. اختلاف نظرها باید داخل خانه و بین خودتان حل شود و مهم نتیجه آن است.

او گفت: توسعه شهر از سوی مدیریت شهری با جذب سرمایه گذار و استفاده از منابع مردمی انجام شود و ما نیز به شما کمک خواهیم کرد. کار بزرگی شروع کرده ­اید و باید به نتیجه برسد. در مورد بحث­ هایی که اخیراً مطرح بود مدیریت شهری اطمینان داشته باشد که قطعاً ما هم به دنبال احقاق حق خواهیم بود.

او همچنین اضافه کرد : چه اشکالی دارد که بگویند شهرداری و شورا در این دوره موفق بوده است؛ این موفقیت نظام است. چرا باید حسادت شود؟ چرا با د اندیشه جناحی وجود داشته باشد ؟

او درپایان گفت: شورا رای اعتماد مردم را گرفته است و مسئولیت پاسخگویی بیشتری نسبت به ما که رای اعتماد از دولت گرفته ایم دارد. سعی کنید فضای همدلی و مهربانی را ایجاد کنید تا از این فرصت به وجود آمده بهره ببریم.

بودجه این شهر کافی نیست و از دولت انتظار می رود بودجه های دولتی را افزایش دهد

اسماعیل حاجی پور در ابتدای سخنان خود بابت طولانی شدن روند پروژه از مردم رشت و منطقه عذرخواهی کرد و گفت: ما باید شجاعت داشته باشیم که اگر کارمان مشکلی دارد، شهامت عذرخواهی را داشته باشیم. ما باید تمام توان خود را برای ایجاد رفاه شهروندان به کار ببندیم اما همه پروژه ها مشکلات خاص خود را دارد.

حاجی پور

او ادامه داد: انجام کارها بصورت اصولی زمانبر است. مسایل فنی موجب این تاخیر شده و ما نمی خواستیم این پروژه را نیمه تمام به بهره برداری برسانیم. از این پس سعی خواهد شد تمام پیش بینی های لازم را در مورد مسایل فنی با دقت بیشتری مدنظر داشته باشیم.

حاجی پور به تصویب طرح جمع آوری آب‌های سطحی توسط شورای چهارم رشت اشاره کرد و متذکر شد: مردم در گذشته از بارش باران خوشحال می شدند اما امروزه به دلیل مشکلاتی  که برایشان ایجاد می شود غصه دار می شوند. ولی بعد از مطالعات بسیار طرح جمع آوری آب های سطحی با دستور جناب استاندار انجام شد. از دولت انتظار می رود که کمک های دولتی را افزایش دهد زیرا رشت نیازمند منابع فراوان است.

این عضو شورا با اشاره به بودجه ۶۶ میلیاردی ساری در جمع آوری آب های سطحی از ماده ۱۰ قانون گفت: ما از دولت انتظار داریم کمک بیشتری در انجام پروژه ها داشته باشد. بودجه پیش بینی شده برای این شهر کافی نیست و باید از حقوق این شهر و مردم دفاع کنیم تا در میان مردم سربلند باشیم.

او به پیشتیبانی رشت از دولت اشاره کرد و ضمن قدردانی از اعضای شورا و شهردار رشت، گفت: ممکن است فرصت حضور شخصیتی چون نجفی در استانداری و افتخار ایران دکتر نوبخت در دولت دیگر مهیا نشود و بنابراین باید از این فرصت نهایت بهره را برد. دکتر نوبخت مثل امیر کبیر گیلان است و از ایشان انتظار می رود که حق گیلان را بگیرد تا رشت و استان به جایگاه اصلی خود برگردد.

پل زیر گذرفرامرز شهید پورفاطمه شیرزادحاجی پورشهردارپل زیرگذرپل زیرگذرپل زیر گذر

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz